Ucom-ի աջակցությամբ՝ Իմփաքթ Հաբ Երևանի կողմից արդեն երկրորդ տարին կազմակերպվող «Ucom Ֆելլոուշիփ» ինկուբացիոն ծրագրի մասնակցիներն այցելել են Ucom-ի գրասենյակ, որտեղ հանդիպել են ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին։
«Արդյունավետ կառավարում և առաջնորդություն» թեմայի շուրջ զրույցի ընթացքում Յիրիկյանը ներկայացրել է կառավարման՝ տասնամյակների փորձի ընթացքում ձևավորված իր սկզբունքները, կիսվել հետաքրքիր դրվագներով և պատասխանել մասնակիցների հարցերին։
Այցն իրականացվել է մեկ տարի տևողությամբ «Ucom Ֆելլոուշիփ» ծրագրի շրջանակում։ Այս ընթացքում կազմակերպվել են անհատական դասընթացներ, մենթորության սեսիաներ, ստեղծվել են տարբեր համագործակցությունների հաստատման հնարավորություններ։ Տրանսֆորմացիոն այս ծրագրի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կանաչ նորարարների նոր սերնդի ձեռնարկատերերին, որոնք մշակում են տեխնոլոգիական լուծումներ՝ շրջակա միջավայրի կայունության համար, այդ թվում կանաչ էներգիայի, ագրոտեխնոլոգիաների, էկոտուրիզմի և շրջանաձև տնտեսության ոլորտներում:
«Որպես կանաչ ընկերություն՝ Ucom-ը կարևորում է այն նախաձեռնությունները, որոնք նպաստում են շրջակա միջավայրի պահպանությանը և կայուն զարգացմանը։
Մենք հավատում ենք, որ նորարարական տեխնոլոգիաները կարող են առանցքային դեր ունենալ կանաչ լուծումների ստեղծման գործում, և ուրախ ենք աջակցելու այն ձեռնարկատերերին ու նորարարներին, որոնք իրենց գաղափարներով նպաստում են Հայաստանի ավելի կայուն և էկոլոգիապես պատասխանատու ապագային», – նշել է Ucom-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Իմփաքթ Հաբ Երևանի համար առանցքային նշանակություն ունի մեր ծրագրերի մասնակիցներին ոչ միայն տեսական գիտելիքներով, այլև իրական փորձով զինելը։ Ռալֆ Յիրիկյանի հետ այս անմիջական հանդիպումը մեր ֆելոուների համար բացառիկ հնարավորություն էր։ Նմանատիպ փորձի փոխանակումը վճռական դեր ունի մեր կանաչ նորարարների համար, քանի որ օգնում է նրանց տեսնել իրենց ստարտափների աճի հեռանկարը և գաղափարները վերածել կայուն, լայնածավալ ազդեցություն ունեցող բիզնեսների», – ասել է Իմփաքթ Հաբ Երևանի ծրագրերի տնօրեն Թիջեյ Ճղըլեանը:
Նախաձեռնությանը մասնակցելու համար ընտրվել էր տասը գաղափար, այդ թվում՝ նեյլոնե հնամաշ զուգագուլպաների վերամշակմամբ ստեղծվող դիմացկուն գորգերի Eco Habit-ը, բազմակի օգտագործման մեղրամոմե սննդի փաթեթավորման միջոցներ արտադրող Bee Green-ը, արհեստական բանականության վրա հիմնված ուսուցման հարթակ SeElabUS, և այլ գաղափարներ:
Նախագծի ավարտին թիմերը կներկայացնեն այս ամիսների ընթացքում իրենց մշակած պրոդուկտները, իսկ լավագույն նախագիծը կստանա ֆինանսական մրցանակ՝ այն կյանքի կոչելու համար։

Участники инкубационной программы Ucom Fellowship, которая уже второй год подряд организуется Impact Hub Yerevan при поддержке Ucom, посетили офис Ucom, где встретились с генеральным директором компании Ральфом Йирикяном.
В ходе беседы на тему «Эффективное управление и лидерство» господин Йирикян представил свои управленческие принципы, сформированные на основе многолетнего опыта, поделился интересными эпизодами и ответил на вопросы участников.
Визит состоялся в рамках годичной программы «Ucom Fellowship». В течение этого времени были организованы индивидуальные тренинги, менторские сессии, а также созданы возможности для установления различных форм сотрудничества.
Цель данной трансформационной программы — поддержка нового поколения армянских предпринимателей — зеленых новаторов, разрабатывающих технологические решения для устойчивости окружающей среды, в том числе в сферах зеленой энергетики, агротехнологий, экотуризма и циркулярной экономики.
«Как зеленая компания, Ucom придает большое значение инициативам, направленным на сохранение окружающей среды и устойчивое развитие. Мы верим, что инновационные технологии могут сыграть ключевую роль в создании зеленых решений, и рады поддерживать предпринимателей и новаторов, чьи идеи способствуют формированию более устойчивого и экологически ответственного будущего Армении», — отметил генеральный директор Ucom Ральф Йирикян.
«Для Impact Hub Yerevan крайне важно вооружать участников наших программ не только теоретическими знаниями, но и практическим опытом. Эта непосредственная встреча с Ральфом Йирикяном стала исключительной возможностью для участников программы. Подобный обмен опытом играет решающую роль для наших зеленых новаторов, помогая им увидеть перспективы роста своих стартапов и превращать идеи в устойчивые бизнес-проекты с масштабным влиянием», — сказал директор программ Impact Hub Yerevan Тиджей Чглеян.
Для участия в инициативе были отобраны десять идей, в том числе Eco Habit — проект по созданию прочных ковров из переработанных нейлоновых колготок, Bee Green — производитель многоразовой пищевой упаковки из пчелиного воска, SeElabUS — образовательная платформа на базе искусственного интеллекта, а также другие инновационные идеи.
По завершении проекта команды представят продукты, разработанные за время участия в программе, а лучший проект получит финансовую награду для реализации проекта.