2 Մարտ 2026 - 10:31 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ցավակցական ուղերձ է հղել ԻԻՀ նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Իրանի ղեկավարության և քաղաքացիների շրջանում արձանագրված զոհերի առնչությամբ։
«Ձերդ գերազանցություն, մեծ անհանգստությամբ ենք հետևում Իրանի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին։ Ընդունեք խնդրեմ իմ ցավակցությունները Իրանի Իսլամական Հանրապետության ղեկավարության և քաղաքացիների շրջանում գրանցված զոհերի կապակցությամբ։ Մշտապես կհիշենք Իսլամական հեղափոխության գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիի անձնական դերը Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացման գործում։
Այս դժվարին պահին հույս ենք փայփայում Մերձավոր Արևելքում խաղաղության ու կայունության շուտափույթ հաստատման համար։
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ համբերություն, իսկ բարեկամ և հարևան Իրանի ժողովրդին՝ խաղաղություն և տոկունություն»,-ասվում է ուցերձում:

Премьер-министр Никол Пашинян направил соболезнование президенту Исламской Республики Иран Масуду Пезешкиану в связи с зафиксированными жертвами среди руководства и граждан Ирана.
«Ваше превосходительство, с большой обеспокоенностью следим за происходящими вокруг Ирана событиями. Примите мои соболезнования в связи с жертвами среди руководства и граждан Исламской Республики Иран. Мы всегда будем помнить личную роль Верховного лидера Исламской революции Али Хаменеи в развитии армяно-иранских отношений.
В этот трудный момент выражаем надежду на скорейшее установление мира и стабильности на Ближнем Востоке.
Пользуясь случаем, желаю Вам терпения, а дружественному и соседнему народу Ирана — мира и стойкости», — говорится в послании.