28 Փետրվար 2026 - 07:50 AMT
Իսրայելը կանխարգելիչ հարված է հասցրել Իրանին «սպառնալիքը չեզոքացնելու նպատակով»: Թեհրանի կենտրոնական հատվածում հնչել է երեք պայթյուն, Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիին տեղափոխել են անվտանգ տեղ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին Reuters-ի վրա հղումով:
«Իրանի գերագույն առաջնորդը բացակայում է Թեհրանից, նա տեղափոխվել է անվտանգ վայր»,-հայտնել է գործակալությունը:
Ըստ Իրանի պետական ԶԼՄ-ների, Թեհրանի կենտրոնում 3 պայթյուն է լսվել և թանձր ծուխ բարձրացել: Որոշ թաղամասերում անջատվել է բջջային կապը, իսկ ինտերնետը թույլ է և անկայուն:
Fars-ը հայտնել է պայթյունների մասին Իսֆահան, Կում, Քարաջ և Քերմանշահ քաղաքներում:
Գործակալության տվյալներով՝ իսրայելական հրթիռները խոցել են Իսլամական Հանրապետության մայրաքաղաքում գտնվող Դանեշգահ պողոտան և Ջոմհուրի շրջանը։ Մեկ այլ գործակալություն՝ ISNA-ն, փոխանցել է, որ պայթյունից առաջացած ծուխ է բարձրացել նաև Թեհրանի մեկ այլ թաղամասում՝ Պաստուրում։
Իսրայելի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ «սպասվում է Իսրայելի ուղղությամբ հրթիռների և ԱԹՍ-ների գրոհ, որի թիրախում կարող է հայտնվել քաղաքացիական բնակչությունը»:
Թել Ավիվում երկար դադարից հետո առաջին անգամ հնչել են օդային տագնապի ազդանշանները, իսկ բնակիչներին հորդորել են պատսպարվել պաշտպանված տարածքներում։
Թիկունքի հրամանատարության ծառայությունը երկրի բնակիչներին հաղորդագրություն է ուղարկել՝ անվտանգության իրավիճակով պայմանավորված խորհուրդ տալով գտնվել պաշտպանված տարածքների հարևանությամբ։
Իսրայելի պետական հեռարձակողը հայտնել է, որ Իրանի դեմ սկսված գործողությունն ստացել է «Եհուդայի վահան» անվանումը, երկրում հայտարարվել է արտակարգ դրություն։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների հետ կապված Միացյալ Նահանգներին անհրաժեշտ է լինելու ընդունել կարևոր և բարդ որոշում։ Նա նաև նշել էր, որ դժգոհ է ԱՄՆ-ի և Իրանի ներկայացուցիչների միջև ընթացող բանակցությունների ընթացքից։

28 Февраль 2026 - 08:01 AMT
В центральной части Тегерана прогремели взрывы после того, как Израиль заявил о нанесении превентивного удара по Ирану «с целью нейтрализации угрозы».
В центре Тегерана были слышны три взрыва, а верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи был переведен в безопасное место, сообщает РИА Новости со ссылкой на Reuters.
«Верховный лидер Ирана не находится в Тегеране, он переведен в безопасное место», — передало агентство.
По данным государственных СМИ Ирана, в центре столицы прозвучали три взрыва, после чего поднялся густой дым. В некоторых районах была отключена мобильная связь, интернет работает с перебоями.
Агентство Fars сообщило о взрывах в Исфахане, Куме, Карадже и Керманшахе.
По его информации, израильские ракеты поразили бульвар Данешгах и район Джомхури в столице Исламской Республики. Другое агентство, ISNА, передало, что дым от взрыва также наблюдался в тегеранском районе Пастур.
МИД Израиля заявил, что «ожидается ракетная и беспилотная атака по направлению к Израилю, целью которой может стать гражданское население».
В Тель-Авиве впервые за длительное время прозвучали сигналы воздушной тревоги, жителям рекомендовано укрыться в защищенных помещениях.
Служба тыла направила жителям страны сообщение с рекомендацией в связи с ситуацией безопасности находиться вблизи защитных укрытий.
Государственный вещатель Израиля сообщил, что операция против Ирана получила название «Щит Иудеи», в стране объявлено чрезвычайное положение.