Աֆղանստանում իշխող «Թալիբան» շարժումը հայտարարել է Պակիստանի ռազմական օբյեկտների դեմ «լայնամասշտաբ հարձակողական գործողություններ» սկսելու մասին։
Շարժման խոսնակ Զաբիհուլլա Մուջահիդը նշել է, որ որոշումը ընդունվել է ի պատասխան Իսլամաբադի կողմից «բազմակի սադրանքներին և սահմանի խախտումներին»:
Փետրվարի 21-ին Պակիստանի զինված ուժերը ավիահարվածներ են հասցրել Պակտիա և Նանգարհար նահանգներին՝ Դյուրանդի վիճահարույց գծի մոտ՝ հայտարարելով, որ թիրախում եղել են «Թեհրիկ-ի-Թալիբան Պակիստան» և «Իսլամական պետության» խմբավորումների ճամբարները, գրում է The Moscow times-ը:
Այժմ մարտական գործողությունները ընթանում են Նանգարհար, Նուրիստան, Կունար, Խոստ, Պակտիա և Պակտիկա նահանգներում։ Մուջահիդի խոսքով՝ «Թալիբանի» ուժերը վերահսկողություն են հաստատել 15 դիրքի նկատմամբ և սպանել 40 հակառակորդ զինծառայողի, կան նաև վիրավորներ և գերիներ։
Պակիստանի տեղեկատվության նախարարությունում հայտարարել են, որ թալիբները «չհրահրված կրակ են բացել» սահմանի երկայնքով և ստացել են «անհապաղ և արդյունավետ պատասխան»՝ կրելով «ծանր կորուստներ»։
Պակիստանյան աղբյուրները Reuters գործակալությանը հայտնել են թալիբների 22 զոհի և խոցված անօդաչու սարքերի մասին։ Գործակալության զրուցակիցների տվյալներով՝ փոխհրաձգությունը տևել է ավելի քան երկու ժամ։
Հանրապետության վարչապետի մամուլի խոսնակ Մոշարրաֆ Զաիդին ընդգծել է, որ ոչ մի պակիստանյան հենակետ չի գրավվել կամ ոչնչացվել։ Նա նաև զգուշացրել է, որ «ցանկացած ագրեսիա հայելային պատասխան կստան»։
Միևնույն ժամանակ Մուջահիդը չի բացառել, որ հարվածներ կարող են հասցվել Պակիստանի «խոշոր կենտրոններին և կարևոր քաղաքներին», եթե հարձակումներ իրականացվեն Քաբուլի կամ Աֆղանստանի այլ խոշոր քաղաքների վրա։
Սրացման ֆոնին Պակիստանն ուժեղացրել է անվտանգության միջոցառումներն ամբողջ երկրում․ զորքերը բերվել են բարձր պատրաստականության վիճակի, ակտիվացվել են հետախուզական տվյալների հիման վրա գործողությունները, ձերբակալվել են տասնյակ անձինք՝ զինված խմբավորումների հետ կապերի կասկածանքով, այդ թվում՝ Աֆղանստանի քաղաքացիներ։
Աֆղանստանն ու Պակիստանը երկար ժամանակ հակասությունների մեջ են եղել թե՛ ահաբեկչական խմբավորումների գործունեության, թե՛ 2611 կիլոմետր երկարությամբ Դյուրանդի գծի պատճառով։ Այս պայմանական սահմանը ձևավորվել է 1893 թվականին երկու անգլո-աֆղանական պատերազմների արդյունքում, սակայն մինչ այժմ չի եղել սահմանագծված, և դրա լեգիտիմությունը վիճարկվել է Քաբուլի կողմից։

Движение «Талибан», находящееся у власти в Афганистане, заявило о запуске «крупномасштабных наступательных операций» против военных объектов Пакистана.
Официальный представитель движения Забихулла Муджахид отметил, что соответствующее решение принято «в ответ на неоднократные провокации и нарушения границы» со стороны Исламабада. 21 февраля пакистанские вооруженные силы осуществили авиационные удары по провинциям Пактия и Нангархар вблизи спорной линии Дюранда, заявив, что целью стали лагеря боевиков группировок «Техрик-и-Талибан Пакистан» и «Исламского государства».
Сейчас столкновения происходят на территории провинций Нангархар, Нуристан, Кунар, Хост, Пактия и Пактика. По утверждению Муджахида, подразделения «Талибана» установили контроль над 15 позициями и ликвидировали 40 военнослужащих противника, имеются также раненые и пленные. В Министерстве информации Пакистана, в свою очередь, заявили, что талибы «открыли неспровоцированный огонь» на границе и получили «немедленный и эффективный ответ», понеся «тяжелые потери». Источники в Пакистане сообщили агентству Reuters о 22 погибших среди талибов и уничтоженных беспилотниках. По данным собеседников агентства, перестрелка длилась свыше двух часов.
Пресс-секретарь премьер-министра страны Мошарраф Заиди подчеркнул, что ни один пакистанский пост не был захвачен либо разрушен. Он добавил, что «любая агрессия спровоцирует зеркальный ответ». Вместе с тем Муджахид заявил о возможности нанесения ударов по «ключевым центрам и важным городам» Пакистана в случае атак на Кабул или другие крупные города Афганистана.
На фоне обострения ситуации Пакистан усилил меры безопасности по всей территории страны: военные подразделения приведены в повышенную боевую готовность, активизированы операции на основе разведывательных данных, задержаны десятки лиц по подозрению в связях с вооруженными группами, включая граждан Афганистана.
Афганистан и Пакистан на протяжении длительного времени находятся в состоянии напряженности как из-за деятельности террористических организаций, так и из-за линии Дюранда протяженностью 2611 километр. Эта условная граница была сформирована по итогам двух англо-афганских войн в 1893 году, однако до настоящего времени не демаркирована, а ее законность оспаривается Кабулом.