Իրանը պատրաստ է երկարատև պատերազմի, ասել է Իրանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին:
«Քանի որ արդեն 300 տարի Իրանը չի եղել պատերազմի նախաձեռնողը, և մեր խիզախ զինված ուժերը հարձակում չեն սկսել, բացի պաշտպանության նպատակներից, մենք վճռականորեն կպաշտպանենք մեզ և մեր վեցհազարամյա քաղաքակրթությունը՝ անկախ նրանից, թե գինը որը կլինի, և կստիպենք թշնամիներին զղջալ իրենց սխալ հաշվարկների համար»,-գրել է Լարիջանին X-ում, հայտնում է Tansim-ը:
Նա հավելել է, որ Իրանը պատրաստ է պաշտպանել իրեն երկարատև պատերազմի ընթացքում, ի տարբերություն ԱՄՆ-ի:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի մարտի 2-ին Վաշինգտոնում՝ Սպիտակ տանը, Պատվո մեդալների հանձնման արարողության ժամանակ իր ելույթում հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն հեշտությամբ կհաղթի Իրանին, հայտնում է Meduza-ն:
«Մենք սկսեցինք պատերազմը, որովհետև Իրանը չէր պատրաստվում դադարեցնել միջուկային զենքի մշակումը։ Սա մեր վերջին և լավագույն հնարավորությունն էր հարված հասցնելու համար։ Իրանը արդեն ուներ հրթիռներ, որոնք կարող էին հարվածել Եվրոպային և մեր բազաներին, և շուտով ձեռք կբերեր հրթիռներ, որոնք կկարողանային հասնել գեղեցիկ Ամերիկային։
Մեր նպատակները հստակ են՝ ոչնչացնել Իրանի հրթիռային ներուժը և նրա ռազմածովային նավատորմը, երաշխավորել, որ աշխարհի գլխավոր ահաբեկչության հովանավորը երբեք միջուկային զենք չի ստանա և չի կարողանա ղեկավարել ահաբեկիչներին իր սահմաններից դուրս։ Սկզբից մենք կանխատեսել էինք, որ պատերազմը կտևի չորս-հինգ շաբաթ։ Մենք արդեն զգալիորեն առաջ ենք կանխատեսումներից, սակայն կարող ենք դիմանալ շատ ավելի երկար, որքան էլ պահանջվի։ Այսօր ինչ-որ մեկը ասաց, որ ես ուզում եմ ամեն ինչ արագ անել, հակառակ դեպքում «կձանձրանամ»։ Ես չեմ ձանձրանում։ Այստեղ ձանձրալի ոչինչ չկա։ Մենք ունենք աշխարհի ամենաուժեղ և հզոր բանակը, և մենք հեշտությամբ կհաղթենք»,-ասել է Թրամփը:
Մարտի 3-ի առավոտյան ԱՄՆ-ն հայտնել է, որ ոչնչացրել է Իրանի տարածքում գտնվող հրամանատարական կետեր, ՀՕՊ համակարգեր, հրթիռների և անօդաչու թռչող սարքերի արձակման հարթակներ, ինչպես նաև ռազմական օդանավակայաններ։ Այս մասին հայտնել է Միացյալ Նահանգների զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարությունը (CENTCOM), գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«ԱՄՆ ուժերը ոչնչացրել են Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատարական-կառավարման կետերը, Իրանի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը, հրթիռների և անօդաչու սարքերի արձակման հարթակները, ինչպես նաև ռազմական օդանավակայանները շարունակվող գործողությունների ընթացքում», – հայտնել է հրամանատարությունը X սոցիալական ցանցում։
Թրամփը նաև հայտարարել է, որ երկրի տրամադրության տակ եղած արկերի պաշարները հնարավորություն են տալիս ռազմական գործողություններ վարել անսահմանափակ ժամանակ։
«Միացյալ Նահանգների միջին և մեծ տրամաչափի զինամթերքի պաշարները երբեք այսքան մեծ կամ այսքան որակյալ չեն եղել։ Ինչպես ինձ այսօր տեղեկացվել է, մենք ունենք այս

Иран готов к длительной войне, заявил секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани.
«Поскольку уже 300 лет Иран не является инициатором войн, а наши храбрые вооруженные силы не начинали нападений, кроме как в целях обороны, мы решительно защитим себя и нашу шеститысячелетнюю цивилизацию, независимо от цены, и заставим врагов пожалеть о своих просчетах», — написал Лариджани в социальной сети X, сообщает «Tasnim».
Он добавил, что Иран готов защищаться в условиях продолжительной войны, в отличие от США.
Президент США Дональд Трамп 2 марта в Вашингтоне, в Белом доме, во время церемонии вручения Медалей Почета заявил, что Соединенные Штаты легко победят Иран, сообщает «Meduza».
«Мы начали войну, потому что Иран не собирался прекращать разработку ядерного оружия. Это был наш последний и лучший шанс нанести удар. У Ирана уже были ракеты, способные достичь Европы и наших баз, и вскоре он получил бы ракеты, способные достичь прекрасной Америки.
Наши цели ясны — уничтожить ракетный потенциал Ирана и его военно-морской флот, гарантировать, что главный спонсор терроризма в мире никогда не получит ядерное оружие и не сможет руководить террористами за пределами своих границ. Сначала мы прогнозировали, что война продлится четыре-пять недель. Мы уже значительно опережаем график, однако можем выдержать гораздо дольше, столько, сколько потребуется. Сегодня кто-то сказал, что я хочу все сделать быстро, иначе “заскучаю”. Мне не бывает скучно. Здесь нет ничего скучного. У нас самая сильная и мощная армия в мире, и мы легко победим», — заявил Трамп.
Утром 3 марта США сообщили об уничтожении на территории Ирана командных пунктов, систем противовоздушной обороны, пусковых установок ракет и беспилотников, а также военных аэродромов. Об этом заявило Центральное командование Вооруженных сил США (CENTCOM), пишет «РИА Новости».
«Силы США уничтожили командные пункты Корпуса стражей исламской революции, системы ПВО Ирана, пусковые установки ракет и беспилотников, а также военные аэродромы в ходе продолжающейся операции», — говорится в сообщении командования в X.
Трамп также заявил, что имеющиеся запасы боеприпасов позволяют вести военные действия неограниченное время.
«Запасы боеприпасов среднего и крупного калибра в США никогда не были столь большими и столь качественными. Как мне сегодня сообщили, у нас практически неограниченные запасы этого вооружения. Войны можно вести “вечно” и очень успешно, используя только эти запасы (которые лучше, чем лучшие образцы оружия других стран)», — написал он в социальной сети Truth Social.
Он также подчеркнул, что значительная часть американских боеприпасов размещена на складах в других странах.
Накануне Трамп заявил, что военная операция против Тегерана может продлиться дольше первоначально оцененных четырех-пяти недель.
28 февраля США и Израиль начали наносить удары по объектам Ирана, в том числе в Тегеране. Сообщалось о повреждении инфраструктуры и жертвах среди гражданского населения. В ответ Иран наносит удары по территории Израиля, а также по американским военным объектам на Ближнем Востоке.