ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար, ՀՅԴ անդամ Լևոն Մկրտչյանը հայտարարել է, որ դատախազության կողմից պահանջվող գույքի գերակշիռ մասը պատկանում է իր գործարար եղբորն ու նրա ընտանիքին։ Նրա հայտարարությունը հրապարակվել է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում։
Նա հավելել է, որ գույքերը մեկ «ընդհանուր ցանկում» միավորելը հանրային դաշտում ստեղծում է թյուր տպավորություն։
«Առաջին՝ սա դատարանի որոշում չէ և ոչ էլ հաստատված փաստ։ Սա դատախազության ներկայացրած պահանջն է, որը դեռ ենթակա է դատարանում ստուգման։ Հայցը վարույթ ընդունելը դատավարական գործընթացի մեկնարկն է, այլ ոչ թե մեղադրանքների հաստատում։ Երկրորդ՝ ներկայացված նյութերից և պահանջների պարբերաբար փոփոխություններից երևում է, որ իրավասու մարմինն էլ չի կողմնորոշվել՝ ինձնից ինչ է պահանջում,- նշել է Մկրտչյանը։
Երկրորդ՝ ներկայացված նյութերից և պահանջների պարբերաբար փոփոխություններից երևում է, որ իրավասու մարմինն էլ չի կողմնորշվել ինձնից ինչ է պահանջում։ Դատախազությունը երեք տարի ուսումնասիրություն անելուց հետո 2025թ․ դեկտեմբեր ամսին անհասկանալի պայմաններում որոշում է, որ ինձանից մի թիվ պետք է գանձի, 2026թ․ հունվար ամսին տասն անգամ ավել թվով հայց է ներկայացնում դատարան, իսկ 2026թ․ մարտի 2-ին հանդես է գալիս հրապարակային հայտարարությամբ, որում գումարի չափը բոլորովին այլ թիվ է։
Նշվածը, ինչպես նաև հայցում ուրիշ հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործով այլ անձանց վերագրվող միլիարդավոր դրամի պահանջները մեխանիկական սխալի (սխալ copy-paste) արդյունքում ինձ ներկայացնելը, բավարար է եզրահանգում անելու կատարված ուսումնասիրության հիմնավորվածության մասին»,- գրել է Մկրտչյանը։
Նա նշել է, որ հայտարարության մեջ հիշատակվող ակտիվների զգալի մասը իր սեփականությունը չեն և պատկանում են այլ անձանց, ովքեր զբաղվել են ինքնուրույն և օրինական գործունեությամբ։
«Դրանք մեկ «ընդհանուր ցանկում» միավորելը հանրային դաշտում ստեղծում է թյուր տպավորություն։ Դեռևս 90 թթ․ սկզբներին, երբ ես ընդդիմադիր ՀՅԴ ղեկավար կառույցի անդամ էի և ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի դասախոս, հայրս, եղբայրս զբաղվում էին բիզնեսով։ Եղբայրս հանրության կողմից ճանաչված գործարար է իր անցած ճանապարհով, և դատախազության պահանջած գույքերի գերակշիռ մասը պատկանում են իրեն և իր ընտանիքի»,-գրել է նա:
Մկրտչյանը շեշտել է, որ հակակոռուպցիոն օրակարգը կարևոր նշանակություն ունի, սակայն այն պետք է իրականացվի օրենքի շրջանակում՝ հիմնվելով ամբողջական, ճշգրիտ և ստուգված տվյալների վրա։
ՀՀ դատախազությունը պահանջել է Լևոն Մկրտչյանից և նրա հետ փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել 35 միավոր անշարժ և շարժական գույք, ինչպես նաև շուրջ 1.2 միլիարդ դրամ։ Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ներկայացված հերթական հայցադիմումը։

Former Armenian Minister of Education and Science and ARF member Levon Mkrtchyan has stated that the majority of the property demanded by the prosecutor’s office belongs to his businessman brother and his family. His statement was published on the official Facebook page of the ARF Armenia Supreme Body.
He added that combining the properties into one “general list” creates a misleading impression in the public domain.
“First, this is not a court decision nor an established fact. This is a demand submitted by the prosecutor’s office, which is still subject to judicial review. Accepting the claim for proceedings marks the beginning of a procedural process, not confirmation of the accusations. Second, from the submitted materials and the repeated changes in the claims, it appears that the competent authority itself has not determined what exactly it is demanding from me,” Mkrtchyan said.
He further noted that after three years of examination, in December 2025, the prosecutor’s office decided, under unclear circumstances, that a certain sum should be recovered from him; in January 2026, it filed a lawsuit in court seeking an amount ten times higher; and on March 2, 2026, it issued a public statement citing an entirely different figure.
“The above, as well as the mechanical error (wrong copy-paste) by which claims amounting to billions of drams attributed to other individuals in another anti-corruption civil case were presented to me, is sufficient to draw conclusions about the substantiation of the conducted examination,” Mkrtchyan wrote.
He stated that a significant portion of the assets mentioned in the statement are not his property and belong to other individuals who have engaged in independent and lawful activities.
“Combining them into one ‘general list’ creates a misleading impression in the public sphere. Back in the early 1990s, when I was a member of the opposition ARF leadership and a lecturer at the Yerevan State University Department of Armenian History, my father and brother were engaged in business. My brother is a publicly known businessman with his own professional track record, and the majority of the properties demanded by the prosecutor’s office belong to him and his family,” he wrote.
Mkrtchyan emphasized that the anti-corruption agenda is important, but it must be implemented within the framework of the law and based on comprehensive, accurate, and verified data.
The Prosecutor General’s Office of Armenia has demanded the confiscation from Levon Mkrtchyan and individuals affiliated with him of 35 units of real and movable property, as well as approximately 1.2 billion drams. The Anti-Corruption Court has accepted for proceedings another claim seeking confiscation of assets of alleged illicit origin.