Պաշտպանության նախարարության նախկին պաշտոնյա Հայկազ Բաղմանյանն ու նրա մերձավորները 2026թ. մարտի 3-ին հրավիրվել են Գլխավոր դատախազության համապատասխան վարչություն՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շրջանակում իրականացվող ուսումնասիրության կապակցությամբ։
Բաղմանյանից բացի հրավիրվել են նրա կինը՝ Նարինե Ադամյանը, որդին՝ Պավել Բաղմանյանը, հարսը՝ Արմինե Ղահրամանյանը և փոխկապակցված Զարա Ադիյանը, հայտնում է «Հետքը»:
Հայկազ Բաղմանյանին պատկանող գույքի վերաբերյալ իրականացվել է ուսումնասիրություն, որի արդյունքում կազմվել է ուսումնասիրության արդյունքների նախնական ամփոփագիր։ Նշված անձինք հրավիրվել են վարչություն՝ ծանոթանալու հավաքագրված նյութերին և ստացված տվյալների վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումը ներկայացնելու նպատակով։
Զարա Ադիյանը ընտանիքի անդամ չի հանդիսանում, սակայն համարվել է որոշ գույքերի իրական շահառու։
Հայկազ Բաղմանյանի նկատմամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Նա մեղադրվում է ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության և փողերի լվացման մեջ։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն 2025թ. սեպտեմբերի 4-ին հաղորդել էր, որ 1999-2020 թվականների ընթացքում Հայկազ Բաղմանյանը, զբաղեցնելով պաշտպանության նախարարության 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միացյալ շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնները, օրենքով նախատեսված արգելքին հակառակ, իր մտերիմի՝ առևտրային կազմակերպության տնօրենի օժանդակությամբ մասնակցել է այդ ընկերության կառավարմանը։ Ընկերությունում փաստացի ունեցել է 25 տոկոս բաժնեմաս, որը ձևակերպված է եղել Բաղմանյանի անվամբ։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2011-2018 թվականներին առևտրային կազմակերպությունը ստացել է ավելի քան 1 մլրդ դրամի շահույթ, որի՝ Հայկազ Բաղմանյանի փաստացի պատկանող 25 տոկոս մասնաբաժինը կազմել է 251 մլն դրամ։ Բացի այդ, առանձին դեպքերում նշված կազմակերպության գործընկեր՝ Շվեդիայի Թագավորությունում գրանցված ընկերությունը մատակարարման դիմաց վճարումները ամբողջությամբ փոխանցել է Հ. Բաղմանյանի անձնական հաշվեհամարին։
Այս փուլում Գլխավոր դատախազությունը չի հրապարակել, թե կոնկրետ որ գույքերն են դարձել ուսումնասիրության առարկա։ Պարզաբանվել է, որ շահագրգիռ անձինք, ծանոթանալով գործի նյութերին, կարող են ներկայացնել ապացույցներ և դիրքորոշումներ, ինչը կարող է փոփոխություններ առաջացնել ենթադրյալ ապօրինի գույքի ցանկում։

3 March 2026 - 08:28 AMT
Former Defense Ministry official Haykaz Baghmanyan and his relatives were summoned on March 3, 2026, to the relevant department of the Prosecutor General’s Office in connection with an ongoing examination within the framework of confiscation of property of alleged illicit origin.
In addition to Baghmanyan, those invited include his wife Narine Adamyan, his son Pavel Baghmanyan, his daughter-in-law Armine Ghahramanyan, and affiliated person Zara Adiyan, Hetq reports.
A review of property belonging to Haykaz Baghmanyan has been conducted, resulting in a preliminary summary of findings. The individuals were summoned to familiarize themselves with the collected materials and to present their positions regarding the obtained data.
Zara Adiyan is not a family member but has been considered the beneficial owner of certain assets.
Criminal proceedings have been initiated against Haykaz Baghmanyan. He is accused of illegal entrepreneurial activity and money laundering. On September 4, 2025, the Anti-Corruption Committee reported that between 1999 and 2020, while serving as commander of the 5th Army Corps of the Defense Ministry, deputy chief of the Armed Forces General Staff, and deputy chief of the Joint Staff of the Collective Security Treaty Organization, Baghmanyan, contrary to statutory prohibitions, participated in the management of a commercial company with the assistance of an associate who was its director.
He effectively held a 25 percent stake in the company, formally registered in his name.
The investigation found that between 2011 and 2018 the company generated more than 1 billion drams in profit, of which Baghmanyan’s actual 25 percent share amounted to 251 million drams. In addition, in certain cases a partner company registered in the Kingdom of Sweden transferred payments for supplies directly to Baghmanyan’s personal bank account.
At this stage, the Prosecutor General’s Office has not disclosed which specific assets are under review. It clarified that interested parties, after examining the case materials, may submit evidence and positions that could lead to changes in the list of allegedly illicit assets.