«Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրի կարևորագույն գաղափարներից մեկը ներքին համերաշխությունն է, ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ԲՀԿ առաջնորդ, բարերար Գագիկ Ծառուկյանը։
«Ես շրջելու եմ ամբողջ Հայաստանով ու բաց, անկեղծորեն խոսեմ մարդկանց հետ առաջին հերթին հենց սրա շուրջ, փորձելու եմ այս գաղափարի կարևորությունը հասցնել բոլորին»,-գրել է նա:
Ծառուկյանը հավելել է, որ կյանքի բոլոր ոլորտներում՝ կենցաղից մինչև քաղաքականություն, մեզ պետք են համակեցության նոր կանոններ և ամեն ինչ սկսվում է պարզ քայլերից։
«Մենք պետք է սկսենք իրար լսել, իրար հարգել, պատրաստ լինել թե´ ներելու, թե´ ներողություն խնդրելու։ Զիջելն ամոթ չէ, զիջելը վստահության և ինքնահարգանքի նշան է։
Ինձ խոր մտահոգություն է պատճառում այն ագրեսիան, որ կա մեր մեջ։ Մենք սկսել ենք իրար թշնամու պես վերաբերվել։ Տարօրինակ բան է. թշնամու հետ սկսել ենք հաշտեցման գործընթաց, իսկ երկրի ներսում, ժողովրդի մեջ խրախուսում ենք իրար հանդեպ թշնամանքը։ Սա մեր շահերից չի բխում։ Սա անտրամաբանական է։
Կենցաղային հողի վրա սահմռկեցուցիչ դեպքերը, պատմությունները, որ ամեն օր տեղի են ունենում մեր քաղաքներում ու գյուղերում, նորմալ մարդուն չեն կարող անտարբեր թողնել։ Սա ձևավորված մթնոլորտի ու շատ կարևոր բացթողման ուղիղ հետևանքն է։
Մեր ազգային վերածննդի նոր բրենդը ներքին համերաշխությունն է։ Կոչ եմ անում բոլոր գիտակից մարդկանց՝ անկախ քաղաքական և բոլոր մյուս տարաձայնություններից, գնալ հենց այս ուղղությամբ։
Երբ աշխարհն ու տարածաշրջանը մեզ նոր մարտահրավերների առաջ են կանգնեցնում՝ ներքին համերաշխությունը ստանում է այլ, կենսական կարևորություն։
Չարությունը, ագրեսիան, իրար ոչնչացնելու մոլուցքը կբերեն նոր աղետի. դա թշնամու ցանկությունն է։
Ներքին համերաշխության դրոշը պետք է լինի ամենաբարձրը. այն պիտի դառնա մեր հասարակության ճնշող մեծամասնությանը միավորող դրոշ՝ հանուն մեր երկրի, հանուն մեր ժողովրդի, հանուն մեր սերունդների։
Ներքին համերաշխությունը պետք է դառնա պատերազմից ու պարտությունից վերականգնող առաջատար գաղափար ոչ միայն Հայաստանում, այլև՝ ամբողջ հայկական աշխարհում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ծառուկյանը հավելել է, որ այսքան աղետներից ու կորուստներից հետո պետք է առաջ գնանք ներհայկական նոր օրենքներով։
«Աշխարհի ո´ր ծայրում էլ լինի՝ հայը հային պետք է օգնի, աջակցի, նպաստի նրա հաջողությանը։ Մեկ հայի հաջողությունը բոլորիս հաջողությունն է։ Այս գիտակցումը մեզ կօգնի հաղթահարել վնասաբեր թշնամանքը։ Ես հավատում եմ մեր ժողովրդի իմաստնությանն ու ներքին ուժին»,- նշել է Գագիկ Ծառուկյանը։

Одной из важнейших идей инициативы «Предложение Армении» является внутренняя солидарность, сообщил на своей странице в Facebook лидер партии «Процветающая Армения», меценат Гагик Царукян.
«Я объеду всю Армению и буду открыто, искренне говорить с людьми прежде всего об этом, постараюсь донести важность этой идеи до всех», — написал он.
Царукян добавил, что во всех сферах жизни — от быта до политики — необходимы новые правила сосуществования, и все начинается с простых шагов.
«Мы должны начать слушать друг друга, уважать друг друга, быть готовыми как прощать, так и просить прощения. Уступать — не стыдно, уступка — это признак доверия и самоуважения.
Меня глубоко тревожит агрессия, которая существует внутри нас. Мы начали относиться друг к другу как к врагам. Странно: с внешним врагом мы начали процесс примирения, а внутри страны, среди собственного народа, поощряем вражду друг к другу. Это не отвечает нашим интересам. Это нелогично.
Пугающие случаи и истории, происходящие ежедневно в наших городах и селах, не могут оставить равнодушным нормального человека. Это прямое следствие сложившейся атмосферы и серьезного упущения.
Новый бренд нашего национального возрождения — внутренняя солидарность. Призываю всех сознательных людей, независимо от политических и иных разногласий, двигаться именно в этом направлении.
Когда мир и регион ставят перед нами новые вызовы, внутренняя солидарность приобретает жизненно важное значение.
Злоба, агрессия, мания уничтожать друг друга приведут к новой катастрофе — именно этого хочет враг.
Знамя внутренней солидарности должно быть самым высоким. Оно должно стать знаменем, объединяющим подавляющее большинство нашего общества — ради нашей страны, ради нашего народа, ради наших поколений.
Внутренняя солидарность должна стать ведущей идеей восстановления после войны и поражения не только в Армении, но и во всем армянском мире», — говорится в публикации.
Царукян добавил, что после стольких бедствий и потерь Армения должна двигаться вперед на основе новых внутриармянских принципов.
«В каком бы уголке мира ни находился армянин, он должен помогать другому армянину, поддерживать его, способствовать его успеху. Успех одного армянина — это успех всех нас. Это осознание поможет преодолеть разрушительную вражду. Я верю в мудрость и внутреннюю силу нашего народа», — отметил Гагик Царукян.
Ранее Царукян заявил, что примет участие в парламентских выборах 2026 года с инициативой «Предложение Армении».
«Это будет “предложение Армении”. Чтобы вывести страну из нынешнего положения, нет ни такого человека, ни такой партии. Нужна консолидация вокруг идеи и программы. Это будет предложение Армении. Человек может не заниматься политикой, но хотеть, чтобы наши дети и внуки вышли из этого обнищавшего, проигравшего положения», — заявил он.