Դատախազությունը պահանջում է ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար Լևոն Մկրտչյանից բռնագանձել 35 անշարժ և շարժական գույք, նաև ֆինանսական միջոցներ:
Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել Գլխավոր դատախազության ներկայացրած հերթական հայցը, որը վերաբերում է ապօրինի ծագմամբ գույքի բռնագանձմանը։
Դատախազության ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչությունը պահանջում Մկրտչյանից և նրա հետ փոխկապակցված անձանցից հօգուտ Հայաստանի Հանրապետության բռնագանձել հետևյալ գույքը․
- 26 անշարժ գույք.
- 7 տրանսպորտային միջոց.
- 5 իրավաբանական անձանցում մասնակցություն.
- 893 միլիոն 449 հազար դրամ՝ որպես ապօրինի դրամական միջոցների մնացորդ.
- 276 միլիոն 106 հազար դրամ, որը չի հիմնավորվում անձի օրինական եկամուտներով, ունի ապօրինի ծագում, փոխանցվել է բարեխիղճ ձեռքբերողի կամ հնարավոր չէ նույնականացնել և բռնագանձել։

2 Март 2026 - 07:21 AMT
Прокуратура требует взыскать в пользу государства 35 объектов движимого и недвижимого имущества, а также финансовые средства у бывшего министра образования и науки Армении Левона Мкртчяна.
Антикоррупционный суд принял к производству очередной иск, представленный Генеральной прокуратурой, касающийся конфискации имущества предположительно незаконного происхождения.
Управление по делам о конфискации имущества незаконного происхождения прокуратуры требует взыскать с Мкртчяна и связанных с ним лиц в пользу Республики Армения следующее имущество:
26 объектов недвижимости.
7 транспортных средств.
5 долей участия в юридических лицах.
893 миллиона 449 тысяч драмов в качестве остатка незаконных денежных средств.
276 миллионов 106 тысяч драмов, которые не подтверждаются законными доходами лица, имеют незаконное происхождение, были переданы добросовестному приобретателю либо не могут быть идентифицированы и изъяты.