27 Փետրվար 2026 - 12:14 AMT
Դատավորների միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ կոչ անելով Բարձրագույն դատական խորհրդին հետևողական լինել և հատկապես դատական նիստերին դրսևորել զուսպ ու դատավորներին վայել վարքագիծ:
Նշվում է, որ ԲԴԽ գործող դատավոր անդամների վերաբերյալ, նույն ԲԴԽ-ն թույլ է տվել այնպիսի արձանագրումներ, որոնք «դուրս են ազատ խոսքի ու քննադատության սահմաններից, պարունակում են վիրավորանքի և ինստիտուտի հեղինակազրկման հատկանիշներ»:
«Բարձրագույն դատական խորհրդում շարունակվում է Դավիթ Հարությունյանի վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանի որոշման հիման վրա կարգապահական վարույթի նոր քննությունը, որը սկիզբ է առել 2023 թվականին դատավորի լիազորություններն անօրինական դադարեցնելու որոշման վերացմամբ:
Նշված և նախորդած համանման դատավոր Սուրեն Անտոնյանի և դատավոր Արթուր Ստեփանյանի վերաբերյալ գործերով ԲԴԽ-ն չի կատարում Սահմանադրական դատարանի և Դատական օրենսգրքի 157-րդ հոդվածի 9-րդ մասի պահանջները. նախկինում իր իսկ կայացված անօրինական որոշումները վերացնելուց հետո անգամ դատավորներին իրենց նախկինում զբաղեցրած պաշտոնում վերականգնելուց հրաժարվելու պայմաններում, օրենքով չնախատեսված ընթացակարգերով առանց դատավորի կարգավիճակի ու իրավունքների, երաշխիքների վերականգնման քննել է նրանց վերաբերյալ կարգապահական վարույթներ:
Նշված գործընթացներն ուղեկցվում են նաև դատական իշխանության հեղինակությանը վնասող դրսևորումներով.
2026թ. փետրվարի 20-ին Բարձրագույն դատական խորհրդի ոչ դատավոր անդամը, 2011-2023թթ. դատական համակարգը բնութագրելով «վերից վար կոռումպացված նշանակումներից ու ազատումներից սկսած, վերջացրած դատական ակտերը գներով կայացնող», դատողությունների սկզբնաղբյուր կամ հիմք վկայակոչելով «միջազգային հանրությանը» և/կամ միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների գոյություն չունեցող զեկույցները, հարց է հղել 2023 թվականին ազատ խոսքի («ԲԴԽ-ին միանձնյա և կոնսենսուսով որոշումներ կայացնելու, դատավորների լիազորությունները ապօրինի դադարեցնելու համար») ենթադրյալ խախտման համար կարգապահական պատասխանատվության ենթարկված դատավորին Դավիթ Հարությունյանին, թե արդյոք նա այդ («միջազգային հանրության») գնահատականները դիտել է հարձակում դատական համակարգի նկատմամբ, թե ոչ, և եթե այո, ապա ինչու չի քննադատել այդ զեկույցները:
Ազատ խոսքի համար կարգապակահական պատասխանատվության ենթարկվող անձի դատական իշխանության հասցեին վնասող անհիմն դատողություններ չկատարելու կոչին, բացարկին, նշված տեսանյութերը չհանրայնացնելու միջորդություններին Խորհուրդը 2026 թ. փետրվարի 23-ի որոշմամբ արձագանքել ու իր անդամի դատողությունները դիտել է իրավաչափ (նույնիսկ կողմնակալության տպավորության չհանգեցնող) իբր վերջինիս խոսքը հիմնված է միջազգային զեկույցների («ԲԴԽ-ի համար ոչ հեղինակավոր») վրա` զլանալով վկայակոչել գեթ մեկը:
Նույն ժամանակահատվածում թե՛ միջազգային, թե՛ ներպետական որևէ կառույցի, կազմակերպության, «միջազգային հանրության» գնահատական (նույնիսկ ոչ հեղինակավոր կամ առավել ևս հեղինակավոր) նման եզրակացություններ չի պարունակել, (ինչի մասին է փաստում նաև ԲԴԽ որոշման ստույգ հղման բացակայությունը) և եթե անգամ այդպիսին պարունակեր, և դա հայտնի լիներ միայն ԲԴԽ-ին, ապա այն չէր կարող հղման հիմք ծառայել այլուրեքության ապահովման և դատական իշխանության հեղինակությանը վնասող դատողություններ անելու համար:
Այլ կերպ ասած Հայաստանի Հանրապետության պատմության մեջ նման գնահատականներ չեն հանդիպում որևէ հեղինակավոր միջազգային կազմակերպության զեկույցներում, այսինքն հնչեցվածը պարունակում է փաստազուրկ ու մտացածին գնահատականներ:
Սահմանադրությամբ դատավորների անկախությունը երաշխավորող մարմինը դատավորներին մինչև 2023 թվականը պարբերաբար պատասխանատվության է ենթարկել դատական իշխանությանը վերաբերող դատավորների անկախությունը սահմանափակող գործընթացների, ԲԴԽ-ի քննադատության ազատ խոսքի չարաշահման մեղադրանքներով, սակայն 2026 թվականին դատական իշխանության հասցեին ներառյալ նաև ԲԴԽ գործող դատավոր անդամների վերաբերյալ, նույն ԲԴԽ-ն թույլ է տվել այնպիսի արձանագրումներ, որոնք դուրս են ազատ խոսքի ու քննադատության սահմաններից, պարունակում են վիրավորանքի և ինստիտուտի հեղինակազրկման հատկանիշներ հաշվի առնելով այդպիսիք ԲԴԽ ամբիոնից հնչեցնելու և այն իրենց կողմից տարածելու ու հազարավոր քաղաքացիների դիտումներ արձանագրելու հանգամանքները:
Հաշվի առնելով, որ ԲԴԽ-ն արդեն իսկ նշված գործողություններին միաձայն տվել է գնահատական, անհեռանկար է դառնում առանձին անդամների պատասխանատվության հարցի բարձրաձայնումը, այդուհանդերձ, կոչ ենք անում Բարձրագույն դատական խորհրդին հետևողական լինել և հատկապես դատական նիստերին դրսևորել զուսպ ու դատավորներին վայել վարքագիծ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:

Союз судей выступил с заявлением, призвав Высший судебный совет проявлять последовательность и, особенно в ходе судебных заседаний, демонстрировать сдержанное и подобающее судье поведение.
Отмечается, что в отношении действующих судей — членов Высшего судебного совета — тот же Совет допустил формулировки, которые «выходят за пределы свободы слова и критики, содержат признаки оскорбления и дискредитации института».
«В Высшем судебном совете продолжается новое рассмотрение дисциплинарного производства в отношении Давида Арутюняна на основании решения Конституционного суда, начатое после отмены в 2023 году решения о незаконном прекращении полномочий судьи.
По данному и аналогичным ранее делам в отношении судей Сурена Антоняна и Артура Степаняна Высший судебный совет не исполняет требования Конституционного суда и части 9 статьи 157 Судебного кодекса. Даже после отмены собственных незаконных решений и при отказе восстановить судей в ранее занимаемых должностях Совет рассматривал дисциплинарные производства в отношении них по не предусмотренным законом процедурам, без восстановления статуса судьи, его прав и гарантий.
Указанные процессы сопровождались также проявлениями, наносящими ущерб авторитету судебной власти.
20 февраля 2026 года не являющийся судьей член Высшего судебного совета, характеризуя судебную систему 2011–2023 годов как «коррумпированную сверху донизу — от назначений и увольнений до вынесения судебных актов за деньги», ссылаясь в качестве источника подобных оценок на «международное сообщество» и/или несуществующие доклады авторитетных международных организаций, задал вопрос судье Давиду Арутюняну, привлеченному в 2023 году к дисциплинарной ответственности за предполагаемое нарушение свободы слова («за единоличное и консенсусное принятие решений в ВСС и незаконное прекращение полномочий судей»), считает ли он эти оценки («международного сообщества») нападением на судебную систему и если да, то почему не критиковал данные доклады.
На призывы лица, привлекаемого к дисциплинарной ответственности за свободу слова, не допускать необоснованных суждений, наносящих вред судебной власти, на заявление отвода и ходатайства о нераспространении соответствующих видеоматериалов Совет решением от 23 февраля 2026 года отреагировал, признав высказывания своего члена правомерными (даже не создающими впечатления предвзятости), утверждая, что его слова основаны на международных докладах («не являющихся авторитетными для ВСС»), при этом отказавшись сослаться хотя бы на один.
В тот же период ни одна международная или национальная структура, организация либо «международное сообщество» не давали оценок (даже неавторитетных, тем более авторитетных), содержащих подобные выводы, что подтверждается отсутствием конкретной ссылки в решении ВСС. Даже если бы такие оценки существовали и были известны только Совету, они не могли бы служить основанием для ссылок в целях обеспечения плюрализма и для высказываний, наносящих ущерб авторитету судебной власти.
Иными словами, в истории Республики Армения подобные оценки не встречались в докладах какой-либо авторитетной международной организации, то есть озвученные заявления содержат бездоказательные и вымышленные оценки.
Орган, гарантирующий независимость судей в соответствии с Конституцией, до 2023 года регулярно привлекал судей к ответственности за якобы злоупотребление свободой слова при критике Высшего судебного совета и процессов, затрагивающих независимость судебной власти. Однако в 2026 году в адрес судебной власти, в том числе действующих судей — членов Совета, тем же Советом были допущены формулировки, выходящие за пределы свободы слова и критики, содержащие признаки оскорбления и дискредитации института, особенно с учетом того, что они были озвучены с трибуны ВСС, распространены им и набрали тысячи просмотров.
Учитывая, что ВСС уже единогласно дал оценку указанным действиям, постановка вопроса об ответственности отдельных членов становится бесперспективной. Тем не менее мы призываем Высший судебный совет проявлять последовательность и, особенно в ходе судебных заседаний, демонстрировать сдержанное и подобающее судье поведение», — говорится в заявлении.