27 Փետրվար 2026 - 13:11 AMT
Վարդանյանը` France 24-ին. Իրական խաղաղության հասնելու միակ ճանապարհը բոլոր պատանդների ազատ արձակումն է
Իրական խաղաղության հասնելու միակ ճանապարհը Ադրբեջանում պահվող բոլոր պատանդների ազատ արձակումն է: Այդ մասին ֆրանսիական France 24 հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է 20 տարվա ազատազրկման դատապարտված հայտնի գործարար և բարերար, Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի որդին՝ Դավիթ Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ հոր հետ հեռախոսով խորհրդակցելուց հետո որոշել են չբողոքարկել դատավճիռը Ադրբեջանում՝ հաշվի առնելով ադրբեջանական դատարանի կողմնակալ և միակողմանի դիրքորոշումը, հայտնում է Panorama.am-ը:
«Ինչպես գիտեք, և սա նաև ընդգծել է Amnesty International միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը, միայն այն փաստը, որ նրա պես քաղաքացիական անձը, որը երբեք չի զբաղեցրել զինվորական պաշտոն, դատվել է ռազմական տրիբունալում, հակասում է միջազգային բոլոր նորմերին։ Հորս միջազգային փաստաբանները չեն կարողացել նրա հետ շփվել երկուսուկես տարի՝ նախնական կալանքի ամբողջ ընթացքում, թույլ են տրվել միջազգային և հենց ադրբեջանական օրենքների բազմաթիվ այլ, կոպտագույն խախտումներ։ Այս ամենը վկայում է, որ տեղի ունեցածն իրական դատաքննություն չի եղել, այլ քաղաքական շոու՝ նախատեսված ներքին լսարանի և, հնարավոր է, նաև որոշ արտաքին դիտորդների համար։ Սա, անկասկած, արդար և օրինական դատավարություն չէր, ուստի հայրս հրաժարվել է մասնակցել դրան»,-ասել է նա:
France 24 -ի լրագրողը հիշեցրել է Ադրբեջանի նախագահի հարցազրույցը, որում նա բացառել էր ներումները:
«Ակնհայտ է, որ մեզ խորապես մտահոգում են այդ խոսքերը (Նյուրնբերգի և ֆաշիզմի հետ համեմատությունը-խմբ)՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ մայրս հրեական ծագում ունի և հիմա լսում է այդպիսի կոշտ մեղադրանքներ հորս հասցեին, ով, ինչպես գիտեք, մարդասեր է և, հավանաբար, տարածաշրջանի ամենահայտնի մարդասերը։ Ձեր հեռուստադիտողների համար կարծում եմ կարևոր կլինի նաև նշել, որ Ադրբեջանը մեղադրանքներ է հնչեցնում նաև «Ավրորա» նախաձեռնության հասցեին, որը մարդասիրական մրցանակ է և համահիմնադրվել ու նախաձեռնվել է ոչ միայն հորս, այլև այնպիսի ճանաչված մարդասերների կողմից, ինչպիսիք են երջանկահիշատակ Էլի Վիզելը, Վարդան Գրեգորյանը և այլք։ Ադրբեջանը ահա այս մրցանակը ստեղծած հիմնադրամն անվանում է ահաբեկչական կազմակերպություն:
Այնպես որ, սրանք շատ կոշտ և ուշադրության արժանի մեղադրանքներ են, որոնք չեն հիմնավորվել։ Մենք, իհարկե, հույս ունենք, որ այս հակամարտությունն ի վերջո կկարգավորվի։ Եվ, վերջին հաշվով, այն, ինչ մենք՝ և՛ ադրբեջանցիները, և՛ հայերը, և՛ բոլորը, ուզում ենք, դա տարածաշրջանում իրական և երկարատև խաղաղությունն է: Կարծում եմ, որ դրան հասնելու միակ ճանապարհը բոլոր պատանդների ազատ արձակումն է, նրանց տուն վերադարձնելը, երկրների միջև հարաբերությունների իրական կարգավորումն ու անցյալի բոլոր վերքերն ամոքելը»,-ասել է Վարդանյանը:
Նա անդրադարձել է նաև ԱՄՆ հնարավոր դերակատարմանն այդ հարցում:
«Գնահատելի են Թրամփի վարչակազմի՝ տասնամյակներ տևած երկարատև հակամարտությունը լուծելուն ուղղված իրական ու էական ջանքերը։ Կարծում եմ՝ շատ կարևոր է նաև այն, ինչ նախագահ Թրամփը հայտարարեց օգոստոսի 8-ին, երբ վարչապետ Փաշինյանին ասաց, որ Բաքվում այդ պահին պահվում են 23 հայ քրիստոնյա պատանդներ, և նա կօգնի նաև այս հարցում։ Փոխնախագահ Վենսը Հայաստան և Ադրբեջան կատարած իր այցի ժամանակ բարձրացրել է այս հարցը, հաստատել է դա երկու առաջնորդների հետ իր հանդիպումների ժամանակ։ Կարծում եմ՝ Թրամփի վարչակազմը նույնպես հասկանում է, որ հարաբերությունների կարգավորման գործում շատ կարևոր է նաև պատանդների ազատ արձակումը։
Ես մեծ հույս ունեմ, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան հասնել իրական և երկարատև խաղաղության։ Բայց առանց բարի կամքի, ստորագրված փաստաթուղթն ուղղակի թուղթ է։ Հավանաբար կհիշեք Նևիլ Չեմբերլենի հայտնի լուսանկարը․ թուղթը ոչինչ է, եթե չկան իրական և շոշափելի գործողություններ»,-ասել է Դավիթ Վարդանյանը:
Նրան հարց են ուղղել նաև Մոսկվայի մասին՝ Մոսկվան որևէ ճնշում գործադրո՞ւմ է։
«Հայրս Հայաստանի քաղաքացի է, և մյուս բոլոր հայ պատանդները միայն Հայաստանի քաղաքացիներ են։ Կարևոր հարց եք բարձրացնում․ ի վերջո Հայաստանի կառավարության հիմնարար պատասխանատվությունն ու պարտավորությունն է ապահովել այս բոլոր գերիների ազատ արձակումը։ Եվ խոսքը ոչ միայն հորս, այլև ապօրինի պահվող մյուս 18 հայ պատանդների, նաև անհետ կորած անձանց ճակատագիրը պարզելու մասին է։ Հուսով եմ, որ տարածաշրջանի կարևոր խաղացողներից որևէ մեկը կօգնի լուծել այս հարցը, բայց, վերջին հաշվով, Հայաստանի կառավարության գերագույն պատասխանատվությունն է ապահովել, որ իր քաղաքացիներն անվտանգ վերադառնան տուն»,-ասել է նա:
Նա խոսել է նաև հոր ուղերձի մասին:
«Գիտեք, չնայած բոլոր դժվարություններին, մարտահրավերներին և այն պայմաններին, որոնցում նա հայտնվել է վերջին 860 օրերի ընթացքում, նա շարունակում է շատ լավատես լինել։ Նա միշտ մեզ ասում է, որ չկորցնենք հույսը, հավատարիմ մնանք մեր սկզբունքներին։ Նա հենց դա է անում, չնայած բոլոր այն ճնշումներին, որոնց նա բախվել և բախվում է։ Այդ դժվարությունների բեռի տակ հեշտ է հրաժարվել համոզմունքից, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը պետք է համագոյակցեն իրապես երկարատև խաղաղության պայմաններում, որը հիմնված կլինի փոխադարձ հարգանքի վրա։ Բայց հայրս հավատարիմ է իր սկզբունքներին և կոչ է անում մեզ ևս չտրվել վախին և շարունակել պաշտպանել ճշմարտությունը` չնայած այն ամենին, ինչ տեղի է ունենում, ու անկախ նրանից, թե որքան դժվար է։ Նա շարունակում է լավատես լինել, ոչ մեկի նկատմամբ որևէ զայրույթ չի տածում, և անկեղծորեն հույս ունի, որ Հայաստանն ու Ադրբեջանը կկարողանան, որպես հարևաններ, գտնել համագոյակցելու ձև»,-ասել է Դավիթ Վարդանյանը:

27 Февраль 2026 - 13:37 AMT
Единственный путь к достижению реального мира — это освобождение всех заложников, удерживаемых в Азербайджане. Об этом в интервью France 24 заявил Давид Варданян, сын бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна, приговоренного к 20 годам лишения свободы.
По его словам, после телефонной консультации с отцом было принято решение не обжаловать приговор в Азербайджане, учитывая предвзятый и односторонний характер азербайджанского суда, сообщает Panorama.am.
«Как вам известно, и как это подчеркнула международная правозащитная организация Amnesty International, сам факт того, что гражданское лицо, которое никогда не занимало военной должности, было осуждено военным трибуналом, противоречит всем международным нормам. Международные адвокаты моего отца не могли связаться с ним на протяжении двух с половиной лет всего периода предварительного заключения. Были допущены многочисленные грубейшие нарушения как международного, так и азербайджанского законодательства. Все это свидетельствует о том, что произошедшее не было реальным судебным разбирательством, а представляло собой политическое шоу, рассчитанное на внутреннюю аудиторию и, возможно, на некоторых внешних наблюдателей. Это, безусловно, не было справедливым и законным процессом, поэтому мой отец отказался участвовать в нем», — заявил он.
Отвечая на напоминание журналиста о словах президента Азербайджана, исключившего возможность помилования, Варданян отметил, что подобные заявления вызывают глубокую обеспокоенность, в том числе в связи с прозвучавшими сравнениями с Нюрнбергом и фашизмом.
Он также указал, что Азербайджан выдвигает обвинения против инициативы «Аврора», гуманитарной премии, соучрежденной его отцом, покойным Эли Визелем, Вартаном Грегоряном и другими известными филантропами, называя созданный ими фонд террористической организацией.
«Это очень серьезные обвинения, которые не имеют доказательной базы. Мы, конечно, надеемся, что этот конфликт в конечном итоге будет урегулирован. В конечном счете и азербайджанцы, и армяне, и все остальные хотят реального и прочного мира в регионе. Я считаю, что единственный путь к этому — освободить всех заложников, вернуть их домой, реально нормализовать отношения между странами и залечить раны прошлого», — подчеркнул Варданян.
Он также затронул возможную роль США.
По его словам, заслуживают высокой оценки реальные и существенные усилия администрации Трампа по урегулированию затянувшегося на десятилетия конфликта. Он напомнил заявление президента Трампа от 8 августа о том, что в Баку удерживаются 23 армянских христианских заложника и что он намерен содействовать решению этого вопроса. Вице-президент Вэнс поднимал эту тему во время визита в Армению и Азербайджан, подтвердив ее в ходе встреч с лидерами.
Отвечая на вопрос о Москве и возможном давлении, Варданян отметил, что его отец и другие удерживаемые лица являются гражданами Армении.
«В конечном итоге фундаментальная ответственность за обеспечение освобождения всех этих пленных лежит на правительстве Армении. Речь идет не только о моем отце, но и о других 18 незаконно удерживаемых армянских заложниках, а также о выяснении судьбы пропавших без вести. Я надеюсь, что один из ключевых игроков региона поможет решить этот вопрос, однако высшая ответственность лежит на правительстве Армении — обеспечить безопасное возвращение своих граждан домой», — сказал он.
Говоря о послании отца, Давид Варданян отметил, что, несмотря на 860 дней заключения и тяжелые условия, тот сохраняет оптимизм, призывает не терять надежду и оставаться верными своим принципам, не поддаваться страху и продолжать отстаивать правду.
Суд в Баку приговорил Рубена Варданяна к 20 годам лишения свободы. Amnesty International назвала приговор насмешкой над правосудием. Джаред Генсер призвал президента США Дональда Трампа выполнить публичное обещание содействовать освобождению армянских пленных.