ՀՀ երկրորդ նախարար Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նախկին դատավոր Աննա Դանիբեկյանին հետապնդելու վերաբերյալ քրեական գործով մեղադրվող Նարեկ Մութաֆյանն ու Սարգիս Օհանջանյանն արդարացվել են։ Այդ մասին հայտնել է նրանց պաշտպան Վահե Եփրիկյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
Մութաֆյանն ու Օհանջանյանը մեղադրվում էին արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտելու համար։
Ըստ «Դատալեքս» համակարգում հրապարակված մեղադրական եզրակացության համառոտ բովանդակության՝ Նարեկ Մութաֆյանին և Սարգիս Օհանջանյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն հիմնավորմամբ, որ նրանք, նախապես տեղեկանալով Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը քննող Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրի դատավոր Աննա Դանիբեկյանի՝ ՀՀ արդարադատության ակադեմիայում գտնվելու և դասընթացների մասնակցելու մասին, նպատակ են ունեցել ազդել դատավորի դիրքորոշման վրա։
Ըստ մեղադրանքի՝ 2019թ. սեպտեմբերի 27-ին՝ ժամը 16:50-ի սահմաններում, նրանք գնացել են Երևանի Փիրումյանների փողոցի թիվ 9 հասցեում գործող ՀՀ արդարադատության ակադեմիա, սպասել բակում՝ դասընթացների ավարտից հետո Դանիբեկյանին հանդիպելու, հանդիպումը տեսաձայնագրելու և այն «փորձենք օգնել ֆեմիդային» վերնագրով ուղիղ հեռարձակմամբ համացանցում տարածելու նպատակով։ Սակայն Դանիբեկյանը, խուսափելով նրանցից, հեռացել է ակադեմիայի հետևի մուտքով։
Մեղադրանքի համաձայն՝ նույն օրը՝ ժամը 20:30-ի սահմաններում, շարունակելով իրենց մտադրությունը, նրանք Երևանի Արշակունյաց պողոտայի 28 հասցեում գտնվող Կոմիտասի անվան պանթեոնի հարակից այգում հետապնդել են տուն վերադարձող Դանիբեկյանին և, նրա պատիվն ու արժանապատվությունը վիրավորելով, հարցրել են՝ արդյոք նա պատկանում է «վնգստացող» դատավորների շարքին՝ կապված Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցի որոշման հետ։ Ըստ նույն փաստաթղթի՝ Նարեկ Մութաֆյանն առաջարկել է ցույց տալ գլխի հատվածը՝ պարզելու համար, թե արդյոք այնտեղ առկա են փայտի հարվածների հետքեր, և փորձել է տեսանկարահանել այդ հատվածը՝ այդ ամենը տեսաձայնագրելով ու ուղիղ կապով համացանցում տարածելու միջոցով ճնշում գործադրելով և միջամտելով Քոչարյանի վերաբերյալ գործով Դանիբեկյանի կողմից հետագայում կայացվելիք որոշումների կայացմանը։
Նշվել է նաև, որ 2019-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, անդրադառնալով դատական համակարգին, հայտարարել էր, թե այն «անտեր» է, և կան դատավորներ, որոնք վնգստում են պատերի տակ ու նոր տերեր են փնտրում։
Բարձրագույն դատական խորհրդում կազմակերպված ասուլիսի ընթացքում, պատասխանելով հարցին, թե ինչու ԲԴԽ-ն չի արձագանքել այդ հայտարարությանը, ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը ասել է. «Ես գտնում եմ, որ միգուցե բառակապակցությունը փոքր-ինչ կոպիտ էր: Պարզ ասեմ՝ դատավորները միշտ կաշկանդված են իրենց կոլեգաների մասին հրապարակային կարծիք հայտնել, բայց երբ իրար հետ են զրուցում, շատ լավ հասկանում են, թե վարչապետն ում նկատի ուներ և ինչի մասին էր խոսքը»:
Վերոնշյալ հանգամանքներն են վկայակոչվել Մութաֆյանի և Օհանջանյանի կողմից՝ դատավորին «վնգստացող» դատավորների ցանկում լինել-չլինելու վերաբերյալ հարց ուղղելու հիմնավորման համար։ Գործով արդարացման դատական ակտը կայացրել է դատավոր Մարտին Արզումանյանը։
Աննա Դանիբեկյանը ներկայումս չի զբաղեցնում դատավորի պաշտոնը։ ԲԴԽ-ն դադարեցրել է նրա լիազորությունները՝ Քոչարյանի գործի շրջանակում հարուցված կարգապահական վարույթի քննությունից հետո, և Դանիբեկյանը դիմել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։

2 March 2026 - 13:09 AMT
Narek Mutafyan and Sargis Ohanyan, who were charged in a criminal case concerning the alleged harassment of former judge Anna Danibekyan in the case of Armenia’s second president Robert Kocharyan, have been acquitted. The information was announced by their lawyer Vahe Yeprikyan, Factor.am reported.
Mutafyan and Ohanyan had been accused of obstructing the administration of justice.
According to a summary of the indictment published in the Datalex judicial information system, the charges were based on the claim that the two men, having learned in advance that Judge Anna Danibekyan of the Shengavit residence of the Yerevan Court of General Jurisdiction was attending training sessions at the Justice Academy of Armenia, intended to influence her position in the Kocharyan case.
The indictment stated that on September 27, 2019, at around 4:50 p.m., they went to the Justice Academy located at 9 Pirumyanner Street in Yerevan, waited in the courtyard to meet Danibekyan after her classes, and planned to record the encounter and broadcast it live online under the title “Let’s try to help Themis.” However, Danibekyan left through the academy’s rear exit, avoiding them.
According to the charges, later that day, at around 8:30 p.m., they continued their actions by approaching Danibekyan near the Komitas Pantheon park on Arshakunyats Avenue as she was returning home. The indictment alleged that they insulted her honor and dignity and asked whether she belonged to the group of “whining” judges, referring to her decision on the preventive measure imposed on Kocharyan.
The document further claimed that Mutafyan suggested showing the back of her head to determine whether there were traces of blows from wooden sticks and attempted to film it, recording and livestreaming the interaction in an effort to exert pressure and interfere with her future rulings in the Kocharyan case.
It was also noted that in 2019, Prime Minister Nikol Pashinyan had described the judicial system as “ownerless” and said that some judges were “whining under the walls and looking for new masters.”
During a press conference at the Supreme Judicial Council, Chairman Ruben Vardazaryan, responding to a question about why the council had not reacted to that statement, said: “I believe that perhaps the wording was somewhat harsh. Frankly speaking, judges are always restrained in publicly commenting on colleagues, but when they speak among themselves, they understand very well whom the prime minister had in mind and what he was talking about.”
These circumstances were cited by Mutafyan and Ohanyan as justification for asking Danibekyan whether she considered herself among the “whining” judges.
The acquittal verdict was delivered by Judge Martin Arzumanyan.
Anna Danibekyan no longer serves as a judge. The Supreme Judicial Council terminated her powers following disciplinary proceedings related to the Kocharyan case, and she has applied to the European Court of Human Rights.