26 Փետրվար 2026 - 13:26 AMT
«Սրբազան պայքար» շարժման աջակից Վահագն Չախալյանի խափանման միջոց կալանքը փոխարինվել է տնային կալանքով: Դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը հայտարարել է, որ գրավիր կիրառումը դատարանը ոչ իրատեսական է համարում:
«Նվազել են խափանման միջոցի հիմքերը, բայց ոչ այն աստիճան, որ անազատության հետ կապված միջոց կիրառվի։ Դատարանը գտնում է, որ մարտի 4-ից կալանքը պետք է փոխել տնային կալանքի 3 ամիս ժամկետով»,-հայտարարել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Դատարանի կողմից նշված հասցեում գտնվող բնակարանում Չախալյանը չի կարող ընդունել հյուրեր՝ բացառությամբ մերձավոր ազգականների, ընտանիքի անդամների և պաշտպանների։
Տնային կալանքի ընթացքում վերահսկողությունը իրականացվելու է էլեկտրոնային միջոցներով։
Դատավորը նշել է, որ որոշման հետ անհամաձայնության դեպքում կողմերը կարող են այն բողոքարկել վերաքննիչ դատարանում։
Չախալյանը կալանավորվել էր 2025 թվականի հուլիսի 5–ին։ Ըստ ՔԿ-ի՝ «Սրբազան պայքար» շարժման մասնակիցները և ղեկավարները պլանավորել էին ՀՀ-ում իրականացնել ահաբեկչական և իշխանությունը զավթելուն ուղղված գործողություններ։

The preventive measure of detention applied to Vahagn Chakhalyan, a supporter of the Sacred Struggle movement, has been replaced with house arrest. Judge Karen Farkhoyan stated that applying bail would not be realistic.
“The grounds for a preventive measure have diminished, but not to such an extent that a measure unrelated to deprivation of liberty could be applied. The court finds that from March 4 the detention should be replaced with house arrest for a period of three months,” he said, Panorama.am reports.
At the address specified by the court, Chakhalyan will not be allowed to receive visitors, except for close relatives, family members and his lawyers.
Monitoring during the period of house arrest will be carried out through electronic means.
The judge noted that the parties may appeal the decision to the Court of Appeal if they disagree with it.
Chakhalyan had been detained on July 5, 2025. According to the Investigative Committee, participants and leaders of the Sacred Struggle movement had planned to carry out terrorist acts and actions aimed at seizing power in Armenia.