27 Փետրվար 2026 - 12:29 AMT
«Հայրենիք» կուսակցությունը չի մասնակցի հունիսին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին: Այդ մասին ասվում է կուսակցության հայտարարության մեջ:
Որոշումը կայացվել է փետրվարի 26-ի կուսակցության գործադիր մարմնի ընիստում, որտեղ բազմակողմանիորեն քննարկվել է Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, առկա ներքին և արտաքին մարտահրավերները, ինչպես նաև նախընտրական փուլին բնորոշ զարգացումները։
Նշվում է, որ ընդդիմադիր դաշտից ընտրությունների մասնակից ուժերի քանակի մեծացումը կարող է առաջացնել ընտրողների քվեների մասնատում և քաղաքական ռեսուրսների բաշխման անարդյունավետություն:
Հայտարարության մեջ ասվում է․
«Արձանագրելով.
1. Իշխանափոխությունը գերակա առաջնահերթություն է, որը բխում է պետության ռազմավարական նպատակներից, իսկ դրա հիմնավորումներն ու պատճառները տարիներ շարունակ ներկայացվել են։
2. Ներքաղաքական սուր լարվածությունը շարունակվում է պահպանվել։
3. Քաղաքական դաշտը շարունակում է բևեռացված մնալ՝ առանց իրական համախմբող պետական գաղափարախոսության և արժեքային հստակ առանցքի։
4. Պետական ինստիտուտների նկատմամբ իրավական և բարոյական պատասխանատվության մեխանիզմները գործնականում չեն ապահովում արդյունավետ հակակշիռներ և վերահսկողություն։
5. Քաղաքական գործընթացները շարունակում են կառուցվել ոչ ինստիտուցիոնալ տրամաբանությամբ, ինչն արգելակում է կայուն պետական զարգացման հնարավորությունը։
6. «Հայրենիք» կուսակցության գաղափարական հիմքերը, ծրագրային առաջնահերթությունները և Հայաստանի ապագայի վերաբերյալ ռազմավարական պատկերացումները տարբերվում են քաղաքական դաշտում գործող մյուս ուժերի մոտեցումներից, ինչի արդյունքում դաշինքի ձևավորումը դառնում է ոչ իրատեսական։
7. Ընդդիմադիր դաշտից ընտրությունների մասնակից ուժերի քանակի մեծացումը կարող է առաջացնել ընտրողների քվեների մասնատում և քաղաքական ռեսուրսների բաշխման անարդյունավետություն, ինչը վերոնշյալ պայմաններում կարող է բացասաբար անդրադառնալ սպասվող ընտրական գործընթացների արդյունքների վրա։
Ամփոփելով արձանագրվածը, մի կողմից նպատակ ունենալով հնարավորին նպաստել ընդդիմադիր ձայների համախմբմանը, և մյուս կողմից չգնալ գաղափարական հիմք չունեցող, արհեստական դաշինքների և/կամ միավորումների ձևավորման ճանապարհով՝ Կուսակցության գործադիր մարմինը որոշեց․
1. չմասնակցել 2026 թվականին սպասվող խորհրդարանական ընտրություններին,
2. հորդորել կուսակցության անդամներին, համակիրներին և աջակիցներին առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններում իրենց ձայնը տալ իրական ընդդիմադիր ուժերից ցանկացածին՝ ըստ սեփական նախընտրության,
3. հետևողականորեն շարունակել «Հայրենիք» կուսակցության զարգացման գործընթացը՝ կուսակցաշինության բոլոր ուղղություններով։
Միաժամանակ հայտնում ենք, որ սույն որոշման հետ կապված հարցերին անհրաժեշտության դեպքում կանդրադառնանք ընտրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո՝ ելնելով այն պատասխանատվությունից, որ մինչև ընտրությունները որևէ կերպ չստեղծվի պայման կամ հնարավորություն, որը կարող է վնասել իրական ընդդիմադիր ուժերին»։

Партия «Родина» не примет участия в парламентских выборах, намеченных на июнь. Об этом говорится в заявлении партии.
Решение было принято 26 февраля на заседании исполнительного органа партии, где всесторонне обсуждались внутриполитическая ситуация в Армении, существующие внутренние и внешние вызовы, а также процессы, характерные для предвыборного этапа.
Отмечается, что увеличение числа сил из оппозиционного поля, участвующих в выборах, может привести к фрагментации голосов избирателей и неэффективному распределению политических ресурсов.
В заявлении говорится:
«Констатируя, что:
Смена власти является приоритетной задачей, вытекающей из стратегических целей государства, а ее обоснования и причины представляются на протяжении многих лет.
Острая внутриполитическая напряженность продолжает сохраняться.
Политическое поле остается поляризованным, без реально объединяющей государственной идеологии и четкой ценностной основы.
Механизмы правовой и моральной ответственности перед государственными институтами на практике не обеспечивают эффективные сдержки и противовесы.
Политические процессы продолжают строиться на внеинституциональной логике, что препятствует устойчивому развитию государства.
Идеологические основы, программные приоритеты и стратегические представления партии «Родина» о будущем Армении отличаются от подходов других действующих на политическом поле сил, вследствие чего формирование союза становится нереалистичным.
Увеличение числа оппозиционных сил, участвующих в выборах, может вызвать фрагментацию голосов избирателей и неэффективное распределение политических ресурсов, что в указанных условиях способно негативно повлиять на результаты предстоящего избирательного процесса.
Подводя итог изложенному, с одной стороны, имея целью максимально способствовать консолидации оппозиционных голосов, а с другой — не идти по пути формирования искусственных альянсов и/или объединений, не имеющих идеологической основы, исполнительный орган партии решил:
не участвовать в парламентских выборах, ожидаемых в 2026 году,
призвать членов партии, сторонников и сочувствующих на предстоящих парламентских выборах отдать свой голос любой из реальных оппозиционных сил по собственному выбору,
последовательно продолжать процесс развития партии «Родина» по всем направлениям партийного строительства.
Одновременно сообщаем, что при необходимости к вопросам, связанным с данным решением, мы обратимся после подведения итогов выборов, исходя из ответственности не создавать до выборов каких-либо условий или возможностей, способных нанести ущерб реальным оппозиционным силам».