27 Փետրվար 2026 - 13:40 AMT
Մի քանի ամիս առաջ «Միասնության թևեր» նախաձեռնության հետ գործակցելու մասին հայտարարած «Շանթ դաշինք» ազգայնական կուսակցության նախագահ Շահեն Հարությունյանը դրական է գնահատել «Հայաքվե»-ի հետ համագործակցությունը:
Նա ընդգծել է, որ «Շանթ դաշինքը» չի համագործակցի այնպիսի ուժի հետ, որն ունի հստակ ռուսամետ դիրքորոշում, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Անձամբ ես՝ որպես դաշինքի ներկայացուցիչ, որևէ ուժի հետ, որը նախընտրական գործընթացում ունի ռուսամետ դիրքորոշում, միավորումը համարում եմ բացառված:
Ինչպես հայտարարել ենք, նպատակ ունենալով միասնական մասնակցություն ունենալ հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններում, մենք՝ «Շանթ դաշինքի» ներկայացուցիչները, ինչպես նաև՝ Արման Թաթոյանի ուժը, մշտապես պնդել ենք միավորման, ընդարձակման և ավելի ակտիվ պայքար տանելու անհրաժեշտությունը»,-նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում իրենց համատեղ ձևաչափին միացել են նոր ուժեր՝ տարբեր երիտասարդական միավորումներ, մասնագետներ և այլ շրջանակներ:
«Սա հերթական օրինակն է, թե ինչպես է հայկական շարժումը բնական կերպով ընդլայնվում և տեղավորվում մեր տրամաբանության մեջ»,-հավելել է Հարությունյանը:
«Միասնության թևեր» նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանն ու «ՀայաՔվե» միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր և առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու են միասնական ձևաչափով։

Председатель националистической партии «Альянс Шант» Шаген Арутюнян, ранее объявивший о сотрудничестве с инициативой «Крылья единства», положительно оценил взаимодействие с объединением «Айакве».
При этом он подчеркнул, что «Альянс Шант» не будет сотрудничать с какой-либо силой, имеющей четко выраженную пророссийскую позицию, сообщает Radar Armenia.
«Лично я, как представитель альянса, считаю объединение с любой силой, которая в предвыборном процессе занимает пророссийскую позицию, исключенным.
Как мы заявляли, с целью совместного участия в выборах, назначенных на 7 июня, мы — представители “Альянса Шант”, а также сила Армана Татояна — постоянно настаивали на необходимости объединения, расширения и более активной борьбы», — отметил он.
По его словам, за это время к их совместному формату присоединились новые силы — различные молодежные объединения, специалисты и другие круги.
«Это очередной пример того, как армянское движение естественным образом расширяется и вписывается в нашу логику», — добавил Арутюнян.
Ранее руководитель инициативы «Крылья единства» Арман Татоян и координатор объединения «Айакве» Аветик Чалабян подписали меморандум о сотрудничестве и будут участвовать в предстоящих парламентских выборах в едином формате.