Եվրոպայում կա քաղաքական որոշում` վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին «քարտ բլանշ» տալ, քանի որ վերջինս համաձայն է սպասարկել Եվրոպայի շահերը, ասել է ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը։
Ըստ նրա՝ ԵՄ-ն ոչ թե Հայաստանում ուզում է ազատ ու անկախ ընտրություններ, այլ Փաշինյանի վերարտադրություն և «աչք է փակում նրա ռեպրեսիաների վրա», հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Եվրոպական միությունում ղեկավարության մակարդակով կա հստակ քաղաքական որոշում` աչք փակել Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանի ներսում բոլոր ռեպրեսիաների, քաղաքական մրցակիցներին ու հակառակորդներին ճնշելու, ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ ընտրությունները կեղծելու գործընթացի վրա»,– նշել է Աշոտյանը։
Նրա խոսքով՝ ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ Եվրամիության բարձրաստիճան պաշտոնյաներից շատերն իրենց բառապաշարից հանել են «ազատ, անկախ ընտրությունների» ձևակերպումը, քանի որ գիտեն, որ այդպիսի պայմաններում Նիկոլ Փաշինյանը չի ընտրվի։
Աշոտյանը կարծիք է հայտնել, որ իշխանություններն արդեն իսկ մեկնարկել են ընտրակեղծիքների գործընթացը՝ որպես օրինակ մատնանշելով թոշակները 10 հազար դրամով բարձրացնելու խոստումը։
«Աբսուրդ է, ԱԺ–ն արդեն հաստատել է կառավարության բյուջեն, այդտեղ ոչ մի խոսք չի եղել այս ամենի մասին։ Ակնհայտ է, որ սա պոպուլիզմ է։ Սա պետական մակարդակով ընտրակաշառք է»,– հավելել է Աշոտյանը։
ՀՀԿ փոխնախագահի գնահատմամբ՝ ընտրությունները կեղծելու դրսևորումներից է նաև քվեարկությունից ամիսներ առաջ ընտրական օրենսգիրքը փոխելը, դիտորդական առաքելությունների գործունեությունը սահմանափակելը և քաղաքական մրցակիցներին կալանքի տակ պահելը։
«Դու չես կարող մրցույթը համարել ազնիվ, երբ մրցույթից առաջ դիմացի թիմից ուժեղ խաղացողների ճաշի մեջ լուծողական ես գցում ու հանում ես իրենց խաղից»,– ասել է նա։
Հայաստանում հերթական խորհրդարանական ընտրությունները կայանալու են 2026 թվականի հունիսի 7-ին։
2026 թվականի ընտրություններին մասնակցելու մտադրության մասին արդեն հայտարարել են ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը՝ իր «Միասնության թևեր» նախաձեռնությամբ, Երևանի նախկին քաղաքապետ Հայկ Մարությանը՝ «Նոր ուժ» կուսակցությամբ, ՀԱԿ-ը, որի վարչապետի թեկնածուն Լևոն Զուրաբյանն է, ինչպես նաև «Հանրապետություն» կուսակցությունը՝ Արամ Սարգսյանի ղեկավարությամբ։ Մասնակցության վերաբերյալ պաշտոնապես հայտնել են նաև Սամվել Կարապետյանի «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը, Գագիկ Ծառուկյանը, որն իր «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագիրը ներկայացրել է որպես ընդդիմադիր ուժերի «նոյյան տապան», ինչպես նաև «Հայկական քվե» կուսակցությունը։

В Европе принято политическое решение предоставить премьер-министру Николу Пашиняну «карт-бланш», поскольку он согласен обслуживать интересы Европы, заявил вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян.
По его словам, Европейский союз не стремится к проведению в Армении свободных и независимых выборов, а заинтересован в воспроизводстве Пашиняна и «закрывает глаза на его репрессии», сообщает Sputnik Армения.
«На уровне руководства Европейского союза существует четкое политическое решение закрыть глаза на все репрессии Никола Пашиняна внутри Армении — давление на политических конкурентов и оппонентов, а также на процесс фальсификации выборов за несколько месяцев до их проведения», — отметил Ашотян.
Он обратил внимание на то, что многие высокопоставленные представители ЕС исключили из своей риторики формулировку «свободные и независимые выборы», поскольку понимают, что в таких условиях Пашинян не будет избран.
По мнению Ашотяна, власти уже запустили процесс фальсификации выборов, приведя в пример обещание повысить пенсии на 10 тысяч драмов.
«Это абсурд. Национальное собрание уже утвердило бюджет правительства, и там об этом не было ни слова. Очевидно, что это популизм. Это подкуп избирателей на государственном уровне», — добавил он.
Вице-председатель РПА считает проявлениями фальсификации выборов также изменения Избирательного кодекса за несколько месяцев до голосования, ограничение деятельности наблюдательных миссий и содержание политических оппонентов под стражей.
«Нельзя считать соревнование честным, когда перед его началом в обед сильнейшим игрокам команды соперника подсыпают слабительное и выводят их из игры», — заявил он.
Очередные парламентские выборы в Армении назначены на 7 июня 2026 года.
О намерении участвовать в выборах уже заявили второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший омбудсмен Арман Татоян с инициативой «Крылья единства», бывший мэр Еревана Айк Марутян с партией «Новая сила», Армянский национальный конгресс с кандидатом в премьер-министры Левоном Зурабяном, а также партия «Республика» под руководством Арама Саргсяна.
Официально о своем участии также сообщили партия Самвела Карапетяна «Сильная Армения», Гагик Царукян с программой «Предложение Армении», представленной как «ноев ковчег» для оппозиционных сил, а также партия «Армянский выбор».