Աֆղանստանում իշխող «Թալիբան» շարժումը հայտարարել է Պակիստանի ռազմական օբյեկտների դեմ «լայնամասշտաբ հարձակողական գործողություններ» սկսելու մասին։
Շարժման խոսնակ Զաբիհուլլա Մուջահիդը նշել է, որ որոշումը ընդունվել է ի պատասխան Իսլամաբադի կողմից «բազմակի սադրանքներին և սահմանի խախտումներին»:
Փետրվարի 21-ին Պակիստանի զինված ուժերը ավիահարվածներ են հասցրել Պակտիա և Նանգարհար նահանգներին՝ Դյուրանդի վիճահարույց գծի մոտ՝ հայտարարելով, որ թիրախում եղել են «Թեհրիկ-ի-Թալիբան Պակիստան» և «Իսլամական պետության» խմբավորումների ճամբարները, գրում է The Moscow times-ը:
Այժմ մարտական գործողությունները ընթանում են Նանգարհար, Նուրիստան, Կունար, Խոստ, Պակտիա և Պակտիկա նահանգներում։ Մուջահիդի խոսքով՝ «Թալիբանի» ուժերը վերահսկողություն են հաստատել 15 դիրքի նկատմամբ և սպանել 40 հակառակորդ զինծառայողի, կան նաև վիրավորներ և գերիներ։
Պակիստանի տեղեկատվության նախարարությունում հայտարարել են, որ թալիբները «չհրահրված կրակ են բացել» սահմանի երկայնքով և ստացել են «անհապաղ և արդյունավետ պատասխան»՝ կրելով «ծանր կորուստներ»։
Պակիստանյան աղբյուրները Reuters գործակալությանը հայտնել են թալիբների 22 զոհի և խոցված անօդաչու սարքերի մասին։ Գործակալության զրուցակիցների տվյալներով՝ փոխհրաձգությունը տևել է ավելի քան երկու ժամ։
Հանրապետության վարչապետի մամուլի խոսնակ Մոշարրաֆ Զաիդին ընդգծել է, որ ոչ մի պակիստանյան հենակետ չի գրավվել կամ ոչնչացվել։ Նա նաև զգուշացրել է, որ «ցանկացած ագրեսիա հայելային պատասխան կստան»։
Միևնույն ժամանակ Մուջահիդը չի բացառել, որ հարվածներ կարող են հասցվել Պակիստանի «խոշոր կենտրոններին և կարևոր քաղաքներին», եթե հարձակումներ իրականացվեն Քաբուլի կամ Աֆղանստանի այլ խոշոր քաղաքների վրա։
Սրացման ֆոնին Պակիստանն ուժեղացրել է անվտանգության միջոցառումներն ամբողջ երկրում․ զորքերը բերվել են բարձր պատրաստականության վիճակի, ակտիվացվել են հետախուզական տվյալների հիման վրա գործողությունները, ձերբակալվել են տասնյակ անձինք՝ զինված խմբավորումների հետ կապերի կասկածանքով, այդ թվում՝ Աֆղանստանի քաղաքացիներ։
Աֆղանստանն ու Պակիստանը երկար ժամանակ հակասությունների մեջ են եղել թե՛ ահաբեկչական խմբավորումների գործունեության, թե՛ 2611 կիլոմետր երկարությամբ Դյուրանդի գծի պատճառով։ Այս պայմանական սահմանը ձևավորվել է 1893 թվականին երկու անգլո-աֆղանական պատերազմների արդյունքում, սակայն մինչ այժմ չի եղել սահմանագծված, և դրա լեգիտիմությունը վիճարկվել է Քաբուլի կողմից։

27 February 2026 - 12:34 AMT
Spokesman Zabihullah Mujahid said the decision was taken «in response to numerous provocations and border violations» by Islamabad. On February 21, Pakistan’s armed forces carried out airstrikes in the provinces of Paktia and Nangarhar near the disputed Durand Line, stating that the targets were camps belonging to Tehrik-e-Taliban Pakistan and Islamic State.
Fighting is currently ongoing in the provinces of Nangarhar, Nuristan, Kunar, Khost, Paktia and Paktika. According to Mujahid, Taliban forces captured 15 positions and killed 40 enemy soldiers, with additional wounded and prisoners reported. Pakistan’s Ministry of Information said the Taliban had «opened unprovoked fire» along the border and received an «immediate and efficient response», suffering «heavy losses». Pakistani sources told Reuters that 22 Taliban fighters were killed and drones were shot down. The agency’s sources said the exchange of fire lasted more than two hours.
Prime Minister’s spokesman Mosharraf Zaidi stated that no Pakistani post had been captured or destroyed. He warned that «any aggression will have a strong response». At the same time, Mujahid signaled the possibility of strikes on «centers and cities» in Pakistan if Kabul or other major Afghan cities were attacked.
Amid the escalation, Pakistan tightened security measures nationwide: troops were placed on heightened alert, intelligence-based operations were intensified, and dozens of suspects, including Afghan nationals, were detained over alleged militant links.
Afghanistan and Pakistan have long been at odds both over militant groups and over the 2,611-kilometer Durand Line. The provisional boundary emerged after two Anglo-Afghan wars in 1893 but has never been formally demarcated, and its legitimacy is disputed by Kabul.