2 Մարտ 2026 - 08:31 AMT
ՊՆ պաշտոնատար անձն ապօրինի վարձատրություն է ստացել մի շարք անձանց վարժական հավաքներից ազատելու գործընթացը կազմակերպելու համար. նրա ու ևս 4 անձի վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է, հայտնում է Հակակոռուպցիոն կոմիտեն:
Հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ տարածքային զինվորական կոմիսարիատի վարչատնտեսական խմբի պետը, պաշտոնատար անձի նկատմամբ ունեցած ենթադրյալ ազդեցությունը օգտագործելու նպատակով, իր մտերիմ անձի օժանդակությամբ, վարժական հավաքների կանչված անձանց ծնողներից որպես ապօրինի վարձատրություն ստացել է 560,000 ՀՀ դրամ, ինչպես նաև պահանջել 765,140 ՀՀ դրամ՝ հիշյալ անձանց վարժական հավաքներից ազատելու համար։
ՊՆ պաշտոնատար անձին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 438-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը։
Վարույթով հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև վարժական հավաքներից խուսափած անձանց, ինչպես նաև վերջիններիս ծնողների նկատմամբ, ովքեր իրենց որդիների օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու, այն է՝ նրանց վարժական հավաքներից ազատելու համար պաշտոնատար անձին միջնորդի օժանդակությամբ տվել են ապօրինի վարձատրություն։
Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն հորդորում է զերծ մնալ կաշառքի կամ այլ ապօրինի վարձատրության դիմաց վարժական հավաքներին ներգրավման ենթակա քաղաքացիների տվյալները հերթական ցուցակներից հանելու արատավոր և քրեորեն հետապնդելի պրակտիկայից:
Նշվում է, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն և պաշտպանության նախարարությունը հետամուտ են լինելու նմանատիպ դեպքերի բացահայտմանը, և այդպիսիք հայտնաբերելու դեպքում ձեռնարկվելու են համապատասխան իրավական գործընթացներ՝ օրենքով նախատեսված բոլոր հետևանքներով:

2 Март 2026 - 10:02 AMT
Должностное лицо Министерства обороны Армении арестовано по обвинению в получении незаконного вознаграждения за организацию освобождения ряда лиц от учебных сборов. Предварительное следствие в отношении него и еще четырех лиц завершено, сообщает Антикоррупционный комитет.
Установлено, что начальник административно-хозяйственной группы территориального военного комиссариата Минобороны РА при содействии близкого лица, намереваясь использовать предполагаемое влияние на другого должностного лица, получил от родителей призванных на сборы граждан 560 000 драмов в качестве незаконного вознаграждения. Кроме того, он потребовал 765 140 драмов за освобождение указанных лиц от участия в сборах.
Должностному лицу предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 438 Уголовного кодекса Республики Армения. В качестве меры пресечения избран арест.
В рамках производства также возбуждены публичные уголовные преследования в отношении лиц, уклонившихся от учебных сборов, а также их родителей, которые через посредника передали должностному лицу незаконное вознаграждение за освобождение своих сыновей.
Материалы дела с обвинительным заключением направлены в Антикоррупционный суд Республики Армения.
Антикоррупционный комитет призывает воздерживаться от порочной и уголовно наказуемой практики исключения граждан, подлежащих привлечению к учебным сборам, из очередных списков за взятки или иное незаконное вознаграждение.
Отмечается, что Антикоррупционный комитет и Министерство обороны будут последовательно выявлять подобные случаи, и при их обнаружении будут инициированы соответствующие правовые процедуры со всеми предусмотренными законом последствиями.