3 Մարտ 2026 - 06:17 AMT
ՀՀ ԱԳՆ-ն քննարկումներ է իրականացնում համապատասխան ավիաընկերությունների (այդ թվում՝ FlyOne, FlyDubai, Air Arabia, Qatar Airways, Jazeera Airways) հետ՝ հնարավոր թռիչքների տարբերակներ և դրանց կազմակերպմանը հնարավոր աջակցություն դիտարկելու նպատակով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանը՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկվել Մերձավոր Արևելքի երկրներով չվերթերի, այդ թվում՝ տարանցիկ, չեղարկման հետևանքով այնտեղ գտնվող ՀՀ քաղաքացիներին Հայաստան վերադարձնելու համար։
Նշվում է, որ համապատասխան քննարկումներ են ընթանում նաև վերաբերելի երկրների գործընկերների հետ՝ անհրաժեշտ գործընթացները դյուրացնելու նպատակով: Իրականացվել է կարիքների գնահատում:
Բադալյանը հայտնել է նաև, որ Մերձավոր Արևելքի երկրներում, ինչպես նաև Իրանում և Իսրայելում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչություններն ու հյուպատոսական հիմնարկները շարունակում են գործել շուրջօրյա արտակարգ ռեժիմով։ Նման կարգավիճակ է սահմանվել նաև այն պետություններում, որտեղից ՀՀ քաղաքացիները նախատեսում են վերադառնալ տարանցիկ չվերթներով։
Նա ընդգծել է նաև, որ այս պահին զոհերի թվում ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ որևէ տեղեկություն չի ստացվել։
ԱԳՆ խոսնակը կրկին հրապարակել է կապի այն հեռախոսահամարները, որոնց միջոցով կարելի է տեղեկություններ ստանալ։
Իրան. +98 902 0059927
Իսրայել. +972 58 607-0313 (նաև WhatsApp), +972585811144
Արաբական Միացյալ Էմիրություններ. +971 506144624, +971509367385, Դուբայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսություն. +971 58 567 0993
Քուվեյթ․ +965 25322175, +965 90065454, +965 25322174
Օման. +968 93812337
Կատար․ +974 44919232, +974 33303979
Լիբանան. +961 3 157 305, +961 3 536 041
ԱԳՆ. +37455620111 (նաև WhatsApp)
Երևանի քաղաքապետարանը, հաշվի առնելով տարածաշրջանում առաջացած լարվածությունը, որոշում է կայացրել Բեյրութում գտնվող «Երևան» երիտասարդական նվագախումբը հայրենիք վերադարձնել նախատեսվածից շուտ։ Այդ ասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
«Նվագախումբը հանդես էր գալիս Ալ-Բուստան միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում: Մեր նվագախումբը շատ տպավորիչ ելույթներ է ունեցել միջազգային աստղերի հետ համատեղ: Բայց, հաշվի առնելով տարածաշրջանում լարված իրավիճակը, մենք որոշում ենք կայացրել մեր երեխաներին, մեր նվագախումբը վերադարձնել Երևան ժամկետից էականորեն ավելի շուտ: Եվ ինտենսիվ կապի մեջ ենք Լիբանանում մեր դեսպանի և լիաբանանյան ազգային ավիափոխադրողի հետ, որ ավիափոխադրումը կազմակերպենք ժամկետից էականորեն շուտ»,-ասել է Ավինյանը:
Նա հավաստիացրել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի մշակույթի վարչությունը ծնողների հետինտենսիվ կապի մեջ է։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն սկսել է լայնածավալ գործողություն Իրանի դեմ։Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն թույլ չի տա Իրանին միջուկային զենք ունենալ, և դաԱՄՆ-ի անփոփոխ քաղաքականությունն է։

3 Март 2026 - 06:54 AMT
Министерство иностранных дел Армении проводит обсуждения с соответствующими авиакомпаниями, включая FlyOne, FlyDubai, Air Arabia, Qatar Airways и Jazeera Airways, с целью рассмотрения возможных вариантов рейсов и содействия их организации. Об этом на своей странице в Facebook сообщила пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян, отвечая на вопрос о шагах по возвращению граждан Армении на родину в связи с отменой рейсов, в том числе транзитных, через страны Ближнего Востока.
Отмечается, что аналогичные обсуждения ведутся и с партнерами в соответствующих странах для упрощения необходимых процедур. Проведена оценка потребностей.
Бадалян также сообщила, что дипломатические представительства и консульские учреждения Армении в странах Ближнего Востока, а также в Иране и Израиле продолжают работать в круглосуточном чрезвычайном режиме. Такой же режим установлен и в государствах, откуда граждане Армении планируют возвращаться транзитными рейсами.
Она подчеркнула, что на данный момент какой-либо информации о гражданах Армении среди погибших не поступало.
Пресс-секретарь МИД вновь опубликовала контактные телефонные номера для получения информации:
Иран: +98 902 0059927
Израиль: +972 58 607-0313 (также WhatsApp), +972585811144
Объединенные Арабские Эмираты: +971 506144624, +971509367385, Генеральное консульство Армении в Дубае: +971 58 567 0993
Кувейт: +965 25322175, +965 90065454, +965 25322174
Оман: +968 93812337
Катар: +974 44919232, +974 33303979
Ливан: +961 3 157 305, +961 3 536 041
МИД: +37455620111 (также WhatsApp)
Мэрия Еревана, учитывая возникшую в регионе напряженность, приняла решение вернуть находящийся в Бейруте молодежный оркестр «Ереван» на родину раньше запланированного срока. Об этом на своей странице в Facebook сообщил мэр Еревана Тигран Авинян.
«Оркестр выступал в рамках международного музыкального фестиваля Al Bustan. Наш коллектив провел весьма впечатляющие выступления совместно с международными звездами. Однако, принимая во внимание напряженную ситуацию в регионе, мы приняли решение вернуть наших детей, наш оркестр, в Ереван значительно раньше срока. Мы находимся в интенсивном контакте с нашим послом в Ливане и национальным авиаперевозчиком Ливана, чтобы организовать перелет существенно раньше запланированного», — заявил Авинян.
Он заверил, что управление культуры мэрии Еревана поддерживает постоянную связь с родителями.
Президент США Дональд Трамп заявил, что Соединенные Штаты начали широкомасштабную операцию против Ирана. По его словам, США не допустят обладания Ираном ядерным оружием, и это остается неизменной политикой Вашингтона.
В свою очередь Израиль нанес превентивный удар по Ирану «с целью нейтрализации угрозы», заявил министр обороны этой страны Исраэль Кац. Он также объявил чрезвычайное положение на всей территории страны. Корпус стражей исламской революции Ирана наносит ответные удары по военным объектам США на Ближнем Востоке.