Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի մահվան պատճառ դարձած հարվածը հասցվել է ոչ թե գիշերը, ինչպես կարելի էր ենթադրել, այլ առավոտյան ժամերին՝ ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը որոշել են օգտվել ընդամենը մի քանի ժամ առաջ ստացած կարևոր հետախուզական տեղեկությունից, գրում է BBC-ն:
Մի քանի ամիս շարունակ նրանք սպասել են այն պահին, երբ Իրանի բարձրաստիճան ներկայացուցիչները կարող են հավաքվել միասին, և պարզել են, որ Խամենեին շաբաթ առավոտյան գտնվելու է Թեհրանի կենտրոնում գտնվող շենքերի համալիրում։
Նրանց հայտնի է եղել նաև իրանցի այլ բարձրաստիճան զինվորականների և հետախուզական ծառայությունների ներկայացուցիչների գտնվելու վայրը, որոնք նույն ժամին մասնակցել են հանդիպմանը։
ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը երկար ժամանակ հետևել են Իրանի գերագույն առաջնորդի տեղաշարժերին։ Կիրառված հստակ մեթոդները մնացել են գաղտնի, սակայն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը սոցիալական ցանցում կատարած գրառումներից մեկում ակնարկ է արել դրանց մասին։
«Նրան չհաջողվեց խուսափել մեր հետախուզությունից և հետևող բարձրտեխոնոլգիական հակամարգերից»,-հայտարարել է Թրամփը:
Խամենեիի գտնվելու վայրի մասին տեղեկությունը կարող էր ստացվել տեղում գործող գործակալից, սակայն առավել հավանական է, որ նրան հայտնաբերել են ժամանակակից տեխնոլոգիաներով այլ իրանցի պաշտոնյաների տեղաշարժերը հետևելով։
Անցյալ տարվա հունիսին տեղի ունեցած 12-օրյա պատերազմի ընթացքում Իսրայելը հարվածներ էր հասցրել Իրանի միջուկային ծրագրի հետ կապված գիտնականներին և պաշտոնյաներին և, ինչպես հաղորդվել է, կոտրել է հեռահաղորդակցության և բջջային կապի համակարգերը՝ առանձին անձանց տեղաշարժերը վերահսկելու համար։
Որոշ դեպքերում հետևել են առանցքային պաշտոնյաներին ուղեկցող թիկնապահների տեղաշարժին։
Երկարաժամկետ հեռանկարում դա թույլ է տվել ձևավորել առաջնորդի առօրյա կյանքի յուրատեսակ «պատկերներ» և բացահայտել խոցելի պահերը՝ ում հետ և որքան հաճախ է նա հանդիպում, որտեղ է նախընտրում անցկացնել այդ հանդիպումները։
Իրանը գիտակցում էր, որ գերագույն առաջնորդը գտնվում է հակառակորդների ուշադրության կենտրոնում, ուստի ամիսներ շարունակ այդ խոցելիությունները չվերացնելու փաստը կարող է վկայել կամ անվտանգության և հակահետախուզության համակարգի լուրջ ձախողման, կամ Իսրայելի և ԱՄՆ-ի մեթոդների ճկունության մասին, որոնք կարողացել են գտնել դիտարկման նոր ուղիներ։
Իրանական կողմը կարող էր նաև ենթադրել, որ ցերեկային հարվածն ավելի քիչ հավանական է։ Այս դեպքում, ինչպես գրում է The New York Times-ը, հետախուզական տեղեկությունը ստացվել է արտաքին աղբյուրից՝ ԿՀՎ-ից, և փոխանցվել Իսրայելին անմիջական հարված իրականացնելու համար։
Առկա նշանները վկայում են դերերի բաժանման մասին․ Իսրայելը կենտրոնացել է Իրանի ղեկավարության հետ կապված թիրախների վրա, մինչդեռ ԱՄՆ-ն՝ ռազմական օբյեկտների։
Կարևոր է, որ հետախուզությունը բավարար նախնական զգուշացում է ապահովել գերագույն առաջնորդի և այլ պաշտոնյաների տեղաշարժերի վերաբերյալ, ինչը հնարավորություն է տվել ծրագրել հարձակումը հեռահար հրթիռներ արձակելու ունակ կործանիչների կիրառմամբ։
Մեկանգամյա, ղեկավարությանը ուղղված հարվածի փոխարեն պլանը նախատեսել է, որ գործողությունը դառնա ավելի լայնածավալ արշավի սկիզբ, և դրա ժամկետները առաջ են բերվել՝ բարենպաստ հնարավորությունից օգտվելու համար։
Իսրայելական կործանիչներին մոտ երկու ժամ է պահանջվում Թեհրան հասնելու համար, սակայն անհայտ է մնում, թե ինչ հեռավորությունից է արձակվել զինամթերքը։
Հաղորդվում է, որ որոշում ընդունելուց հետո իսրայելական կործանիչները տեղական ժամանակով մոտավորապես 9:40-ին համալիրի վրա արձակել են 30 հզոր ռումբ։ Հնարավոր է, որ դա պայմանավորված է եղել այն հանգամանքով, որ գերագույն առաջնորդը շարունակել է օգտագործել համալիրի տակ գտնվող ստորգետնյա բունկերը իր պաշտպանության համար (թեև, ըստ տեղեկությունների, դա ռեժիմի տրամադրության տակ գտնվող ամենախորը բունկերներից չէր)։
Թիրախի լիարժեք ոչնչացման համար կարող էր պահանջվել մի քանի զինամթերքի կիրառում։
Վնասներ են կրել նաև Իրանի մայրաքաղաքի այլ օբյեկտներ, այդ թվում՝ նախագահ Մասուդ Փեզեշկիանի գրասենյակը, որը հետագայում հայտնել է, որ անվտանգ է։
Իրանը հաստատել է պաշտպանության նախարարության երեք բարձրաստիճան պաշտոնյաների մահը, այդ թվում՝ Պաշտպանության խորհրդի քարտուղար Ալի Շամխանիի, պաշտպանության նախարար բրիգադային գեներալ Ազիզ Նասիրզադեի և Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատար գեներալ Մոհամմադ Փակպուրի։
ԱՄՆ ախագահ Թրամփը հետևել է հարվածին Ֆլորիդայում գտնվող Մար-ա-Լագո նստավայրում մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ։
Մի քանի ժամ է անցել, մինչև պաշտոնապես հաստատվել է Իրանի գերագույն առաջնորդի մահը։
Այնուամենայնիվ, Թեհրանը պատրաստվել է նման զարգացմանը։ Տեղեկություններ կային ընտրված հետնորդների մասին՝ ոչ միայն Խամենեիի, այլ նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար:
Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ Խամենեիի սպանության ազդեցությունը հակամարտության հետագա ընթացքի վրա դեռևս մնում է անորոշ։

Удар, приведший к гибели верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи, был нанесен не ночью, как можно было предположить, а в утренние часы. США и Израиль решили воспользоваться важной разведывательной информацией, полученной всего за несколько часов до операции, пишет BBC.
В статье говорится, что в течение нескольких месяцев они ожидали момента, когда высокопоставленные представители Ирана могут собраться вместе, и установили, что в субботу утром Хаменеи будет находиться в здании в центре Тегерана.
Им также было известно местонахождение других высокопоставленных военных и представителей спецслужб, присутствовавших на той же встрече.
США и Израиль долгое время отслеживали перемещения верховного лидера. Примененные методы остаются засекреченными, однако президент США Дональд Трамп в одном из сообщений в социальной сети намекнул на них.
«Ему не удалось уйти от нашей разведки и высокотехнологичных систем слежения», — заявил Трамп.
Информация о местонахождении Хаменеи могла быть получена от агента на месте, однако более вероятно, что его выявили с помощью современных технологий, отслеживая перемещения других иранских чиновников.
Во время 12-дневной войны в июне прошлого года Израиль наносил удары по ученым и чиновникам, связанным с ядерной программой Ирана, и, как сообщалось, взломал системы телекоммуникаций и мобильной связи для контроля за перемещениями отдельных лиц.
В ряде случаев отслеживались перемещения телохранителей, сопровождавших ключевых чиновников.
В долгосрочной перспективе это позволило сформировать своеобразные «картины» повседневной жизни лидера и выявить уязвимые моменты — с кем и как часто он встречается, где предпочитает проводить встречи.
Иран осознавал, что верховный лидер находится в центре внимания противников, поэтому неспособность устранить эти уязвимости в течение месяцев может свидетельствовать либо о серьезном сбое в системе безопасности и контрразведки, либо о гибкости методов США и Израиля, позволивших найти новые способы наблюдения.
Иранская сторона могла также предполагать, что дневной удар менее вероятен. В данном случае, как пишет «The New York Times», разведданные были получены из внешнего источника — Центрального разведывательного управления США — и переданы Израилю для непосредственного нанесения удара.
Имеющиеся признаки указывают на разделение ролей: Израиль сосредоточился на целях, связанных с руководством Ирана, тогда как США — на военных объектах.
Важно, что разведка обеспечила достаточное предварительное предупреждение о перемещениях верховного лидера и других чиновников, что позволило спланировать атаку с применением истребителей, способных запускать ракеты большой дальности.
Вместо разового удара по руководству план предполагал начало более масштабной кампании, сроки которой были сдвинуты для использования благоприятной возможности.
Израильским истребителям требуется около двух часов, чтобы достичь Тегерана, однако остается неизвестным, с какого расстояния были выпущены боеприпасы.
Сообщается, что после принятия решения израильские самолеты около 9:40 по местному времени сбросили на комплекс 30 мощных бомб. Возможно, это было связано с тем, что верховный лидер продолжал использовать подземный бункер под комплексом для защиты, хотя, по данным, он не являлся самым глубоким из имеющихся у режима.
Для полного уничтожения цели могло потребоваться применение нескольких боеприпасов.
Повреждения получили и другие объекты в столице Ирана, включая офис президента Масуда Пезешкиана, который позднее сообщил, что находится в безопасности.
Иран подтвердил гибель трех высокопоставленных чиновников министерства обороны, в том числе секретаря Совета обороны Али Шамхани, министра обороны бригадного генерала Азиза Насирзаде и командующего Корпусом стражей исламской революции генерала Мохаммада Пакпура.
Президент США Дональд Трамп наблюдал за ходом удара из своей резиденции Мар-а-Лаго во Флориде вместе с рядом высокопоставленных чиновников.
Прошло несколько часов, прежде чем смерть верховного лидера была официально подтверждена.
Тем не менее Тегеран был готов к такому развитию событий. Сообщалось о назначенных преемниках не только для Хаменеи, но и для других высокопоставленных лиц.
Все это свидетельствует о том, что последствия убийства Хаменеи для дальнейшего хода конфликта пока остаются неопределенными, говорится в статье.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых погиб аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран открыл огонь по Израилю и странам Персидского залива, где размещены американские военные базы.