ՀՀ երկրորդ նախարար Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նախկին դատավոր Աննա Դանիբեկյանին հետապնդելու վերաբերյալ քրեական գործով մեղադրվող Նարեկ Մութաֆյանն ու Սարգիս Օհանջանյանն արդարացվել են։ Այդ մասին հայտնել է նրանց պաշտպան Վահե Եփրիկյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Մութաֆյանն ու Օհանջանյանը մեղադրվում էին արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու համար։
Ըստ «Դատալեքս» համակարգում հրապարակված մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակության՝ Նարեկ Մութաֆյանին և Սարգիս Օհանջանյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն հիմնավորմամբ, որ նրանք, նախապես տեղեկանալով Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը քննող Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի՝ ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում գտնվելու և դասընթացների մասնակցելու մասին, նպատակ են ունեցել ազդել դատավորի դիրքորոշման վրա։
Ըստ մեղադրանքի՝ 2019թ. սեպտեմբերի 27-ին՝ ժամը 16:50-ի սահմաններում, նրանք գնացել են Երևանի Փիրումյանների փողոցի թիվ 9 հասցեում գործող ՀՀ արդարադատության ակադեմիա, սպասել բակում՝ դասընթացների ավարտից հետո Դանիբեկյանին հանդիպելու, հանդիպումը տեսաձայնագրելու և այն «փորձենք օգնել ֆեմիդային» վերնագրով ուղիղ հեռարձակմամբ համացանցում տարածելու նպատակով։ Սակայն Դանիբեկյանը, խուսափելով նրանցից, հեռացել է ակադեմիայի հետևի մուտքով։
Մեղադրանքի համաձայն՝ նույն օրը՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, շարունակելով իրենց մտադրությունը, նրանք Երևանի Արշակունյաց պողոտայի 28 հասցեում գտնվող Կոմիտասի անվան պանթեոնի հարակից այգում հետապնդել են տուն վերադարձող Դանիբեկյանին և, նրա պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելով, հարցրել են՝ արդյոք նա պատկանում է «վնգստացող» դատավորների շարքին՝ կապված Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի որոշման հետ։ Ըստ նույն փաստաթղթի՝ Նարեկ Մութաֆյանն առաջարկել է ցույց տալ գլխի հատվածը՝ պարզելու համար, թե արդյոք այնտեղ առկա են փայտի հարվածների հետքեր, և փորձել է տեսանկարահանել այդ հատվածը՝ այդ ամենը տեսաձայնագրելով ու ուղիղ կապով համացանցում տարածելու միջոցով ճնշում գործադրելով և միջամտելով Քոչարյանի վերաբերյալ գործով Դանիբեկյանի կողմից հետագայում կայացվելիք որոշումների կայացմանը։
Նշվել է նաև, որ 2019-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով դատական համակարգին, հայտարարել էր, թե այն «անտեր» է, և կան դատավորներ, որոնք վնգստում են պատերի տակ ու նոր տերեր են փնտրում։
Բարձրագույն դատական խորհրդում կազմակերպված ասուլիսի ընթացքում, պատասխանելով հարցին, թե ինչու ԲԴԽ-ն չի արձագանքել այդ հայտարարությանը, ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը ասել է. «Ես գտնում եմ, որ միգուցե բառակապակցությունը փոքր-ինչ կոպիտ էր: Պարզ ասեմ՝ դատավորները միշտ կաշկանդված են իրենց կոլեգաների մասին հրապարակային կարծիք հայտնել, բայց երբ իրար հետ են զրուցում, շատ լավ հասկանում են, թե վարչապետն ում նկատի ուներ և ինչի մասին էր խոսքը»:
Վերոնշյալ հանգամանքներն են վկայակոչվել Մութաֆյանի և Օհանջանյանի կողմից՝ դատավորին «վնգստացող» դատավորների ցանկում լինել-չլինելու վերաբերյալ հարց ուղղելու հիմնավորման համար։ Գործով արդարացման դատական ակտը կայացրել է դատավոր Մարտին Արզումանյանը։
Աննա Դանիբեկյանը ներկայումս չի զբաղեցնում դատավորի պաշտոնը։ ԲԴԽ-ն դադարեցրել է նրա լիազորությունները՝ Քոչարյանի գործի շրջանակում հարուցված կարգապահական վարույթի քննությունից հետո, և Դանիբեկյանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։

Нарек Мутафян и Саргис Оганян, проходившие по уголовному делу о преследовании бывшего судьи Анны Данибекян по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, оправданы. Об этом сообщил их защитник Ваге Еприкян, передает «Factor.am ».
Мутафян и Оганян обвинялись в воспрепятствовании осуществлению правосудия.
Согласно краткому содержанию обвинительного заключения, опубликованному в системе «Datalex», им вменялось то, что, узнав о нахождении судьи Анны Данибекян, рассматривавшей дело Кочаряна в Шенгавитской резиденции суда общей юрисдикции Еревана, в Академии юстиции Армении на учебных курсах, они намеревались повлиять на ее позицию.
По версии обвинения, 27 сентября 2019 года около 16:50 они прибыли в Академию юстиции по адресу ул. Пирумяннер, 9 в Ереване, ожидали во дворе окончания занятий, чтобы встретиться с Данибекян, записать встречу и распространить ее в интернете в прямом эфире под заголовком «Попробуем помочь Фемиде». Однако судья покинула здание через запасной выход.
В тот же день около 20:30, как утверждалось, они продолжили свои действия, встретив Данибекян возле парка Пантеона имени Комитаса на проспекте Аршакуняц. По материалам дела, они оскорбили ее честь и достоинство и спросили, относится ли она к числу «ныющих» судей в связи с избранной в отношении Кочаряна мерой пресечения.
Согласно обвинению, Мутафян предложил показать затылочную часть головы, чтобы проверить наличие следов ударов деревянными палками, и попытался это зафиксировать на видео, ведя запись и прямую трансляцию с целью оказания давления и вмешательства в вынесение последующих решений по делу Кочаряна.
Упоминалось также, что в 2019 году премьер-министр Никол Пашинян назвал судебную систему «бесхозной» и заявил, что некоторые судьи «ноют под стенами и ищут новых хозяев».
Председатель Высшего судебного совета Рубен Вардазарян, отвечая на вопрос журналистов о реакции на эти слова, отметил, что формулировка, возможно, была несколько грубой, однако судьи между собой понимали, о ком идет речь.
Эти обстоятельства были приведены Мутафяном и Оганяном в обоснование их вопроса о принадлежности судьи к «ныющим» судьям.
Оправдательный приговор вынес судья Мартин Арзуманян.
Анна Данибекян в настоящее время не занимает должность судьи. Высший судебный совет прекратил ее полномочия по итогам дисциплинарного производства в рамках дела Кочаряна, после чего она обратилась в Европейский суд по правам человека.