Պաշտպանության նախարարության նախկին պաշտոնյա Հայկազ Բաղմանյանն ու նրա մերձավորները 2026թ. մարտի 3-ին հրավիրվել են Գլխավոր դատախազության համապատասխան վարչություն՝ ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման շրջանակում իրականացվող ուսումնասիրության կապակցությամբ։
Բաղմանյանից բացի հրավիրվել են նրա կինը՝ Նարինե Ադամյանը, որդին՝ Պավել Բաղմանյանը, հարսը՝ Արմինե Ղահրամանյանը և փոխկապակցված Զարա Ադիյանը, հայտնում է «Հետքը»:
Հայկազ Բաղմանյանին պատկանող գույքի վերաբերյալ իրականացվել է ուսումնասիրություն, որի արդյունքում կազմվել է ուսումնասիրության արդյունքների նախնական ամփոփագիր։ Նշված անձինք հրավիրվել են վարչություն՝ ծանոթանալու հավաքագրված նյութերին և ստացված տվյալների վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումը ներկայացնելու նպատակով։
Զարա Ադիյանը ընտանիքի անդամ չի հանդիսանում, սակայն համարվել է որոշ գույքերի իրական շահառու։
Հայկազ Բաղմանյանի նկատմամբ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։ Նա մեղադրվում է ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեության և փողերի լվացման մեջ։ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն 2025թ. սեպտեմբերի 4-ին հաղորդել էր, որ 1999-2020 թվականների ընթացքում Հայկազ Բաղմանյանը, զբաղեցնելով պաշտպանության նախարարության 5-րդ բանակային կորպուսի հրամանատարի, Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի տեղակալի և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության միացյալ շտաբի պետի տեղակալի պաշտոնները, օրենքով նախատեսված արգելքին հակառակ, իր մտերիմի՝ առևտրային կազմակերպության տնօրենի օժանդակությամբ մասնակցել է այդ ընկերության կառավարմանը։ Ընկերությունում փաստացի ունեցել է 25 տոկոս բաժնեմաս, որը ձևակերպված է եղել Բաղմանյանի անվամբ։
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2011-2018 թվականներին առևտրային կազմակերպությունը ստացել է ավելի քան 1 մլրդ դրամի շահույթ, որի՝ Հայկազ Բաղմանյանի փաստացի պատկանող 25 տոկոս մասնաբաժինը կազմել է 251 մլն դրամ։ Բացի այդ, առանձին դեպքերում նշված կազմակերպության գործընկեր՝ Շվեդիայի Թագավորությունում գրանցված ընկերությունը մատակարարման դիմաց վճարումները ամբողջությամբ փոխանցել է Հ. Բաղմանյանի անձնական հաշվեհամարին։
Այս փուլում Գլխավոր դատախազությունը չի հրապարակել, թե կոնկրետ որ գույքերն են դարձել ուսումնասիրության առարկա։ Պարզաբանվել է, որ շահագրգիռ անձինք, ծանոթանալով գործի նյութերին, կարող են ներկայացնել ապացույցներ և դիրքորոշումներ, ինչը կարող է փոփոխություններ առաջացնել ենթադրյալ ապօրինի գույքի ցանկում։

3 Март 2026 - 08:29 AMT
Бывший должностной представитель Министерства обороны Айказ Багманян и его родственники 3 марта 2026 года были приглашены в соответствующее управление Генеральной прокуратуры в связи с проводимой проверкой в рамках конфискации имущества предположительно незаконного происхождения.
Помимо Багманяна, приглашены его супруга Нарине Адамян, сын Павел Багманян, невестка Армине Гахраманян, а также связанное лицо Зара Адиян, сообщает «Hetq».
В отношении имущества, принадлежащего Айказу Багманяну, проведено изучение, по итогам которого составлена предварительная сводка результатов. Указанные лица приглашены для ознакомления с собранными материалами и представления своей позиции по полученным данным.
Зара Адиян не является членом семьи, однако рассматривается как бенефициар отдельных активов.
В отношении Айказа Багманяна возбуждено уголовное производство. Он обвиняется в незаконной предпринимательской деятельности и отмывании денежных средств. 4 сентября 2025 года Антикоррупционный комитет сообщил, что в период с 1999 по 2020 годы, занимая должности командира 5-го армейского корпуса Министерства обороны, заместителя начальника Генерального штаба Вооруженных сил и заместителя начальника Объединенного штаба Организации Договора о коллективной безопасности, Багманян, вопреки установленному законом запрету, при содействии близкого лица — директора коммерческой организации — участвовал в управлении данной компанией.
Фактически он владел 25-процентной долей в компании, оформленной на его имя.
Следствием установлено, что в 2011–2018 годах коммерческая организация получила прибыль свыше 1 млрд драмов, из которых фактически принадлежащая Багманяну 25-процентная доля составила 251 млн драмов. Кроме того, в отдельных случаях партнерская компания, зарегистрированная в Королевстве Швеция, перечисляла платежи за поставки напрямую на личный банковский счет Багманяна.
На данном этапе Генеральная прокуратура не раскрыла, какие именно объекты имущества стали предметом проверки. Разъяснено, что заинтересованные лица после ознакомления с материалами дела могут представить доказательства и свои позиции, что может привести к изменениям в перечне предполагаемого незаконного имущества.