2 Մարտ 2026 - 11:24 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը մարտի 2-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ, ցավակցություն հայտնել Իրանում զոհվածների ընտանիքներին՝ շեշտելով լարվածության նվազեցման և խնդիրների խաղաղ ճանապարհով լուծման հասնելու կարևորությունը։
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է Մերձավոր Արևելքում ձևավորված իրավիճակը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Զրուցակիցները անդրադարձել են նաև հումանիտար բնույթի մի շարք հարցերի։
ՀՀ-ում Իրանի դեսպանությունը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ԱԳ նախարարը հայտնել է Հայաստանի պատրաստակամության մասին՝ այս պայմաններում անհրաժեշտ ցանկացած մարդասիրական աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ` հույս հայտնելով, որ ստեղծված իրավիճակը դիվանագիտական հանգուցալուծում կստանա։
Իր հերթին Իրանի արտաքին գործերի նախարարը, անդրադառնալով Իրանի դեմ իրականացված «անօրինական և արդարացում չունեցող ագրեսիային, ընդգծել է, որ Իրանը գտնվում է լայնածավալ պատերազմի մեջ»։
«Նա նշել է, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունն, ի պատասխան այս անհանդուրժելի ագրեսիայի, թիրախավորել է օկուպացված տարածքներն ու տարածաշրջանում ամերիկյան ռազմակայանները: Իրանը պատրաստ է շարունակել ինքնապաշտպանությունն այնքան, որքան անհրաժեշտ կլինի, ինչպես նաև վրեժ լուծել իր նահատակ առաջնորդի արյան համար»,-ասվում է Իրանի դեսպանատան հաղորդագրության մեջ։
ԱՄՆ-ն և Իսրայելը փետրվարի 28-ի առավոտյան հարվածներ են հասցրել Իրանին։ Արդյունքում զոհվել են երկրի գերագույն հոգևոր առաջնորդը, պաշտպանության նախարարը, ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետը, ԻՀՊԿ գլխավոր հրամանատարը և պաշտպանության հարցերով խորհրդի ղեկավարը։ Իրանը պատասխան հրթիռային հարվածներ է հասցրել Իսրայելի տարածքին, ինչպես նաև Մերձավոր Արևելքում տեղակայված ամերիկյան ռազմական օբյեկտներին։

Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 2 марта провел телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Сейедом Аббасом Аракчи, выразив соболезнования семьям погибших в Иране и подчеркнув важность снижения напряженности и достижения мирного решения.
В ходе беседы была обсуждена ситуация на Ближнем Востоке, сообщает МИД Армении.
Собеседники также затронули ряд вопросов гуманитарного характера.
Посольство Ирана в Армении сообщило, что Мирзоян заявил о готовности Армении оказать любую необходимую гуманитарную помощь в сложившихся условиях, выразив надежду на дипломатическое урегулирование ситуации.
В свою очередь глава МИД Ирана, говоря о «незаконной и не имеющей оправдания агрессии» против Ирана, подчеркнул, что страна находится в состоянии масштабной войны.
«Он отметил, что Исламская Республика Иран в ответ на эту недопустимую агрессию нанесла удары по оккупированным территориям и американским военным базам в регионе. Иран готов продолжать самооборону столько, сколько потребуется, а также отомстить за кровь своего мученически погибшего лидера», — говорится в сообщении иранского посольства.
Утром 28 февраля США и Израиль нанесли удары по Ирану. В результате были убиты верховный духовный лидер страны, министр обороны, начальник генерального штаба, главнокомандующий Корпусом стражей исламской революции и глава совета по обороне. Иран в ответ нанес ракетные удары по территории Израиля и по американским военным объектам на Ближнем Востоке.