Եվրամիությունը Հայաստանի ամենահուսալի գործընկերն է ժողովրդավարության ամրապնդման գործում, ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում հարցուպատասխանի ժամանակ:
Նա հիշեցրել է, որ նախորդ տարի ՀՀ խորհրդարանը ընդունել է Եվրոպական միությանը անդամակցության գործընթացի մեկնարկի մասին օրենք,-հայտնում է Aysor.am-ը:
«Ինչ խոսք, այդ օրենքը կարևոր խթան է մեզ համար շարունակելու բարեփոխումների օրակարգը։ Հիմա նոր հնարավորություններ են ի հայտ գալիս տարածաշրջանում, մեր երկրում, և այժմ քննարկում ենք՝ ԵՄ-ն ինչպես կարող է ներգրավված լինել տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացմանը, վերահաստատմանը։ Հույս ունենք, որ ներդրումներ կգան ԵՄ-ից, անդամ պետություններից, կենտրոնանում ենք ՀՀ-ի համար նոր հնարավորություններ գտնելու վրա»,- ասել է Փաշինյանը:
Նա շեշտել է, որ տարբեր ոլորտներում համագործակցության հնարավորություններ կան՝ ժողովրդավարությունից, տնտեսությունից մինչև պաշտպանություն և այլն։
Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում այդ երկրում օտարերկրյա դեսպանների, դիվանագետների և վերլուծական կենտրոնների ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը Փաշինյանն ասել է նաև, որ TRIPP-ը նոր հնարավորություններ կստեղծի նաև Եվրամիության համար:

Европейский союз является самым надежным партнером Армении в деле укрепления демократии, заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе сессии вопросов и ответов в Польском институте международных отношений.
Он напомнил, что в прошлом году парламент Армении принял закон о запуске процесса вступления в Европейский союз, сообщает Aysor.am.
«Безусловно, этот закон является важным стимулом для продолжения нашей повестки реформ. Сейчас в регионе и в нашей стране появляются новые возможности, и мы обсуждаем, каким образом ЕС может быть вовлечен в открытие и восстановление региональных коммуникаций. Надеемся, что инвестиции поступят из ЕС и его государств-членов, мы сосредоточены на поиске новых возможностей для Армении», — сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что существуют возможности сотрудничества в различных сферах — от демократии и экономики до обороны и других направлений.
На встрече с иностранными послами, дипломатами и представителями аналитических центров в Польше Пашинян также заявил, что TRIPP создаст новые возможности и для Европейского союза.
2 декабря 2025 года в Брюсселе по итогам шестого заседания Совета партнерства Армения–ЕС Армения и Европейский союз подписали Стратегическую повестку партнерства. Документ подписали министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и высокий представитель ЕС по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас.