27 Փետրվար 2026 - 09:49 AMT
TRIPP-ը ոչ թե միջանցք է, այլ ճանապարհ, հայտարարել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Խալիլ Շիրղոլամիին Երևանի պետական համալսարանում ուսանողների հետ հանդիպմանը,
Դեսպանը պատասխանել է այն հարցին, թե արդյո՞ք փարատվել են Թեհրանի մտահոգությունները ԱՄՆ-ի մասնակցությամբ իրականացվող ծրագրի առնչությամբ, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Մենք հայկական կողմի հետ շատ լավ կապեր ունենք այս հարցի շուրջ, մշտական կապի մեջ ենք: Եթե այս ճանապարհի նպատակն է ընդլայնել հնարավորություններն ու աջակցել խաղաղությանը, մենք դեմ չենք դրան:
Հաշվի առնելով Միացյալ Նահանգների թշնամական վերաբերմունքը Թեհրանի հանդեպ՝ մենք մտահոգություններ ունեինք, որոնց մասին մեր հայ գործընկերների հետ խոսել ենք շատ ջերմ մթնոլորտում, նրանք մեզ վստահեցրել են, թե Հայաստանը Իրանի դեմ գործողությունների հարթակ չի դառնա: Մենք փոխադարձ վստահություն ունենք», – ասել է Շիրղոլամին։
2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում ստորագրված համաձայնությունից հետո հարևան Իրանից պարբերաբար հնչել են մտահոգություններ։ Պաշտոնական մակարդակով հայտարարվել է, որ TRIPP-ի վերաբերյալ հայկական կողմի հավաստիացումներին հավատում են, սակայն միաժամանակ մտավախություն է արտահայտվել, թե Միացյալ Նահանգները կարող է ծրագիրը օգտագործել սեփական անվտանգային քաղաքականությունը շարունակելու նպատակով։ Անցած տարվա վերջում Իրանի հոգևոր առաջնորդի խորհրդականը բացահայտ հայտարարել էր, որ TRIPP-ը նույն «Զանգեզուրի միջանցքն» է, և Թեհրանն ի սկզբանե դեմ է եղել այդ նախագծին։

27 Февраль 2026 - 10:09 AMT
Посол Ирана в Армении заявил, что TRIPP следует рассматривать как дорогу, а не как коридор, подчеркнув поддержку Тегераном инициатив, способствующих миру в регионе.
«TRIPP — это не коридор, а дорога», — заявил посол Ирана в Армении Халил Ширголами на встрече со студентами Ереванского государственного университета.
Отвечая на вопрос о том, рассеялись ли опасения Тегерана в связи с проектом, реализуемым при участии США, дипломат отметил, что по этому вопросу поддерживаются тесные и постоянные контакты с армянской стороной, сообщает «Азатутюн».
«У нас очень хорошие контакты с армянской стороной по этому вопросу, мы находимся в постоянной связи. Если цель этой дороги — расширение возможностей и содействие миру, мы не возражаем против этого.
Учитывая враждебное отношение Соединенных Штатов к Тегерану, у нас были опасения, о которых мы говорили с нашими армянскими партнерами в очень теплой атмосфере. Они заверили нас, что Армения не станет платформой для действий против Ирана. У нас есть взаимное доверие», — сказал Ширголами.
После подписания соглашения в Вашингтоне 8 августа 2025 года из соседнего Ирана периодически звучат обеспокоенности. На официальном уровне заявлялось, что в Тегеране верят заверениям армянской стороны относительно TRIPP, однако одновременно высказываются опасения, что Соединенные Штаты могут использовать проект для продолжения собственной политики в сфере безопасности. В конце прошлого года советник духовного лидера Ирана открыто заявил, что TRIPP — это тот же «Зангезурский коридор», и что Тегеран изначально выступал против этого проекта.