26 Փետրվար 2026 - 09:13 AMT
ԱՄՆ-ն դիտարկում է ռազմական տարբերակը, եթե Իրանի հետ բանակցությունները միջուկային ծրագրի շուրջ արդյունք չտան: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Fox News հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ Իրանը չի կարող ունենալ միջուկային զենք, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ի վերջո նախագահը որոշում է կայացնելու, թե ինչպես երաշխավորել, որ Իրանը միջուկային զենք չունենա, սակայն այժմ մենք անցկացնում ենք դիվանագիտական բանակցությունների հերթական փուլն իրանցիների հետ՝ փորձելով հասնել խելամիտ համաձայնության։ Իրանը չի կարող ունենալ միջուկային զենք։ Կարծում եմ՝ գերագույն առաջնորդը և նրանց համակարգում բոլորը պետք է դա հասկանան։
Մենք արտահայտվել ենք առավել քան հստակ և հույս ունենք, որ կկարողանանք հասնել լավ լուծման՝ առանց զինված ուժերի մասնակցության, սակայն եթե ստիպված լինենք ներգրավել բանակը, նախագահը, իհարկե, ունի նաև այդ իրավունքը», – ասել է Վենսը։
«Ես չեմ ասի, թե կոնկրետ ինչ ենք անելու։ Ակնհայտ է, որ մենք պաշտպանելու ենք մեզ։ Եթե ԱՄՆ-ն հարձակվի մեզ վրա, մենք կունենանք մեզ պաշտպանելու լիարժեք իրավունք։ Եթե ԱՄՆ-ն հարձակվի, դա կլինի ագրեսիայի ակտ, իսկ մեր պատասխան գործողությունները՝ ինքնապաշտպանություն»,-ասել է նա CBS հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:

США рассматривают военный вариант, если переговоры с Ираном по его ядерной программе не принесут результата, заявил вице-президент США Джей Ди Вэнс в интервью телеканалу Fox News.
Он подчеркнул, что Иран не может обладать ядерным оружием, сообщает ТАСС.
«В конечном счете президент примет решение о том, как гарантировать, что у Ирана не будет ядерного оружия, однако сейчас мы проводим очередной раунд дипломатических переговоров с иранской стороной, пытаясь достичь разумного соглашения. Иран не может иметь ядерное оружие. Думаю, верховный лидер и все в их системе должны это понимать.
Мы выражались более чем ясно и надеемся добиться хорошего решения без участия вооруженных сил, однако если нам придется задействовать армию, у президента, разумеется, есть и такое право», — сказал Вэнс.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что Тегеран даст законный ответ в случае нападения со стороны США.
«Я не буду говорить, что именно мы будем делать. Очевидно, что мы будем защищать себя. Если США нападут на нас, у нас будет полное право на самооборону. Если США атакуют, это будет акт агрессии, а наши ответные действия станут самообороной», — заявил он в интервью телеканалу CBS.