27 Փետրվար 2026 - 06:47 AMT
ՀՀ վարչապետի տիկին Աննա Հակոբյանը հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանի հետ ամուսնության ավարտի մասին՝ նշելով, որ հեռանում է կառավարական առանձնատնից և վարձով է ապրելու: Այդ մասին ասվում է նրա ֆյսբուքյան տեսանյութում:
«Նշել էի, որ քաղաքացիական ամուսնությունս ավարտվում է, քանի որ մենք այլ ամուսնություն չունենք»,-ասել է նա:
Նա նշել է, որ մեքենա ու տուն չունի, իսկ որպես նվիրատվություն ստացած զարդերն ու իրերը, ինչպես նաև թանկարժեք հագուստը, թողնում է պետությանը:
«Ես տուն չունեմ, այն տունը, որ վարկով գնել ենք, գնվել է, դեռ շենքը կառուցման ճանապարհին է։ Հետևաբար ես տեղափոխվում եմ վարձակալած բնակարան: Եթե ասեն դոլարային միլիոնատեր եմ հաշիվներ ունեմ դոլարային օֆշորային գոտիներում, չգիտեմ դղյակներ և այլն և այլն, հարկ եմ համարում ասել, որ իմ հաշվեհամարին կա գումար տան վաճառքից մնացած, թիվը չեմ հիշում, որովհետև երբեք չեմ հետաքրքրվում, որից ծախսվել է անձնական նպատակներով ինչ-որ գումար, իմ քարտին կա գումար «Իմ քայլը» հիմնադրամի աշխատավարձից և եկամուտային հարկի վերադարձից կուտակված գումար»,-ասել է նա տեսանյութում:
Հակոբյանը նաև հայտնել է, որ կշարունակի աշխատել որպես «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն, որովհետև դա վարձու աշխատանք է, ինչը «նրան շատ պետք է«: Նա նաև չի բացառվում, որ իր դեմ կարող է քրգործ հարուցվել որպես «Իմ քայլը» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն։
«Կյանք է, գուցե և հնարավոր է այդպիսի զարգացում, ինչ արած կապրենք, կտեսնենք»,-ասել է նա:
Հակոբյանը տեսանյութին կից գրառում էլ է արել` հայտարարելով, որ այս թեման իր հետ քննարկման ենթակա չէ։
«Իմ բոլոր ընկերների՛ն, ծանոթ-անծանոթների՛ն, հեռու-մոտիկ բարեկամների՛ն և անգամ ամենահարազատ մարդկանց տեղյակ եմ պահում, որ այս թեման ինձ հետ քննարկման ենթակա չէ։ Ես արգելք եմ դնում դրա վրա։ Ձեզ էլ, սիրելի՛ ժողովուրդ, հորդորում եմ շատ ժամանակ չծախսել այս հարցը «դնել-վերցնելու» վրա. պարապ զբաղմունք կդառնա՝ անօգուտ և անպտուղ։
Լսեցինք, արձանագրեցինք, անցանք առաջ»,-գրել է նա տեսանյութին կից:
Փետրվարի 17-ին Աննա Հակոբյանը գրել էր, որ իր և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի քաղաքացիական ամուսնությունն ավարտվել է, սակայն, բոլորը դա ընկալել էին ոչ թե որպես ամուսնալուծություն, այլ որպես հարաբերությունների գրանցում:
Նիկոլ Փաշինյանն իր հերթին ֆեյսբուքյան էջում գրել է, որ հարգանքով է վերաբերվում Աննայի որոշմանը:
«Աննայի որոշմանը վերաբերվում եմ հարգանքով։ Վերջին 30 տարում իմ բոլոր դժվարին օրերին նա եղել է իմ կողքին, եղել է իմ ապավենն ու հենարանը։ Վստահ չեմ, թե ես նրա համար եղել եմ այդպիսին։ Թերևս ավելի շատ դառնություն եմ պատճառել, ինչի համար ներողություն եմ խնդրում»,– գրել է նա:

Супруга премьер-министра Армении Анна Акопян объявила о завершении брака с Николом Пашиняном, отметив, что покидает правительственную резиденцию и будет жить в арендованной квартире.
Об этом говорится в опубликованном ею видео в Facebook.
«Я отмечала, что мой гражданский брак завершается, поскольку у нас нет другого брака», — сказала она.
К видео Акопян также приложила запись, заявив, что эта тема не подлежит обсуждению с ней.
Она отметила, что у нее нет ни автомобиля, ни дома, а украшения и вещи, полученные в качестве пожертвований, а также дорогую одежду она оставляет государству.
«У меня нет дома. Дом, который мы приобрели в кредит, куплен, но здание пока находится в процессе строительства. Следовательно, я переезжаю в арендованную квартиру. Если скажут, что я долларовый миллионер, что у меня есть счета в офшорных долларовых зонах, не знаю, дворцы и так далее, считаю необходимым сказать, что на моем счете есть сумма, оставшаяся от продажи дома. Цифру не помню, потому что никогда этим не интересуюсь. Часть средств была израсходована на личные цели. На моей карте также есть накопленные средства из зарплаты в фонде «Мой шаг» и возврата подоходного налога», — сказала она в видео.
Акопян также сообщила, что продолжит работать исполнительным директором фонда «Мой шаг», поскольку это наемная работа, которая «ей очень нужна». Она не исключила, что в отношении нее может быть возбуждено уголовное дело как в отношении исполнительного директора фонда.
«Жизнь есть жизнь, возможно и такое развитие. Что ж, будем жить — увидим», — сказала она.
«Всех моих друзей, знакомых — знакомых и незнакомых, близких и дальних родственников и даже самых родных людей уведомляю, что эта тема со мной обсуждению не подлежит. Я накладываю на нее запрет. И вас, дорогой народ, призываю не тратить много времени на “переливание из пустого в порожнее” по этому вопросу: это станет праздным занятием — бесполезным и безрезультатным.
Услышали, зафиксировали, идем дальше», — написала она к видео.
Премьер-министр Никол Пашинян, в свою очередь, написал на своей странице в Facebook, что с уважением относится к решению Анны.
«К решению Анны отношусь с уважением. За последние 30 лет во все мои трудные дни она была рядом со мной, была моей опорой и поддержкой. Не уверен, был ли я таким для нее. Возможно, я причинил больше горечи, за что прошу прощения», — написал он.