Ադրբեջանի դիրքորոշումը AZAL ավիաընկերության ինքնաթիռի կործանման հարցում սկզբունքային է՝ ինքնաթիռը խոցվել է ՌԴ ՊՆ մեղքով, ասել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը:
Նա ասել է, որ 2025 թվականի հոկտեմբերին Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ընթացքում Վլադիմիր Պուտինի կողմից հնչեցված քայլերը պետք է կյանքի կոչվեն, հայտնում է Haqqin.az-ը:
«Ինքնաթիռի կործանումը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության մեղքով։ Մենք ակնկալում ենք, որ տվյալ փաստի առնչությամբ կընդունվեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, կտրվի իրավական գնահատական և կվճարվեն փոխհատուցումներ»,-ասել է նա:
Նախարարը հավելել է նաև, որ «ամենաբարձր մակարդակով հայտարարվել է, որ AZAL-ի ինքնաթիռի հարցում Ադրբեջանի դիրքորոշումը կոշտ և սկզբունքային է»։
2024թ․ դեկտեմբերի 25-ին «Ադրբեջանական ավիաուղիներ»-ին պատկանող Embraer 190 ինքնաթիռը կործանվել է Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ՝ Բաքվից Գրոզնի թռչելիս։ Վթարի հետևանքով զոհվել է 38 ուղևոր, ողջ է մնացել 29 մարդ։
Դեկտեմբերի 27-ին ավիաընկերությունը պնդեց, որ ինքնաթիռը ենթարկվել է «արտաքին ֆիզիկական և տեխնիկական ազդեցության»։ Ավիաընկերությունը պարզաբանել է, որ դա են վկայում ավիավթարի պաշտոնական հետաքննության նախնական արդյունքները։

26 Февраль 2026 - 14:56 AMT
Позиция Азербайджана по делу о крушении самолета авиакомпании AZAL является принципиальной: самолет был сбит по вине Министерства обороны России, заявил глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов, сообщает Haqqin.az .
Он отметил, что шаги, озвученные президентом России Владимиром Путиным в ходе встречи президентов Азербайджана и России в октябре 2025 года, должны быть реализованы.
«Крушение самолета произошло по вине Министерства обороны России. Мы ожидаем, что по данному факту будут приняты все необходимые меры, будет дана правовая оценка и выплачены компенсации», — сказал Байрамов.
Министр добавил, что «на самом высоком уровне было заявлено, что позиция Азербайджана по вопросу самолета AZAL является жесткой и принципиальной».
25 декабря 2024 года самолет Embraer 190, принадлежащий «Азербайджанским авиалиниям», потерпел крушение недалеко от города Актау в Казахстане, выполняя рейс из Баку в Грозный. В результате катастрофы погибли 38 пассажиров, 29 человек выжили.
27 декабря авиакомпания заявила, что самолет подвергся «внешнему физическому и техническому воздействию». В компании уточнили, что об этом свидетельствуют предварительные результаты официального расследования авиакатастрофы.