26 Փետրվար 2026 - 12:22 AMT
Հայաստանը փոքր պետություն է, որի կարողությունների սահմաններում չէ դատել ԱՄՆ-ի և Իրանի հարաբերությունների մասին՝ կարող է միայն խրախուսել դիվանագիտական լուծումը: Այդ մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում հարցուպատասխանի ժամանակ:
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե եթե Իրանն ու ԱՄՆ-ն փոխզիջման չգան և տարածաշրջանում ճգնաժամ սկսվի, ինչպե՞ս դա կազդի Հայաստանի կայունության վրա, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Ինչ վերաբերում է Իրանին և ԱՄՆ-ին. գիտեք, Հայաստանը փոքր և համեստ պետություն է, և մեր կարողությունների սահմաններում չէ դատել ԱՄՆ-ի և Իրանի հարաբերությունների մասին։ Մենք, իհարկե, մտահոգված ենք, և մեր ցանկությունն է, որպեսզի հնարավորություններ լինեն դիվանագիտական ճանապարհով ելք գտնելու այս իրավիճակից։ Իհարկե, այս շատ փոփոխական և անկայուն իրավիճակում մենք ուրախ ենք, որ կարողացել ենք կայունություն և խաղաղություն հաստատել մեր տարածաշրջանում։ Եվ ցանկացած անկայունություն, ցանկացած մարտահրավեր շատ մտահոգիչ է, և մենք հույս ունենք, որ կայուն իրավիճակ կունենանք լայն տարածաշրջանում։
Ակնհայտ է, որ մենք չենք կարող մեծ ազդեցություն ունենալ այդ իրավիճակի վրա, ուստի մեր անելիքն է հուսալ, որ ամեն ինչ լավ կլինի։ Եվ, եթե լինեն հնարավորություններ դրական ազդեցություն ունենալու, մենք կուզեինք, բայց, ինչպես ասել եմ՝ մենք փոքր պետություն ենք և կարող ենք ընդամենը խրախուսել և միանալ դիվանագիտության ձայներին»,- ասել է Փաշինյանը։
ԱՄՆ-ն դիտարկում է ռազմական տարբերակը, եթե Իրանի հետ բանակցությունները միջուկային ծրագրի շուրջ արդյունք չտան: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Fox News հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։ Նա նշել է, որ Իրանը չի կարող ունենալ միջուկային զենք:

Armenia is a small state and is not in a position to judge relations between the United States and Iran; it can only encourage a diplomatic solution, Prime Minister Nikol Pashinyan said during a Q&A session at the Polish Institute of International Affairs.
He was responding to a question about how a potential crisis in the region, if Iran and the U.S. fail to reach a compromise, could affect Armenia’s stability, Armenpress reports.
“As for Iran and the U.S., you know that Armenia is a small and modest state, and it is not within our capacity to judge relations between the United States and Iran. We are, of course, concerned, and our wish is that opportunities be found to resolve this situation through diplomatic means. In this highly volatile and unstable environment, we are glad that we have managed to establish stability and peace in our region. Any instability, any challenge, is very worrying for us, and we hope that there will be a stable situation in the broader region.
It is obvious that we cannot have a significant impact on this situation, so our task is to hope that everything will be fine. And if there are opportunities to have a positive impact, we would like to do so, but as I said, we are a small state and can only encourage and join the voices of diplomacy,” Pashinyan said.
Earlier, U.S. Vice President JD Vance stated that Washington is considering a military option if negotiations with Iran over its nuclear program fail. He stressed that Iran cannot be allowed to possess nuclear weapons.
Iranian Foreign Minister Abbas Araghchi, in turn, said Tehran would respond lawfully in the event of a U.S. attack.