ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հիշեցրել է գաղտնի ընթացակարգերով իրականացվող գնումների նոր կարգի մասին և հորդորել ընկերություններին ապահովել համապատասխան պայմաններ՝ գաղտնի աշխատանքների իրականացման համար:
Գերատեսչությունը նշել է, որ դեռևս 2025-ի հուլիսին ՊՆ պաշտոնական կայքում հրապարակել է հայտարարություն, որով տեղեկացրել է, որ 2026 թվականից սկսած՝ նախարարության կարիքների համար գաղտնի ընթացակարգով կազմակերպվող գնումների հրավերները «Պետական գաղտնիքի մասին» ՀՀ օրենքի 16-րդ հոդվածով սահմանված կարգով տրամադրվելու են բացառապես նախաորակավորված այն կազմակերպություններին, որոնք ունեն գաղտնի տեղեկությունների կիրառմամբ աշխատանքներ իրականացնելու իրավունք, իսկ նրանց համապատասխան աշխատակիցները՝ այդ տեղեկություններին առնչվելու թույլտվություն։
«Նախարարությունը մշտապես ձեռնարկել և ձեռնարկում է քայլեր՝ իր կարիքների համար գնման գործընթացները մրցակցային, թափանցիկ և ոչ խտրական հիմունքներով կազմակերպելու նպատակով, ինչպես նաև խրախուսել է մասնակիցների շրջանակի հնարավորինս ընդլայնումը։ Այդ համատեքստում կրկին հորդորում ենք այն ընկերություններին, որոնք պատրաստվում են մասնակցել ՊՆ գնման գործընթացին և չունեն նշված իրավունքը, ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ գաղտնի աշխատանքներ իրականացնելու համար, ինչպես նաև դիմել պաշտպանության նախարարություն՝ գաղտնի տեղեկությունների կիրառմամբ աշխատանքներ կատարելու իրավունք ստանալու նպատակով ՀՀ ԱԱԾ միջնորդություն ներկայացնելու համար»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Գաղտնի տեղեկությունների կիրառմամբ աշխատանքներ իրականացնելու իրավունքի ձեռքբերման ընթացակարգի վերաբերյալ մանրամասներ ստանալու համար կարելի է դիմել ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ զանգահարելով հետևյալ հեռախոսահամարներով՝ 010 29 44 18, 010 29 43 53, 010 66 24 94։

27 Февраль 2026 - 12:46 AMT
Министерство обороны Армении напомнило о новом порядке осуществления закупок по секретным процедурам и призвало компании обеспечить надлежащие условия для выполнения работ с использованием сведений, составляющих государственную тайну.
В ведомстве сообщили, что еще в июле 2025 года на официальном сайте было опубликовано объявление о том, что с 2026 года приглашения к участию в закупках, организуемых по секретной процедуре для нужд министерства, будут предоставляться в порядке, установленном статьей 16 закона Республики Армения «О государственной тайне», исключительно предварительно квалифицированным организациям, имеющим право выполнять работы с использованием секретной информации, а их соответствующие сотрудники — допуск к таким сведениям.
«Министерство последовательно принимало и принимает меры по организации закупочных процессов для своих нужд на конкурентной, прозрачной и недискриминационной основе, а также поощряло максимально возможное расширение круга участников. В этом контексте вновь призываем компании, намеренные участвовать в закупках Минобороны и не обладающие указанным правом, создать необходимые условия для выполнения секретных работ, а также обратиться в Министерство обороны с целью представления ходатайства в Службу национальной безопасности Республики Армения для получения права на выполнение работ с использованием секретной информации», — говорится в заявлении.
Для получения подробной информации о процедуре приобретения права на выполнение работ с использованием секретных сведений можно обратиться в Министерство обороны Республики Армения по следующим телефонным номерам: 010 29 44 18, 010 29 43 53, 010 66 24 94.