26 Փետրվար 2026 - 11:10 AMT
«Մարտի 1»-ի գործի շրջանակում ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի նախկին տեղակալ Հովհաննես Թամամյանի խափանման միջոց է ընտրվել բացակայելու արգելքը: Այդ մասին ասել են Քննչական կոմիտեից, հայտնում է Radar Armenia-ն:
Թամամյանը ձերբակալվել էր փետրվարի 25-ին՝ նրան մեղադրանք է առաջադրվել:
ՔԿ-ն հայտնել էր, որ քրեական վարույթի շրջանակում ձեռք բերված փաստական տվյալներով հաստատվել է, որ ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ․Թ․-ն, առանց հիմնավորման, 2008 թվականի մարտի 1-ի վաղ առավոտյան հանձնարարել է ոստիկանության ծառայողներին ծեծի ենթարկել Երևանի Ազատության հրապարակում անցկացվող հանրահավաքի մասնակից Է․Ա․-ին և նրան տեղափոխել ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն։
Նախաքննությամբ ձեռք բերված փաստական տվյալների հիման վրա ՀՀ ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետի առաջին տեղակալ Հ․Թ․-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ 18․04․2003 թվականին ընդունված քրեական օրենսգրքի 38-309-րդ հոդվածի 3-րդ մասով (պաշտոնեական լիազորություններն անցնելուն դրդելը)։

26 Февраль 2026 - 11:31 AMT
В рамках дела «1 марта» в отношении бывшего заместителя начальника Главного управления уголовного розыска полиции Ованнеса Тамамяна избрана мера пресечения в виде запрета на отсутствие, сообщили в Следственном комитете, передает Radar Armenia.
Тамамян был задержан 25 февраля, ему предъявлено обвинение.
В Следственном комитете ранее сообщали, что полученные в ходе уголовного производства фактические данные подтверждают, что первый заместитель начальника Главного управления уголовного розыска полиции РА Х.Т. без оснований в ранние утренние часы 1 марта 2008 года поручил сотрудникам полиции избить участника митинга на площади Свободы в Ереване Э.А. и доставить его в Главное управление по борьбе с организованной преступностью.
На основании собранных в ходе предварительного следствия данных в отношении O.Т. возбуждено публичное уголовное преследование по части 3 статьи 38-309 Уголовного кодекса, принятого 18 апреля 2003 года (подстрекательство к превышению должностных полномочий).