ՀՀ կառավարությունը առաջին անգամ պաշտոնապես հաստատել է, որ ռուս սահմանապահները հեռացվել են Հայաստան–Թուրքիա սահմանի «Ախուրիկ» անցակետից, այնտեղ ծառայությունը իրականացվում է ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի կողմից։ Դա պարզ է դառնում ՀՀ կառավարության ծրագրի 2025 թվականի կատարողական զեկույցի ուսումնասիրությունից, հայտնում է Factor.am-ը:
Զեկույցում նշվում է. «2025 թվականի մարտի 1-ից Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի «Մարգարա» անցման կետում ծառայություն են իրականացնում բացառապես ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի զինծառայողները։ 2026 թվականի սկզբից Հայաստան-Թուրքիա պետական սահմանի «Ախուրիկ» անցման կետում ևս ծառայություն են իրականացնում միայն ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի զինծառայողները․ ներկայումս չկա ՀՀ պետական սահմանի որևէ գործող անցման կետ, որը չի գտնվում ՀՀ ԱԱԾ ՍԶ լիարժեք վերահսկողության ներքո»։
Տարեսկզբին շրջանառվում էին տեղեկություններ «Ախուրիկ» անցակետից ՌԴ սահմանապահների դուրս գալու վերաբերյալ, սակայն իշխանությունները այդ լուրը չէին հաստատել։ Միայն Ախուրիկ համայնքի վարչական ղեկավարն է նշել, որ որոշ գործընթացներ իրականացվել են, այդ թվում՝ տարածքում տեղադրվել է ՀՀ պետական դրոշը։
Նշվել է նաև, որ ՀՀ ԱԱԾ-ն հունվարի սկզբին տվյալ տեղեկության տրամադրումը համարել է պետական գաղտնիք, մինչդեռ այժմ այդ մասին արձանագրվել է կառավարության պաշտոնական զեկույցում։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ ռուս սահմանապահները դուրս են բերվել նաև հայ-իրանական սահմանի անցակետից և «Զվարթնոց» օդանավակայանից, իսկ հայ-իրանական և հայ-թուրքական սահմաններին ծառայությունը իրականացվում է հայ սահմանապահների հետ համատեղ։
Սրան զուգահեռ ՀՀ իշխանությունները չեն պլանավորում ՀՀ-ից հանել ռուսական 102-րդ ռազմաբազան։
«Մենք որևէ ծրագիր չունենք, և մտահոգություններ էլ չունենք՝ կապված ռուսական ռազմաբազայի ներկայության հետ»,- Լեհաստանի միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտում պատասխանելով ներկաների հարցերին՝ ասել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայությանը։

26 Февраль 2026 - 14:10 AMT
Правительство Армении впервые официально подтвердило, что российские пограничники выведены с пункта пропуска «Ахурик» на армяно-турецкой границе, и теперь службу там несут исключительно военнослужащие Пограничных войск Национальной службы безопасности (НСБ), сообщает Factor.am .
Согласно отчету о выполнении программы правительства за 2025 год, «с 1 марта 2025 года на пункте пропуска “Маргара” на армяно-турецкой государственной границе службу несут исключительно военнослужащие Пограничных войск НСБ Республики Армения. С начала 2026 года на пункте пропуска “Ахурик” также службу несут только военнослужащие Пограничных войск НСБ. В настоящее время нет ни одного действующего пункта пропуска государственной границы Республики Армения, который не находился бы под полным контролем Пограничных войск НСБ».
В начале года распространялась информация о выводе российских пограничников с «Ахурика», однако власти ее не подтверждали. Лишь административный руководитель общины Ахурик сообщал о проведенных процессах, в том числе об установке государственного флага Армении на территории пункта.
Также отмечается, что в начале января НСБ считала данную информацию государственной тайной, однако теперь она зафиксирована в официальном правительственном отчете.
Ранее сообщалось, что российские пограничники были выведены также с армяно-иранского пограничного пункта и из аэропорта «Звартноц», при этом на армяно-иранской и армяно-турецкой границах служба осуществляется совместно с армянскими пограничниками.
Одновременно власти Армении не планируют выводить из страны 102-ю российскую военную базу.
«У нас нет никаких планов и никаких обеспокоенностей, связанных с присутствием российской военной базы», — заявил премьер-министр Никол Пашинян в Польском институте международных отношений, отвечая на вопросы о российском военном присутствии в Армении.