ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Իրանի նկատմամբ շարունակվող լայնածավալ հարվածների ֆոնին, հայտարարել է, որ Իրանի ղեկավարությունը ձգտում է համաձայնության հասնել Վաշինգտոնի հետ։
«Նրանք շատ են ցանկանում գործարք կնքել։ Ես նրանց ասել եմ, որ պետք էր դա անել մեկ շաբաթ առաջ», — հայտարարել է Թրամփը, հայտնում է The Telegraph-ը։
ԱՄՆ Շտաբերի պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ, գեներալ Դեն Քեյնը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն չի բացառում, որ Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների արդյունքում կարող են նոր կորուստներ լինել զինվորականների շրջանում, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք ակնկալում ենք, որ լրացուցիչ կորուստներ կունենանք, և, ինչպես միշտ, կաշխատենք դրանք հասցնել նվազագույնի»,-ասել է նա:

U.S. President Donald Trump, amid ongoing large-scale strikes against Iran, said that Iran’s leadership is seeking to reach an agreement with Washington.
“They very much want to make a deal. I told them they should have done it a week ago,” Trump said, according to The Telegraph.
Chairman of the Joint Chiefs of Staff General Dan Caine said the United States does not rule out further military casualties as a result of operations against Iran, RIA Novosti reported.
“We expect to have additional casualties, and, as always, we will work to minimize them,” he said.
Earlier, Trump announced that the United States had launched a large-scale operation against Iran, stressing that Washington will not allow Tehran to obtain nuclear weapons and that this remains unchanged U.S. policy.