Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Լեհաստանի Հանրապետության Սենատի նախագահ Մալգոժատա Կիդավա-Բլոնսկայան Վարշավայում տեղի ունեցած հանդիպմանը կարևորել են միջխորհրդարանական փոխգործակցության զարգացումն ու Եվրամիություն–Հայաստան գործընկերության ընդլայնումը:
Զրուցակիցները կարևորել են միջազգային հարթակներում փոխգործակցության խորացումը։ Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան–Լեհաստան երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների, ինչպես նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
Դոնալդ Տուսկը Վարշավայում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպումից հետո ասել է, որ հայ-լեհական հարաբերությունները վերածվել են ընկերության՝ առանց որևէ նախապայմանի:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկի ներկայությամբ ստորագրվել է Հայաստանի և Լեհաստանի Հանրապետության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագիրը։ Փաստաթուղթը ստորագրել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Լեհաստանի փոխվարչապետ, ազգային պաշտպանության նախարար Վլադիսլավ Կոշինյակ-Կամիշը։

27 February 2026 - 12:36 AMT
Prime Minister Nikol Pashinyan and Marshal of the Senate of Poland Malgorzata Kidawa-Blonska emphasized the development of inter-parliamentary cooperation and the expansion of the European Union-Armenia partnership during their meeting in Warsaw.
The two sides underscored the importance of deepening cooperation on international platforms. The meeting also addressed the agenda of Armenia-Poland bilateral relations.
The parties exchanged views on regional developments, as well as on other issues of mutual interest.
Following his meeting with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Warsaw, Polish Prime Minister Donald Tusk said Armenian-Polish relations had evolved into a friendship without any preconditions.
In the presence of Prime Minister Nikol Pashinyan and Polish Prime Minister Donald Tusk, an agreement on military-technical cooperation between Armenia and the Republic of Poland was signed. The document was signed by Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and Poland’s Deputy Prime Minister and Minister of National Defence Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.