27 Փետրվար 2026 - 13:40 AMT
Մի քանի ամիս առաջ «Միասնության թևեր» նախաձեռնության հետ գործակցելու մասին հայտարարած «Շանթ դաշինք» ազգայնական կուսակցության նախագահ Շահեն Հարությունյանը դրական է գնահատել «Հայաքվե»-ի հետ համագործակցությունը:
Նա ընդգծել է, որ «Շանթ դաշինքը» չի համագործակցի այնպիսի ուժի հետ, որն ունի հստակ ռուսամետ դիրքորոշում, հայտնում է Radar Armenia-ն:
«Անձամբ ես՝ որպես դաշինքի ներկայացուցիչ, որևէ ուժի հետ, որը նախընտրական գործընթացում ունի ռուսամետ դիրքորոշում, միավորումը համարում եմ բացառված:
Ինչպես հայտարարել ենք, նպատակ ունենալով միասնական մասնակցություն ունենալ հունիսի 7-ին կայանալիք ընտրություններում, մենք՝ «Շանթ դաշինքի» ներկայացուցիչները, ինչպես նաև՝ Արման Թաթոյանի ուժը, մշտապես պնդել ենք միավորման, ընդարձակման և ավելի ակտիվ պայքար տանելու անհրաժեշտությունը»,-նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ այս ընթացքում իրենց համատեղ ձևաչափին միացել են նոր ուժեր՝ տարբեր երիտասարդական միավորումներ, մասնագետներ և այլ շրջանակներ:
«Սա հերթական օրինակն է, թե ինչպես է հայկական շարժումը բնական կերպով ընդլայնվում և տեղավորվում մեր տրամաբանության մեջ»,-հավելել է Հարությունյանը:
«Միասնության թևեր» նախաձեռնության ղեկավար Արման Թաթոյանն ու «ՀայաՔվե» միավորման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը ստորագրել են համագործակցության հուշագիր և առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու են միասնական ձևաչափով։

27 February 2026 - 14:19 AMT
Shahen Harutyunyan, chairman of the nationalist Shant alliance party, which months ago announced cooperation with the Wings of Unity initiative, has positively assessed collaboration with the Hayakve movement.
At the same time, he stressed that the Shant alliance will not cooperate with any force that has a clearly pro-Russian stance, Radar Armenia reported.
“Personally, as a representative of the alliance, I consider unification with any force that holds a pro-Russian position during the pre-election process to be out of the question.
As we have stated, with the aim of participating jointly in the elections scheduled for June 7, we — representatives of the Shant alliance, as well as Arman Tatoyan’s force — have consistently insisted on the need for unification, expansion and a more active struggle,” he said.
According to Harutyunyan, new forces have joined their joint format during this period, including various youth associations, specialists and other circles.
“This is yet another example of how the Armenian movement is naturally expanding and fitting into our logic,” he added.
Earlier, Arman Tatoyan, head of the Wings of Unity initiative, and Avetik Chalabyan, coordinator of the Hayakve association, signed a memorandum of cooperation and will participate in the upcoming parliamentary elections in a unified format.