Հանրապետական կուսակցությունը դեռ որոշում չունի հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին մասնակցելու վերաբերյալ։ Այդ մասին ասել է ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Առաջին հայացքից հեշտ բան է՝ մասնակցում ենք կամ չենք մասնակցում, բայց երբ էության մեջ ենք մտնում, այդտեղ երկվություն կա՝ պայքարել մի քանի մանդատի՞ համար, թե ստեղծել շատ ավելի բարենպաստ պայմաններ՝ նվազագույնի հասցնելով մեր ընդդիմադիր պայքարը՝ դրանով իսկ փորձել հաջողություն ստեղծել այն ուժերի համար, որոնք հավակնում են հաղթել», – նշել է երրորդ նախագահը։
Սարգսյանը նաև ասել է, որ իրեն այցելած անձինք եղել են խորհրդարանական ընտրությունների շուրջ բանակցություններ վարելու նպատակով, սակայն չի բացահայտել, թե ովքեր են նրանք։
Հարցին, թե ինչով է պայմանավորված ներընդդիմադիր պայքարի լարումը և երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիմի հետ տարակարծությունները, ՀՀԿ ղեկավարը պատասխանել է, որ նման գնահատականի հետ համաձայն չէ՝ ընդգծելով, որ, իր բնորոշմամբ, «ջրերը զուլալվում են»։
«Բոլոր նրանք, ովքեր պիտի փորձեն՝ քաղաքական ուժերը, մեր հաշվին աչոկ հավաքել, իբր մեր շանսերը նվազեցնելու համար, ակնհայտ է, որ իրենց ասվելու է ճշմարտությունը: Եվ եթե իրենք փորձում են ուրիշին ինչ-որ բան վերագրել, ապա ճշմարտությունը կլսեն: Մենք որևէ կոմպլեքս չունենք։ Ինչ զրպարտություն լինի, պատասխանը ստանալու են ճշմարտության տեսքով», – ընդգծել է նա։
Թե ինչ հանգամանքներ են ազդելու Հանրապետականի վերջնական որոշման վրա, Սարգսյանի խոսքով՝ իրենց անցկացրած բոլոր ուսումնասիրություններով կուսակցությունն անցողիկ դիրքերում է եղել, սակայն առկա են նաև այլ գործոններ, որոնց հստակեցումից հետո միայն որոշում կկայացվի։ Նրա գնահատմամբ՝ հավանաբար մինչև ապրիլի վերջ ՀՀԿ-ն կունենա հստակ դիրքորոշում։
Նա նաև պատասխանել է այն հարցին, թե քաղաքական ուժի կանխատեսումներով, Գյումրիի օրինակով հնարավո՞ր է խորհրդարանում ընդդիմադիր ուժերը միավորվեն:
«Այսօր չեմ կարող դա ասել: Երբ կգա ժամանակը, երբ ես համոզված կլինեմ, անպայման կհայտարարեմ մինչև ընտրությունները: Միավորվելու մասին չի խոսքը, խոսքը ներընդդիմադիր պայքարը մեղմելու մասին է»,-ասել է Սարգսյանը:
Ավելի վաղ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ ընտրությունների արդյունքում բոլոր նախկին իշխանությունները «վերջնականապես և անվերադարձ դուրս են շպրտվելու քաղաքական դաշտից»։
Միաժամանակ 2026 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության հայտ ներկայացրած ընդդիմադիր ուժերը համոզմունք են հայտնել, որ Փաշինյանի իշխանությանը հաշված օրեր են մնացել, և հունիսի 7-ից հետո այն հեռանալու է։

27 Февраль 2026 - 09:53 AMT
Республиканская партия Армении пока не приняла решения относительно участия в выборах в Национальное собрание, которые состоятся 7 июня. Об этом заявил председатель РПА Серж Саргсян, сообщает «Азатутюн».
«На первый взгляд все просто — участвуем или не участвуем. Но если вникнуть в суть, возникает дилемма: бороться ли за несколько мандатов или создать гораздо более благоприятные условия, сведя к минимуму нереоппозиционную борьбу и тем самым попытаться обеспечить успех тем силам, которые претендуют на победу», — отметил третий президент.
Саргсян также сообщил, что его посещали лица с целью ведения переговоров вокруг парламентских выборов, однако раскрывать их имена он не стал.
Отвечая на вопрос о причинах обострения нереоппозиционной борьбы и разногласиях с командой второго президента Роберта Кочаряна, глава РПА заявил, что не согласен с такой оценкой, подчеркнув, что, по его выражению, «воды проясняются».
«Все те, кто попытается — политические силы — набрать очки за наш счет, якобы для снижения наших шансов, очевидно, услышат правду. И если они пытаются что-то приписать другим, то услышат правду. У нас нет никаких комплексов. Какая бы клевета ни звучала, ответ они получат в виде правды», — подчеркнул он.
Говоря о факторах, которые повлияют на окончательное решение Республиканской партии, Саргсян отметил, что по всем проведенным исследованиям партия находится в проходных позициях, однако существуют и другие обстоятельства. Окончательное решение будет принято после их уточнения. По его оценке, вероятно, до конца апреля РПА сформирует четкую позицию.
Он также ответил на вопрос о том, возможно ли по примеру Гюмри объединение оппозиционных сил в парламенте.
«Сегодня я не могу этого сказать. Когда придет время и я буду убежден, обязательно объявлю об этом до выборов. Речь не об объединении, а о смягчении нереоппозиционной борьбы», — сказал Саргсян.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявлял, что по итогам выборов все бывшие власти будут «окончательно и бесповоротно вытолкнуты из политического поля».
В то же время оппозиционные силы, заявившие о намерении участвовать в парламентских выборах 2026 года, выразили уверенность, что власти Пашиняна осталось считанные дни и после 7 июня она уйдет.