26 Փետրվար 2026 - 07:27 AMT
Աբրահամյան․ Իրականացվեց Խոջալուի կրակակետերի լռեցման օպերացիան՝ բնակիչները հեռացան հայերի թողած միջանցքով
34 տարի առաջ փետրվարի 26-ին Արցախի ինքնապաշտպանական ուժերը իրականացրել են Իվանյանի (Խոջալուի) կրակակետերի լռեցման օպերացիան, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա շեշտել է, որ խաղաղ բնակիչները հեռացել են դեպի Աղդամ հայերի տրամադրած մարդասիրական միջանցքով:
«Շարքից հանվեցին այնտեղից Ստեփանակերտն ու հարակից բնակավայրերն անընդհատ կրակի տակ պահող վարձկաններն ու այն միջոցները՝ «Գրադ» համազարկային ռեակտիվ համակարգերը, «Ալազան» կայանքները, հրանոթներն ու զրահատեխնիկան, որոնք պարբերաբար թիրախավորում էին խաղաղ բնակչությանը։
Այդ օպերացիայից հետո խաղաղ բնակիչները, հայերի տրամադրված մարդասիրական միջանցքով հեռացան դեպի Աղդամ: Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներ դուրս գալուց հետո, նրանց մի մասը, ներքաղաքական բախումների հետևանքով, ադրբեջանցիների կողմից ենթարկվեց խոշտանգումների և սպանվեց։
Այս իրադարձությունը դարձավ Ադրբեջանի նորագույն պատմության ամենախայտառակ էջերից մեկը․ երկրի ներսում թշնամությունն ու ատելությունը սեփական ժողովրդի դեմ ոճրագործության հանգեցրին։
Թեպետ հետագայում ադրբեջանցիները համազգային ամոթը հաղթահարելու համար փորձեցին որոշ դրվագներ հայերին վերագրել, սակայն արդեն ուշ էր, որովհետև դեռ 1992 թվականին տարբեր միջազգային լրագրողներ, փաստավավերագրողներ ադրբեջանական ոճրագործությունն ու վայրը ֆիքսել էին, և դա մինչև հիմա որպես խարան դաջված է ադրբեջանցիների ճակատներին»,-ասվում է գրառման մեջ:
Արբեջանցիները փորձում են Խոջալուի ողբերգության համար պատասխանատվությունը վերագրել հայերին, սակայն, դա հրապարակավ հերքել է նաև Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Այազ Մութալիբովը չեխ լրագրող Դանա Մազալովային տված հարցազրույցում, որը հրապարակվել է ռուսական «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթում 1992 թ.ապրիլի 2-ին: Մութալիբովը Խոջալուի դեպքերի համար մեղադրել է Ադրբեջանի «Ազգային ճակատին» և նրա ղեկավար Աբուլֆազ Էլչիբեյին:

26 Февраль 2026 - 07:43 AMT
Тридцать четыре года назад, 26 февраля, силы самообороны Арцаха провели операцию по подавлению огневых точек в Иваняне (Ходжалы), написал на своей странице в Facebook депутат Национального собрания Тигран Абрамян.
Он подчеркнул, что мирные жители направились в сторону Агдама по гуманитарному коридору, предоставленному армянами.
«Были выведены из строя наемники, которые держали Степанакерт и прилегающие населенные пункты под постоянным огнем, а также средства — реактивные системы залпового огня «Град», установки «Алазань», артиллерия и бронетехника, регулярно нацеленные на мирное население.
После этой операции, когда мирные жители вышли по предоставленному армянами гуманитарному коридору в сторону Агдама — на территории, находившиеся под контролем Азербайджана, часть из них в результате внутриполитических столкновений подверглась пыткам и была убита азербайджанцами.
Это событие стало одной из самых позорных страниц новейшей истории Азербайджана: внутренняя вражда и ненависть привели к преступлениям против собственного народа.
Хотя впоследствии азербайджанцы пытались приписать отдельные эпизоды армянам, чтобы преодолеть общенациональный позор, было уже поздно, поскольку еще в 1992 году различные международные журналисты и документалисты зафиксировали азербайджанское преступление и место происшествия, и это до сих пор остается клеймом», — говорится в публикации.
Азербайджанская сторона пытается возложить ответственность за трагедию в Ходжалы на армян, однако это публично отрицал и тогдашний президент Азербайджана Аяз Муталибов в интервью чешской журналистке Дане Мазаловой, опубликованном 2 апреля 1992 года в российской газете «Независимая газета». Муталибов возложил ответственность за события в Ходжалы на «Народный фронт» Азербайджана и его лидера Абульфаза Эльчибея.