Արագածոտնի թեմի եկեղեցական դասը չի ընդունելու աշխարհիկ իշխանության կողմից «որևէ հակաեկեղեցական և հակաօրինական պարտադրանք», ասվում է տարածված հայտարարության մեջ:
Հոգևոականները նշել են, որ թեմի քահանաների վերաբերյալ դատարանի միջանկյալ որոշումներն «անհամատեղելի են եկեղեցական կանոնական կյանքի հետ»:
«Մենք՝ ՀՀԱԵ Արագածոտնի թեմում ծառայող ներքոստորագրյալ եկեղեցականներս, հարկ ենք համարում հրապարակայնորեն արտահայտել մեր անհամաձայնությունն ու լուրջ մտահոգությունը Արմավիրի մարզի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից ընդունված այն միջանկյալ որոշումների վերաբերյալ, որոնցով մեզ փաստացի պարտադրվում է որպես հոգևոր հովիվներ ճանաչելու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից կարգալույծ հռչակված նախկին Տ․Արամ քհն․Ասատրյան և Տ․քհն․ Թադե Թախմազյան քահանաներին, որոնք եկեղեցական կանոնների համաձայն՝ այլևս աշխարհական անձինք են՝ Ստեփան (Ասատրյան) և Արամայիս (Թախմազյան) իրենց նախկին անուններով։
Հայտարարում ենք, որ դատարանի որոշումներն անհամատեղելի են եկեղեցական կանոնական կյանքի, մեր քահանայական (եկեղեցական) կոչման և ծառայության հետ։ Եկեղեցու կողմից Քահանայի իշխանությունը շնորհվում է ձեռնադրությամբ և օծմամբ։ Եվ այդ տվչական իշխանությունը կարող է գործել միայն Եկեղեցու հետ հաղորդության, կանոնական և վարդապետական ծիրից ներս՝ հնազանդ և հավատարիմ մնալով Սուրբ եկեղեցու և Սուրբ հայրերի ավանդությանը և քահանայական ուխտին։
Իսկ երբ քահանան խախտում է իր ուխտը և եկեղեցու (իրավասու եկեղեցական իշխանության) կողմից կարգալույծ է հռչակվում և զրկվելով քահանայական կարգից, շնորհից, օծումից ձևից և նշանից՝ դասվում է աշխարհականների շարքին (Բարսղի «Գիր կանոնական»)։ Այսինքն՝ ամբողջապես զրկվում է քահանայական իշխանությունը իրականացնելու իրավունքից։ Այդ իրողությունը չի կարող փոփոխվել որևէ աշխարհիկ որոշմամբ:
Քահանայի առաքելությունը նախ և առաջ հովվական հոգևոր ծառայություն է, որն ինքնին և՛ նվիրապետական աստիճան է և՛ կանոնական լիազորություն և Եկեղեցու իշխանության կողմից ընդունված վիճակ։
Միաժամանակ ընդգծում ենք, ոչ միայն կրոնական, վարդապետական, այլև խորապեսհոգևոր և բարոյական կողմը։ Ուստիքահանայական ծառայությունը հիմնված է խղճի ազատության, հավատքի, եկեղեցական կարգի հանդեպ հնազանդության և հավատարմության վրա։
Որևէ դատարան կամ աշխարհիկ իշխանություն իրավասու չէ պարտադրել քահանային դրժելու ուխտը, հնազանդությունն ու հավատարմությունը և ենթարկվելու ստեղծված մի այնպիսի իրավիճակի, որը հակասում է քահանայական կարգին,խղճին, դավանանքին և եկեղեցաբանական սկզբումնքներին։ Այդպիսով դատական միջանկյալ որոշումների և մեր խղճի, դավանանքի ու համոզմունքի ազատության իրավունքի միջև առկա է լուրջ անհամատեղելիություն»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է նաև, որ խղճի և դավանանքի ազատությունը մեր երկրում երաշխավորված է սահմանադրական և իրավական նորմերով, և որևէ որոշում չպետք է միջամտի և խաթարի հոգևորականի կամ շարքային բարեպաշտ հավատացյալի հոգևոր կյանքին, ազատ ընտրությանը և ծառայողական պատասխանատվությանը։
«ՀՀ օրենսդրությունը, ինչպես նաև «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» Կոնվենցիան երաշխավորում են Հայաստանյայց Առաքելական սուրբ եկեղեցու ինքնակառավարման իրավունքը: Պետությունն, ըստ օրենքի, չի կարող միջամտել եկեղեցու ներքին կյանքին:
ՀԱԵ ինքնակառավարման տիրույթին են առնչվում նաև հոգևորականին կարգալույծ հռչակելու, հոգևոր պաշտոնի նշանակելուկամ հոգևոր պաշտոնից ազատելու հարցերը: Այս տիրույթում պետական իշխանության միջամտությունը և աշխարհիկ անձանց հոգևորականի կեղծ կարգավիճակ շնորհելը հանգեցնելու է Սուրբ Խորհուրդների և նվիրական սրբությունների հանդեպ անարգալից վերաբերմունքի եւ պղծության:
Հետևաբար, նկատի առնելով վերոնշյալ հիմնարար սկզբունքները, հայտարարում ենք, որ մեր կողմից դատարանի որոշումների իրականացումը առարկայորեն դառնում են անկարելի՝ անհնարինության հիմքով, քանի որ այն հակասում է եկեղեցու կանոնական կարգինև Աստծո և մեր հավատավոր ժողովրդի հանդեպ ձեռնադրությամբ ստանձնած մեր սրբազան պարտավորությանը։
Հակառակ մեր հանդեպ գործադրվող տարատեսակ ճնշումների՝ չենք ընդունելու աշխարհիկ իշխանության կողմից որևէ հակաեկեղեցական և հակաօրինական պարտադրանք, որը մեզ մղելու է դեպի հակականոնական ընթացքների, դեպի ուխտազանցություն և սրբապղծություն, որով և մեղսակից ենք դարձնում հավատացյալ հոտին»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Հայտարարությունը ստորագրել են․ Տեր Շնորհք աբեղա Պալոյանը, Տեր Մկրտիչ քահանա Երանյանը, Տեր Եղիշե քահանա Բարսեղյանը, Տեր Մանուկ քահանա Զեյնալյանը, Տեր Սարգիս քահանա Սարգսյանը, Տեր Հայկ քահանա Քոչարյանը, Տեր Նարեկ քահանա Սարգսյանը, Տեր Փառեն քահանա Առաքելյանը, Տեր Մուշե քահանա Վահանյանը, Տեր Հովել քահանա Օհանյանը, Տեր Սևակ քահանա Սարիբեկյանը, Տեր Համբարձում քահանա Դանիելյանը, Տեր Զորայր քահանա Կարապետյանը, Տեր Ղևոնդ քահանա Գափոյանը, Տեր Հայկ քահանա Սահակյանը, Տեր Վազգեն քահանա Հովհաննիսյանը, Տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանը, Տեր Մաղաքիա քահանա Գևորգյանը, Տեր Օշին քահանա Հայրապետյանը, Տեր Մխիթար քահանա Ահարոնյանը, Տեր Մեսրոպ քահանա Օհանյանը, Տեր Նշան քահանա Թովմասյանը, Մայր Եղիսաբեթ Մելետլյանը, Արտակ սարկավագ Սաֆարյանը, Վահագն սարկավագ Ստեփանյանը։
Արմավիրի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Սիմո Աբովյանը վարույթ է ընդունել կարգալույծ հռչակված Տեր Արամ քահանա Ասատրյանի՝ ընդդեմ Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացրած հայցադիմումը։ Վարույթ է ընդունվել նաև Տեր Թադե քահանա Թախմազյանի՝ Արամայիս Թախմազյանի հայցը, որի վերաբերյալ որոշումը կայացրել է դատավոր Հովհաննես Մելքոնյանը։ Դատարանը եկեղեցուն պարտավորեցրել է ապահովել կարգալույծ քահանաների պաշտոնավարումը:

2 March 2026 - 12:55 AMT
The clergy of the Aragatsotn Diocese of the Armenian Apostolic Church said they will not accept “any anti-church and unlawful coercion” imposed by secular authorities, according to a statement they released .
The priests noted that interim court decisions concerning clergy of the diocese are “incompatible with ecclesiastical canonical life.”
“We, the undersigned clergymen serving in the Aragatsotn Diocese of the Armenian Apostolic Holy Church, consider it necessary to publicly express our disagreement and serious concern regarding the interim decisions adopted by the Court of First Instance of Armavir Province. These decisions effectively oblige us, as spiritual shepherds, to recognize as pastors former Fr. Aram Asatryan and Fr. Tadeh Takhmazian, who were defrocked by the Mother See of Holy Etchmiadzin and, according to church canons, are now lay persons — Stepan (Asatryan) and Aramais (Takhmazian) under their former names,” the statement reads.
They stressed that the court rulings are incompatible with canonical church life and with their priestly calling and service. According to the statement, priestly authority is granted through ordination and anointing and can function only within communion with the Church, remaining faithful to its traditions and vows.
The clergy noted that when a priest violates his vows and is defrocked by competent church authority, he is deprived of priestly rank, grace and authority and is counted among the laity, a status that “cannot be altered by any secular decision.”
They also emphasized the spiritual and moral dimension of priestly service, stating that it is based on freedom of conscience, faith and obedience to church order.
“No court or secular authority has the right to compel a priest to violate his vows, obedience and fidelity or to submit to a situation that contradicts priestly rank, conscience, doctrine and ecclesiological principles,” the statement says, arguing that there is a serious incompatibility between the interim judicial decisions and their rights to freedom of conscience and belief.
The statement further notes that freedom of conscience and religion is guaranteed by constitutional and legal norms in Armenia, and that no decision should interfere with the spiritual life and service of clergy or believers.
It adds that Armenian legislation, as well as the European Convention on Human Rights, guarantees the self-governance of the Armenian Apostolic Church and that the state cannot interfere in the Church’s internal affairs.
Issues such as defrocking clergy, appointing or dismissing them from ecclesiastical posts fall within the Church’s sphere of self-governance, the statement says, warning that state interference and granting secular individuals a “false clerical status” could lead to desecration of sacred rites.
“Therefore, taking into account the aforementioned fundamental principles, we declare that the implementation of the court decisions by us becomes objectively impossible due to their contradiction with canonical order and with our sacred obligations assumed through ordination before God and our faithful people,” the clergy said.
Despite what they described as various forms of pressure, they pledged not to accept any anti-church or unlawful coercion by secular authorities that would lead them to violate canon law or their vows.
The statement was signed by more than two dozen clergy members of the diocese.
Earlier, Judge Sima Abovyan of the Armavir Court of First Instance accepted for proceedings a lawsuit filed by defrocked Fr. Aram Asatryan against the Armenian Apostolic Church. A separate claim by Fr. Tadeh Takhmazian, filed under the name Aramais Takhmazian, was also accepted for proceedings. The court obliged the Church to ensure the reinstatement of the defrocked priests.
In turn, the Armenian Apostolic Church has filed lawsuits against the defrocked priests, which have also been accepted for proceedings.