Հանրապետական կուսակցությունը դեռ որոշում չունի հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցելու վերաբերյալ։ Այդ մասին ասել է ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Առաջին հայացքից հեշտ բան է՝ մասնակցում ենք կամ չենք մասնակցում, բայց երբ էության մեջ ենք մտնում, այդտեղ երկվություն կա՝ պայքարել մի քանի մանդատի՞ համար, թե ստեղծել շատ ավելի բարենպաստ պայմաններ՝ նվազագույնի հասցնելով մեր ընդդիմադիր պայքարը՝ դրանով իսկ փորձել հաջողություն ստեղծել այն ուժերի համար, որոնք հավակնում են հաղթել», – նշել է երրորդ նախագահը։
Սարգսյանը նաև ասել է, որ իրեն այցելած անձինք եղել են խորհրդարանական ընտրությունների շուրջ բանակցություններ վարելու նպատակով, սակայն չի բացահայտել, թե ովքեր են նրանք։
Հարցին, թե ինչով է պայմանավորված ներընդդիմադիր պայքարի լարումը և երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիմի հետ տարակարծությունները, ՀՀԿ ղեկավարը պատասխանել է, որ նման գնահատականի հետ համաձայն չէ՝ ընդգծելով, որ, իր բնորոշմամբ, «ջրերը զուլալվում են»։
«Բոլոր նրանք, ովքեր պիտի փորձեն՝ քաղաքական ուժերը, մեր հաշվին աչոկ հավաքել, իբր մեր շանսերը նվազեցնելու համար, ակնհայտ է, որ իրենց ասվելու է ճշմարտությունը: Եվ եթե իրենք փորձում են ուրիշին ինչ-որ բան վերագրել, ապա ճշմարտությունը կլսեն: Մենք որևէ կոմպլեքս չունենք։ Ինչ զրպարտություն լինի, պատասխանը ստանալու են ճշմարտության տեսքով», – ընդգծել է նա։
Թե ինչ հանգամանքներ են ազդելու Հանրապետականի վերջնական որոշման վրա, Սարգսյանի խոսքով՝ իրենց անցկացրած բոլոր ուսումնասիրություններով կուսակցությունն անցողիկ դիրքերում է եղել, սակայն առկա են նաև այլ գործոններ, որոնց հստակեցումից հետո միայն որոշում կկայացվի։ Նրա գնահատմամբ՝ հավանաբար մինչև ապրիլի վերջ ՀՀԿ-ն կունենա հստակ դիրքորոշում։
Նա նաև պատասխանել է այն հարցին, թե քաղաքական ուժի կանխատեսումներով, Գյումրիի օրինակով հնարավո՞ր է խորհրդարանում ընդդիմադիր ուժերը միավորվեն:
«Այսօր չեմ կարող դա ասել: Երբ կգա ժամանակը, երբ ես համոզված կլինեմ, անպայման կհայտարարեմ մինչև ընտրությունները: Միավորվելու մասին չի խոսքը, խոսքը ներընդդիմադիր պայքարը մեղմելու մասին է»,-ասել է Սարգսյանը:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ընտրությունների արդյունքում բոլոր նախկին իշխանությունները «վերջնականապես և անվերադարձ դուրս են շպրտվելու քաղաքական դաշտից»։
Միաժամանակ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած ընդդիմադիր ուժերը համոզմունք են հայտնել, որ Փաշինյանի իշխանությանը հաշված օրեր են մնացել, և հունիսի 7-ից հետո այն հեռանալու է։

Armenia’s Republican Party (RPA) has not yet decided whether it will participate in the June 7 National Assembly elections. Party chairman Serzh Sargsyan said this, according to RFE/RL.
“At first glance, it seems simple — we either take part or we do not. But when we delve into the substance, there is a dilemma: should we fight for a few mandates, or create far more favorable conditions by minimizing our intra-opposition struggle and thereby try to generate success for forces that aim to win,” the third president stated.
Sargsyan also said that individuals had visited him to hold discussions regarding the parliamentary elections, but he did not disclose who they were.
Asked what lay behind the intensification of intra-opposition tensions and disagreements with the team of second president Robert Kocharyan, the RPA leader said he did not agree with that assessment, stressing that, in his words, “the waters are clearing.”
“All those who attempt — political forces — to score points at our expense, supposedly to reduce our chances, it is obvious that they will be told the truth. And if they try to attribute something to others, they will hear the truth. We have no complexes. Whatever slander there may be, they will receive a response in the form of truth,” he emphasized.
Regarding what factors would influence the Republican Party’s final decision, Sargsyan said that all internal surveys show the party in a passing position, though other considerations remain. A decision will be made only after those factors are clarified. In his view, the RPA will likely adopt a clear stance by the end of April.
He also addressed whether, following the example of Gyumri, opposition forces could unite in parliament.
“I cannot say that today. When the time comes, when I am convinced, I will certainly announce it before the elections. It is not about uniting; it is about softening intra-opposition struggle,” Sargsyan said.
Earlier, Prime Minister Nikol Pashinyan had stated that as a result of the elections all former authorities would be “finally and irreversibly pushed out of the political arena.”
At the same time, opposition forces that have announced their intention to participate in the 2026 parliamentary elections expressed confidence that Pashinyan’s government has only days left in power and will leave after June 7.