ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար, ՀՅԴ անդամ Լևոն Մկրտչյանը հայտարարել է, որ դատախազության կողմից պահանջվող գույքի գերակշիռ մասը պատկանում է իր գործարար եղբորն ու նրա ընտանիքին։ Նրա հայտարարությունը հրապարակվել է ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմնի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում։
Նա հավելել է, որ գույքերը մեկ «ընդհանուր ցանկում» միավորելը հանրային դաշտում ստեղծում է թյուր տպավորություն։
«Առաջին՝ սա դատարանի որոշում չէ և ոչ էլ հաստատված փաստ։ Սա դատախազության ներկայացրած պահանջն է, որը դեռ ենթակա է դատարանում ստուգման։ Հայցը վարույթ ընդունելը դատավարական գործընթացի մեկնարկն է, այլ ոչ թե մեղադրանքների հաստատում։ Երկրորդ՝ ներկայացված նյութերից և պահանջների պարբերաբար փոփոխություններից երևում է, որ իրավասու մարմինն էլ չի կողմնորոշվել՝ ինձնից ինչ է պահանջում,- նշել է Մկրտչյանը։
Երկրորդ՝ ներկայացված նյութերից և պահանջների պարբերաբար փոփոխություններից երևում է, որ իրավասու մարմինն էլ չի կողմնորշվել ինձնից ինչ է պահանջում։ Դատախազությունը երեք տարի ուսումնասիրություն անելուց հետո 2025թ․ դեկտեմբեր ամսին անհասկանալի պայմաններում որոշում է, որ ինձանից մի թիվ պետք է գանձի, 2026թ․ հունվար ամսին տասն անգամ ավել թվով հայց է ներկայացնում դատարան, իսկ 2026թ․ մարտի 2-ին հանդես է գալիս հրապարակային հայտարարությամբ, որում գումարի չափը բոլորովին այլ թիվ է։
Նշվածը, ինչպես նաև հայցում ուրիշ հակակոռուպցիոն քաղաքացիական գործով այլ անձանց վերագրվող միլիարդավոր դրամի պահանջները մեխանիկական սխալի (սխալ copy-paste) արդյունքում ինձ ներկայացնելը, բավարար է եզրահանգում անելու կատարված ուսումնասիրության հիմնավորվածության մասին»,- գրել է Մկրտչյանը։
Նա նշել է, որ հայտարարության մեջ հիշատակվող ակտիվների զգալի մասը իր սեփականությունը չեն և պատկանում են այլ անձանց, ովքեր զբաղվել են ինքնուրույն և օրինական գործունեությամբ։
«Դրանք մեկ «ընդհանուր ցանկում» միավորելը հանրային դաշտում ստեղծում է թյուր տպավորություն։ Դեռևս 90 թթ․ սկզբներին, երբ ես ընդդիմադիր ՀՅԴ ղեկավար կառույցի անդամ էի և ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի դասախոս, հայրս, եղբայրս զբաղվում էին բիզնեսով։ Եղբայրս հանրության կողմից ճանաչված գործարար է իր անցած ճանապարհով, և դատախազության պահանջած գույքերի գերակշիռ մասը պատկանում են իրեն և իր ընտանիքի»,-գրել է նա:
Մկրտչյանը շեշտել է, որ հակակոռուպցիոն օրակարգը կարևոր նշանակություն ունի, սակայն այն պետք է իրականացվի օրենքի շրջանակում՝ հիմնվելով ամբողջական, ճշգրիտ և ստուգված տվյալների վրա։
ՀՀ դատախազությունը պահանջել է Լևոն Մկրտչյանից և նրա հետ փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել 35 միավոր անշարժ և շարժական գույք, ինչպես նաև շուրջ 1.2 միլիարդ դրամ։ Հակակոռուպցիոն դատարանը վարույթ է ընդունել ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման վերաբերյալ ներկայացված հերթական հայցադիմումը։

Бывший министр образования и науки Армении, член АРФ «Дашнакцутюн» Левон Мкртчян заявил, что подавляющая часть имущества, требуемого прокуратурой, принадлежит его брату-предпринимателю и его семье. Его заявление опубликовано на официальной странице Верховного органа АРФ Армении в Facebook.
Он добавил, что объединение имущества в один «общий список» создает в публичном пространстве ложное впечатление.
«Во-первых, это не решение суда и не установленный факт. Это требование прокуратуры, которое еще подлежит проверке в суде. Принятие иска к производству означает начало судебного процесса, а не подтверждение обвинений. Во-вторых, из представленных материалов и постоянных изменений требований видно, что компетентный орган сам не определился, что именно он требует от меня», — отметил Мкртчян.
Он подчеркнул, что после трех лет изучения в декабре 2025 года прокуратура в непонятных условиях решила взыскать с него определенную сумму, в январе 2026 года подала в суд иск на сумму в десять раз больше, а 2 марта 2026 года выступила с публичным заявлением, где фигурировала совершенно иная сумма.
«Указанное, а также механическая ошибка (неверный copy-paste), в результате которой мне были предъявлены требования на миллиарды драмов, относящиеся к другим лицам по другому антикоррупционному гражданскому делу, достаточны для выводов о степени обоснованности проведенного исследования», — написал Мкртчян.
Он отметил, что значительная часть упомянутых активов не является его собственностью и принадлежит другим лицам, осуществлявшим самостоятельную и законную деятельность.
«Объединение их в один “общий список” создает ложное впечатление в публичном поле. Еще в начале 90-х годов, когда я был членом руководящего органа оппозиционной АРФ и преподавателем кафедры истории Армении Ереванского государственного университета, мой отец и брат занимались бизнесом. Мой брат — известный общественности предприниматель со своим пройденным путем, и подавляющая часть имущества, требуемого прокуратурой, принадлежит ему и его семье», — подчеркнул он.
Мкртчян отметил, что антикоррупционная повестка имеет важное значение, однако она должна реализовываться в рамках закона и основываться на полноценных, точных и проверенных данных.
Прокуратура Республики Армения потребовала взыскать с Левона Мкртчяна и связанных с ним лиц 35 единиц движимого и недвижимого имущества, а также около 1,2 млрд драмов. Антикоррупционный суд принял к производству очередной иск о конфискации имущества предполагаемого незаконного происхождения.