2 Մարտ 2026 - 10:04 AMT
Իսրայելի ռազմաօդային ուժերի կողմից Բեյրութի հարավային արվարձանի և Լիբանանի հարավային բնակավայրերի ուղղությամբ հասցված հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 20 մարդ։
Մոտ 50 քաղաքացի ստացել է տարբեր աստիճանի վնասվածքներ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով լիբանանյան շտապօգնության ծառայության աղբյուրին։
«Նախնական տվյալներով՝ Իսրայելի հարվածների հետևանքով Բեյրութի հարավային արվարձանում և Լիբանանի հարավի բնակավայրերում առնվազն 20 զոհ և 50 վիրավոր կա», – ասել է գործակալության զրուցակիցը։
Աղբյուրը նաև նշել է, որ երկրի հարավում արկը հարվածել է բնակելի տան, ինչի հետևանքով զոհվել է 7 մարդ՝ նույն ընտանիքի անդամներ։
Լիբանանի դպրոցներում և համալսարաններում դասերը չեղարկվել են անվտանգության իրավիճակի սրման ֆոնին՝
«Ելնելով կրթական համայնքի անվտանգության նկատմամբ հոգատարությունից և հաշվի առնելով անվտանգության ոլորտում առկա բացառիկ պայմանները՝ որոշում է ընդունվել մարտի 2-ին փակել բոլոր պետական և մասնավոր դպրոցներն ու լիցեյները, ինչպես նաև մասնագիտական և տեխնիկական կրթության հաստատությունները», – ասված է հայտարարության մեջ։
Նախարարությունը նաև վճռականորեն դատապարտել է Իսրայելի հարձակումները, որոնց ենթարկվում է Լիբանանը և նրա բնակչությունը, և վերահաստատել է լիակատար համերաշխությունը այն համաքաղաքացիների հետ, որոնք ստիպված են եղել լքել իրենց տները։

В результате ударов израильских военно-воздушных сил по южному пригороду Бейрута и населенным пунктам на юге Ливана погибли по меньшей мере 20 человек.
Около 50 граждан получили ранения различной степени тяжести, сообщает «РИА Новости» со ссылкой на источник в ливанской службе скорой помощи.
«По предварительным данным, в результате ударов Израиля по южному пригороду Бейрута и населенным пунктам юга Ливана не менее 20 погибших и 50 раненых», — сообщил собеседник агентства.
Источник также отметил, что на юге страны снаряд попал в жилой дом, в результате чего погибли семь человек — члены одной семьи.
В связи с обострением ситуации в сфере безопасности занятия в школах и университетах Ливана отменены.
«Исходя из заботы о безопасности образовательного сообщества и с учетом исключительных условий в сфере безопасности принято решение закрыть 2 марта все государственные и частные школы и лицеи, а также учреждения профессионального и технического образования», — говорится в заявлении.
Министерство также решительно осудило израильские удары по Ливану и его населению, подтвердив полную солидарность с согражданами, вынужденными покинуть свои дома.