ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Իրանը մերժել է ԱՄՆ առաջարկները՝ կապված միջուկային ծրագրի հետ։
Նրա խոսքով՝ Իրանի դեմ իրականացված հարվածներից հետո Վաշինգտոնը նախազգուշացրել էր Թեհրանին չվերսկսել միջուկային զենք ստեղծելու փորձերը, սակայն վերջինս չի ընդունել որևէ առաջարկ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Այդ հարձակումից հետո (2025 թվականին իրականացված «Կեսգիշերյան մուրճ» գործողությունից հետո – խմբ.) մենք նրանց նախազգուշացրել ենք, որպեսզի նրանք երբեք չվերսկսեն միջուկային զենք ստեղծելու իրենց չարամիտ փորձերը, և մենք բազմիցս փորձել ենք գործարք կնքել… Նրանք չէին ցանկանում դա անել։ Նրանք չէին հասկանում, թե ինչ է կատարվում… Նրանք մերժում էին իրենց միջուկային հավակնություններից հրաժարվելու ցանկացած հնարավորություն», – ասել է Թրամփը տեսաուղերձում:
Թրամփը հավելել է, որ Իրանը փորձել է վերակառուցել իր միջուկային ծրագիրը և շարունակել է հեռահար հրթիռների մշակումը։
Նրա խոսքով՝ այդ հրթիռները կարող են սպառնալ Եվրոպայում գտնվող դաշնակիցներին և արտասահմանում տեղակայված ամերիկյան զորքերին։
«Նրանք փորձեցին վերակառուցել իրենց միջուկային ծրագիրը և շարունակել մեծ հեռահարության հրթիռների մշակումը, որոնք այժմ կարող են սպառնալ Եվրոպայում գտնվող մեր շատ լավ ընկերներին և դաշնակիցներին, արտերկրում տեղակայված մեր զորքերին և շուտով կարող են հասնել Ամերիկայի տարածք», -ասել է նա:
Մինչդեռ Օմանի ԱԳ նախարար Բադր ալ-Բուսաիդին Ժնևում ԱՄՆ-ի հետ անցկացված խորհրդակցություններից հետոհայտարարել էր, որ Իրանը համաձայնել է վերամշակել հարստացված ուրանի իր պաշարները, հայտնել է Օմանի արտաքին գործերի նախարարը, գրում է «Ցարգրադը»։
«Ինչ վերաբերում է ընթացիկ պաշարներին (Իրանի հարստացված ուրանը – խմբ.), կարծում եմ, որ ներկայումս ձեռք է բերվել համաձայնություն դրանք վերամշակելու մինչև հնարավորինս նվազագույն մակարդակ՝ չեզոք, բնական վիճակի։ Այսինքն՝ դրանք կվերափոխվեն վառելիքի, և այդ վառելիքը չի կարող վերադարձվել նախկին վիճակին», – ասել է նախարարը CBS-ին տված հարցազրույցում:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կոչ է արել Իրանի ուժային կառույցների ներկայացուցիչներին զենքը վայր դնել։
Նա հայտարարել է, որ Իրանի անվտանգության ուժերը պետք է հրաժարվեն դիմադրությունից։ Թրամփը ընդգծել է, որ նրանք պետք է զենքը վայր դնեն կամ մահանան։
Իսրայելն իր հերթին կանխարգելիչ հարված է հասցրել Իրանին «սպառնալիքը չեզոքացնելու նպատակով», հայտարարել է այդ երկրի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը: Նա նաև արտակարգ դրություն է հայտարարել երկրի ամբողջ տարածքում:
Իսրայելի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ «սպասվում է Իսրայելի ուղղությամբ հրթիռների և ԱԹՍ-ների գրոհ, որի թիրախում կարող է հայտնվել քաղաքացիական բնակչությունը»:Իրանի Հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատարությունը հայտարարել է, որ առաջիկա ժամերին Իրանը պատասխան հարված կհասցնի:

28 Февраль 2026 - 09:21 AMT
Президент США Дональд Трамп заявил, что Иран отверг предложения Соединенных Штатов, касающиеся его ядерной программы.
По его словам, после нанесенных по Ирану ударов Вашингтон предупредил Тегеран не возобновлять попытки создания ядерного оружия, однако тот не принял ни одного предложения, сообщает РИА Новости.
«После той атаки (после проведенной в 2025 году операции «Полуночный молот» — ред.) мы предупредили их никогда не возобновлять свои злонамеренные попытки создать ядерное оружие, и мы многократно пытались заключить сделку… Они не хотели этого делать. Они не понимали, что происходит… Они отвергали любую возможность отказаться от своих ядерных амбиций», — заявил Трамп в видеообращении.
Трамп добавил, что Иран пытался восстановить свою ядерную программу и продолжал разработку ракет большой дальности.
По его словам, эти ракеты могут представлять угрозу для союзников в Европе и американских войск, размещенных за рубежом.
«Они пытались восстановить свою ядерную программу и продолжить разработку ракет большой дальности, которые теперь могут угрожать нашим очень хорошим друзьям и союзникам в Европе, нашим войскам за границей и вскоре могут достичь территории Америки», — сказал он.
В то же время министр иностранных дел Омана Бадр аль-Бусаиди после консультаций с США в Женеве заявил, что Иран согласился переработать свои запасы обогащенного урана, сообщает «Царьград».
«Что касается текущих запасов (обогащенного урана Ирана — ред.), полагаю, в настоящее время достигнута договоренность переработать их до максимально возможного минимального уровня — до нейтрального, природного состояния. То есть они будут преобразованы в топливо, и это топливо не может быть возвращено в прежнее состояние», — заявил министр в интервью CBS.
Президент США Дональд Трамп также призвал представителей силовых структур Ирана сложить оружие.
Он заявил, что иранские силовые структуры должны отказаться от сопротивления, подчеркнув, что им следует сложить оружие либо погибнуть.
В свою очередь Израиль нанес превентивный удар по Ирану «с целью нейтрализации угрозы», заявил министр обороны страны Исраэль Кац. Он также объявил чрезвычайное положение на всей территории государства.
МИД Израиля сообщил, что «ожидается ракетная и беспилотная атака по направлению к Израилю, целью которой может стать гражданское население». Командование Корпуса стражей исламской революции Ирана заявило, что в ближайшие часы Иран нанесет ответный удар.