26 Փետրվար 2026 - 12:22 AMT
Հայաստանը փոքր պետություն է, որի կարողությունների սահմաններում չէ դատել ԱՄՆ-ի և Իրանի հարաբերությունների մասին՝ կարող է միայն խրախուսել դիվանագիտական լուծումը: Այդ մասին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում հարցուպատասխանի ժամանակ:
Նա այդպես է պատասխանել այն հարցին, թե եթե Իրանն ու ԱՄՆ-ն փոխզիջման չգան և տարածաշրջանում ճգնաժամ սկսվի, ինչպե՞ս դա կազդի Հայաստանի կայունության վրա, հայտնում է Արմենպրեսը:
«Ինչ վերաբերում է Իրանին և ԱՄՆ-ին. գիտեք, Հայաստանը փոքր և համեստ պետություն է, և մեր կարողությունների սահմաններում չէ դատել ԱՄՆ-ի և Իրանի հարաբերությունների մասին։ Մենք, իհարկե, մտահոգված ենք, և մեր ցանկությունն է, որպեսզի հնարավորություններ լինեն դիվանագիտական ճանապարհով ելք գտնելու այս իրավիճակից։ Իհարկե, այս շատ փոփոխական և անկայուն իրավիճակում մենք ուրախ ենք, որ կարողացել ենք կայունություն և խաղաղություն հաստատել մեր տարածաշրջանում։ Եվ ցանկացած անկայունություն, ցանկացած մարտահրավեր շատ մտահոգիչ է, և մենք հույս ունենք, որ կայուն իրավիճակ կունենանք լայն տարածաշրջանում։
Ակնհայտ է, որ մենք չենք կարող մեծ ազդեցություն ունենալ այդ իրավիճակի վրա, ուստի մեր անելիքն է հուսալ, որ ամեն ինչ լավ կլինի։ Եվ, եթե լինեն հնարավորություններ դրական ազդեցություն ունենալու, մենք կուզեինք, բայց, ինչպես ասել եմ՝ մենք փոքր պետություն ենք և կարող ենք ընդամենը խրախուսել և միանալ դիվանագիտության ձայներին»,- ասել է Փաշինյանը։
ԱՄՆ-ն դիտարկում է ռազմական տարբերակը, եթե Իրանի հետ բանակցությունները միջուկային ծրագրի շուրջ արդյունք չտան: Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ի փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը Fox News հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում։ Նա նշել է, որ Իրանը չի կարող ունենալ միջուկային զենք:

26 Февраль 2026 - 14:17 AMT
Армения — небольшое государство, и в ее возможностях нет судить об отношениях между США и Ираном; она может лишь поощрять дипломатическое решение, заявил премьер-министр Никол Пашинян в ходе сессии вопросов и ответов в Польском институте международных отношений.
Он отвечал на вопрос о том, как возможный кризис в регионе, если Иран и США не придут к компромиссу, может повлиять на стабильность Армении, сообщает «Арменпресс».
«Что касается Ирана и США, вы знаете, что Армения — маленькое и скромное государство, и в наших возможностях нет судить об отношениях между Соединенными Штатами и Ираном. Мы, конечно, обеспокоены и хотели бы, чтобы появилась возможность найти выход из этой ситуации дипломатическим путем. В этой очень изменчивой и нестабильной обстановке мы рады, что нам удалось установить стабильность и мир в нашем регионе. Любая нестабильность, любой вызов вызывает серьезную обеспокоенность, и мы надеемся на стабильную ситуацию в более широком регионе.
Очевидно, что мы не можем оказать значительное влияние на эту ситуацию, поэтому наша задача — надеяться, что все будет хорошо. И если появятся возможности оказать положительное влияние, мы бы хотели это сделать, но, как я уже сказал, мы небольшое государство и можем лишь поощрять и присоединяться к голосам дипломатии», — отметил Пашинян.
Ранее вице-президент США Джей Ди Вэнс заявил, что Вашингтон рассматривает военный вариант, если переговоры с Ираном по ядерной программе не дадут результата. Он подчеркнул, что Иран не может обладать ядерным оружием.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи, в свою очередь, заявил, что Тегеран даст законный ответ в случае нападения со стороны США.