2 Մարտ 2026 - 06:44 AMT
Թեհրանը չի պատրաստվում որևէ բանակցություն վարել Վաշինգտոնի հետ, հայտարարել է Իրանի Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին, որի խոսքերը հրապարակվել են նրա Telegram-ալիքում։
«Մենք չենք վարելու որևէ բանակցություն ԱՄՆ-ում», — ասել է Լարիջանին։ Նա հավելել է, որ ամերիկյան առաջնորդն «իր սին հույսերով» Մերձավոր Արևելքը մատնել է քաոսի և այժմ վախենում է «ամերիկյան զորքերի հետագա կորուստներից»։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը խոստացել է շարունակել պատժել Իրանին «ամբողջ ուժով» և հայտարարել, որ Իրանի դեմ պատերազմը կարող է տևել 4 շաբաթ, հայտնում է «Ազատությունը»:
Թրամփը Truth Social-ի վեց րոպեանոց տեսանյութում ասել է, որ Իրանում ռազմական գործողությունները ներկայումս շարունակվում են ամբողջ ուժով և կշարունակվեն այնքան ժամանակ, «քանի դեռ բոլոր նպատակները չեն իրագործվել»:
Զուգահեռաբար, Պարսից ծոցի արաբական պետությունների համագործակցության խորհրդի կազմում ընդգրկված վեց արաբական միապետություն զգուշացրել են հղել Իրանին հնարավոր պատասխան քայլերի վերաբերյալ՝ կոլեկտիվ անվտանգության շրջանակում։ Այդ մասին նշվել է արտահերթ առցանց նիստի արդյունքներով ընդունված հաղորդագրությունում, որը կայացել է արտաքին գործերի նախարարների մակարդակով, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Պարսից ծոցի երկրները պատրաստ են ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ իրենց ինքնիշխանությունը, անվտանգությունն ու երկրների կայունությունը պահպանելու համար՝ ի պատասխան Իրանի հարձակումների», — ասվում է հայտարարությունում։
Արաբական պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն ընդգծել են, որ տարածաշրջանի յուրաքանչյուր երկրի անվտանգությունն անքակտելիորեն կապված է մյուսների անվտանգության հետ։ Խորհրդում նաև կոչ են արել Իրանին անհապաղ դադարեցնել հարձակումները՝ համաշխարհային էներգետիկ շուկաների կայունությունն ապահովելու նպատակով։
Իրանի գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի սպանությունից հետո նրա պարտականությունները ժամանակվորապես կկատարի Այաթոլլա Ալիռեզա Արաֆին, նա ընդգրկվել է Իրանի ղեկավար խորհրդի կազմում, հայտնել է Իրանի քաղաքական նպատակահարմարության որոշման խորհրդի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մոհսեն Դեհնավին, հայտնում է Deustche Welle-ն:
67-ամյա Արաֆին համարվում է ազդեցիկ շիա կրոնական գործիչ և նախօրեին զոհված Խամենեիի վստահված անձն էր։ Նա անդամակցել է Սահմանադրության պահապանների խորհրդին, ինչպես նաև ընդգրկված է եղել Փորձագետների խորհրդում, որն ընտրել է Իրանի գերագույն առաջնորդին։
Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին փետրվարի 28-ին Թեհրանում զոհվել է ԱՄՆ-ի և Իսրայելի համատեղ օդային գործողության հետևանքով։ Նրա մահվանից հետո երկրի իշխանությունները հայտարարել են 40-օրյա համազգային սուգ։ Խամենեին ավելի քան երեք տասնամյակ ղեկավարել է Իրանը։
Նույն օրը երկիրը կորցրել է նաև բարձրագույն ղեկավարության այլ ներկայացուցիչների, այդ թվում՝ Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար Մոհամմադ Փակպուրին և Խամենեի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ալի Շամխանիին։
Իրանի պետական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ մինչև նոր գերագույն առաջնորդի ընտրությունը երկրի կառավարումն իրականացվելու է երեք անդամից բաղկացած ժամանակավոր խորհուրդը։ Ալիռեզա Արաֆիից բացի, այդ մարմնում ընդգրկվել են Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանը և դատական իշխանության ղեկավար Ղոլամ Հոսեյն Մոհսենի-Էջեին։
Ռեզա Փահլավին՝ Իրանի վերջին շահի որդին և արտագաղթում գտնվող իրանական ընդդիմության առավել հայտնի ներկայացուցիչներից մեկը, կրկին հայտարարել է երկրի ղեկավարի դերը ստանձնելու իր հավակնության մասին։
Մարտի 1-ին The Washington Post թերթում հրապարակված հոդվածում նա գրել է. «Շատ իրանցիներ, հաճախ իրենց կյանքը վտանգի ենթարկելով գնդակների տակ, կոչ էին անում ինձ գլխավորել այս անցումը։ Ես խոնարհվում եմ նրանց քաջության առջև և արձագանքել եմ նրանց կոչին»։
Նրա խոսքով՝ առաջիկա ճանապարհը թափանցիկ է լինելու՝ նոր սահմանադրության ընդունում հանրաքվեով, ապա ազատ ընտրություններ միջազգային վերահսկողությամբ։
«Երբ իրանցիները քվեարկեն, անցումային կառավարությունը կլուծարվի», – գրել է նա։
Փահլավին ընդգծել է, որ Իրանը չի կրկնի Իրաքի պատերազմից հետո տեղի ունեցած «սխալները»։
«Չի լինի ինստիտուտների լուծարում, չի լինի իշխանության վակուում, չի լինի քաոս», – խոստացել է նա։
Դոնալդ Թրամփընաև հայտարարել է, որ Խամենեիի մահից հետո կան Իրանի ղեկավարի «երեք շատ լավ թեկնածուներ»։The New York Times-ին տված հարցազրույցումնա չի նշել՝ կոնկրետ ում նկատի ունի։
Սպիտակ տան ղեկավարը նաև նկարագրել է Իրանում իշխանության փոխանցման մի քանի հնարավոր սցենարներ, որոնք, նրա կարծիքով, կարող են իրականացվել։ Տարբերակներից մեկը նա համեմատել է Վենեսուելայում տեղի ունեցած զարգացումների հետ այն բանից հետո, երբ ամերիկյան զինվորականները ձերբակալել են նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյին կնոջ հետ և նրանց տեղափոխել Միացյալ Նահանգներ։ Այդ ժամանակ կառավարության անդամների մեծ մասը պահպանել է իր պաշտոնները՝ հայտարարելով Վաշինգտոնի հետ համագործակցելու պատրաստակամության մասին։
«Այն, ինչ մենք արել ենք Վենեսուելայում, կարծում եմ, իդեալական, իդեալական սցենար է։ Բոլորը պահպանել են իրենց պաշտոնները, բացի երկու մարդուց», — ասել է Թրամփը։
Խամենեիի իրավահաջորդին ընտրելու լիազորությունը պատկանում է Փորձագետների ժողովին՝ կազմված 88 աստվածաբանից։ Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին նախօրեին չի բացառել, որ երկրի նոր ղեկավարն ընտրվելու է մեկ-երկու օրվա ընթացքում։
Արաղչին նաև բացառել է Իրանում ռեժիմի փոփոխությունը Խամենեիի մահից հետո:
«Պետական ինստիտուտները մնում են իրենց տեղերում, և մեզ մոտ գործում են սահմանադրական ընթացակարգեր», — ընդգծել է նա։
CNN-ը, հղում անելով հարցված վերլուծաբաններին, հայտնել է նոր այաթոլլայի պաշտոնի հինգ հավանական թեկնածուների մասին։ Նրանց թվում են զոհված գերագույն առաջնորդի երկրորդ որդին՝ 56-ամյա Մոջթաբա Խամենեին, կրոնական գործիչ և նախկին առաջնորդի վստահելի անձ 67-ամյա Ալիրեզա Արաֆին, ինչպես նաև Իսլամական Հանրապետության հիմնադիր այաթոլլա Ռուհոլլա Խոմեյնիի թոռը՝ Հասան Խոմեյնին և այլք։
Բախումներում 3 ամերիկացի զինծառայող է զոհվել, ևս հինգը ծանր վիրավորվել են, հայտարարել է ԱՄՆ Կենտրոնական հրամանատարությունը, հայտնում է The Times of Israel-ը:
Հրամանատարությունը նաև հերքել է Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի պնդումները, թե բալիստիկ հրթիռները հարվածել են USS Abraham Lincoln ամերիկյան ավիակրին։
ԱՄՆ պաշտպանության պաշտոնյան Fox News-ին հայտնել է, որ չորս B-2 ռմբակոծիչներ ԱՄՆ-ից կատարել են ուղիղ-հետադարձ թռիչք և «Իրանում ստորգետնյա բալիստիկ հրթիռային օբյեկտների վրա տասնյակ 2000 ֆունտանոց ռումբեր են նետել»։
Իրանի հարավային հատվածում դպրոցի վրա հասցված հարվածի հետևանքով զոհերի թիվը գերազանցել է 160-ը, փոխանցում է Fars գործակալությունը՝ հղում անելով տեղական իշխանություններին։
Իրանի իշխանությունները փետրվարի 28-ին մեղադրել են ԱՄՆ-ին և Իսրայելին Հորմոզգան նահանգի Մինաբ քաղաքային շրջանում գտնվող աղջիկների տարրական դպրոցի վրա հարված իրականացնելու համար։ «Փլատակների մաքրման ավարտից հետո «Շադժարե Թայեբե» դպրոցի փլատակներից դուրս են բերվել նահատակված 165 անձանց մարմինները», նշվում է գործակալության հրապարակման մեջ։
Իրանն իր հերթին լայնածավալ հարվածներ է հասցրել տարածաշրջանում՝ թիրախավորելով ոչ միայն ռազմական բազաները, այլև Պարսից ծոցի քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։ Դուբայի, Աբու Դաբիի, Քուվեյթի և Մանամայի օդանավակայանները ենթարկվել են հարձակման։

Тегеран не намерен вести какие-либо переговоры с Вашингтоном, заявил секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани. Его слова опубликованы в Telegram-канале политика.
«Мы не будем вести никаких переговоров с США», — сказал Лариджани. Он добавил, что американский лидер своими «пустыми надеждами» вверг Ближний Восток в хаос и теперь опасается «дальнейших потерь американских войск».
Президент США Дональд Трамп пообещал продолжать наказывать Иран «в полной мере» и заявил, что война против Ирана может продлиться четыре недели, сообщает «Радио Свобода». В шестиминутном видео на платформе Truth Social Трамп отметил, что военные действия в Иране продолжаются в полную силу и будут идти «до тех пор, пока не будут достигнуты все наши цели».
Шесть арабских монархий — членов Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива — предупредили Иран о возможных ответных мерах в рамках коллективной безопасности. Соответствующее заявление принято по итогам внеочередного онлайн-заседания на уровне министров иностранных дел, сообщает «РИА Новости».
«Страны Персидского залива готовы принять все необходимые меры для сохранения своего суверенитета, безопасности и стабильности государств в ответ на атаки Ирана», — говорится в заявлении.
Главы внешнеполитических ведомств подчеркнули, что безопасность каждой страны региона неразрывно связана с безопасностью других. В Совете также призвали Иран немедленно прекратить атаки для обеспечения стабильности мировых энергетических рынков.
После убийства верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи его обязанности временно будет исполнять аятолла Алиреза Арафи, включенный в состав руководящего совета страны. Об этом сообщил официальный представитель Совета по целесообразности принимаемых решений Мохсен Дехнави, сообщает «Deutsche Welle».
67-летний Арафи считается влиятельным шиитским религиозным деятелем и был доверенным лицом Хаменеи. Он входил в Совет стражей Конституции и Совет экспертов, который избирает верховного лидера.
Аятолла Али Хаменеи погиб 28 февраля в Тегеране в результате совместной воздушной операции США и Израиля. После его смерти в стране объявлен 40-дневный общенациональный траур. Хаменеи возглавлял Иран более трех десятилетий.
В тот же день страна лишилась и других представителей высшего руководства, включая командующего Корпусом стражей исламской революции Мохаммада Пакпура и советника Хаменеи по вопросам безопасности Али Шамхани.
Иранские государственные СМИ сообщили, что до избрания нового верховного лидера страной управляет временный совет из трех человек. Помимо Алирезы Арафи, в него вошли президент Масуд Пезешкиан и глава судебной власти Голам Хосейн Мохсени-Эджеи.
Реза Пехлеви — сын последнего шаха Ирана и один из наиболее известных представителей иранской оппозиции в эмиграции — вновь заявил о претензиях на руководство страной.
В статье, опубликованной 1 марта в газете «The Washington Post», он написал: «Многие иранцы, часто рискуя жизнью под пулями, призывали меня возглавить этот переход. Я преклоняюсь перед их смелостью и откликнулся на их призыв».
По его словам, дальнейший путь будет прозрачным: принятие новой конституции на референдуме, затем свободные выборы под международным наблюдением.
«Когда иранцы проголосуют, переходное правительство будет распущено», — написал он.
Пехлеви подчеркнул, что Иран не повторит «ошибок», допущенных в Ираке после войны.
«Не будет ликвидации институтов, не будет вакуума власти, не будет хаоса», — пообещал он.
Президент США Дональд Трамп заявил, что после смерти Али Хаменеи есть «три очень хорошие кандидатуры» на пост лидера Ирана. Об этом он сообщил в интервью газете «The New York Times», не уточнив, кого именно имеет в виду.
Глава Белого дома также описал несколько возможных сценариев передачи власти в Иране. Один из вариантов он сравнил с событиями в Венесуэле после того, как американские военные задержали президента Николаса Мадуро вместе с супругой и доставили их в США. Тогда большинство членов правительства сохранили свои посты, заявив о готовности сотрудничать с Вашингтоном.
«То, что мы сделали в Венесуэле, считаю идеальным, идеальным сценарием. Все сохранили свои должности, кроме двух человек», — сказал Трамп.
Полномочия по избранию преемника Хаменеи принадлежат Собранию экспертов, состоящему из 88 богословов. Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи не исключил, что новый лидер может быть избран в течение одного-двух дней.
Арагчи исключил смену режима в Иране после смерти Хаменеи.
«Государственные институты остаются на своих местах, и у нас действуют конституционные процедуры», — подчеркнул он.
CNN со ссылкой на опрошенных аналитиков сообщил о пяти возможных кандидатах на пост нового аятоллы. Среди них — второй сын погибшего лидера 56-летний Моджтаба Хаменеи, религиозный деятель Алиреза Арафи, а также внук основателя Исламской Республики аятоллы Рухоллы Хомейни Хасан Хомейни и другие.
Трое американских военнослужащих погибли, еще пятеро получили тяжелые ранения в ходе продолжающейся войны с Ираном. Об этом сообщило Центральное командование США, отметив первые подтвержденные потери с начала конфликта, передает «The Times of Israel».
Командование также опровергло заявления Корпуса стражей исламской революции о том, что баллистические ракеты поразили американский авианосец USS Abraham Lincoln.
Представитель Пентагона сообщил телеканалу Fox News, что четыре бомбардировщика B-2 совершили вылет из США и сбросили «десятки 2000-фунтовых бомб по подземным объектам баллистических ракет в Иране».
Число погибших в результате удара по школе на юге Ирана превысило 160 человек, передает агентство «Fars» со ссылкой на местные власти.
Иранские власти 28 февраля обвинили США и Израиль в нанесении удара по начальной школе для девочек в городском районе Минаб провинции Хормозган. «После завершения разбора завалов из-под руин школы „Шаджаре Тайебе“ были извлечены тела 165 мучеников», — говорится в сообщении агентства.
Иран нанес масштабные удары по региону, нацелившись не только на военные базы, но и на гражданскую инфраструктуру в странах Персидского залива. Аэропорты Дубая, Абу-Даби, Кувейта и Манамы подверглись атакам, а власти сообщили об одном погибшем в столице Эмиратов в результате «инцидента» в аэропорту.