3 Մարտ 2026 - 10:33 AMT
«Մեր ձևովն» ու ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի նախաձեռնությունն են մրցելու ընդդիմադիր առաջին ուժը լինելու համար, հայտարարել է ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը լրագրողների հետ զրույցում:
Նա նաև ասել է, որ 2021 թվականին «Հայաստան» դաշինքն ընտրած քաղաքացիների առյուծի բաժինն այլևս ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին ձայն չի տալու, հայտնում է Aysor.am-ը:
Ըստ նրա՝ Քոչարյանը նախ պետք է կարողանա ղեկավարել «Հայաստան» խմբակցությունը, քանի որ, նրա համոզմամբ, դա չի ստացվում։ Նրա գնահատմամբ՝ ակնհայտ է, որ խմբակցությունը չի կառավարվում Քոչարյանի կողմից, և այնտեղ իրական ազդեցությունը Դաշնակցությունն է ձեռք բերել, իսկ մյուսները պարզապես սատելիտներ են։
«Ով-ով, Քոչարյանը ղեկավարելու մասին թող չխոսի: Քոչարյանն այլ բան ունի անհանգստանալու՝ հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններին հատելո՞ւ է շեմը և հայտնվի խորհրդարանում, թե իր ամբողջ ընդդիմադիր ռեսուրսը, որ կա, այլ կուսակցություններ են վերցնելու։ Իմ ինֆորմացիայով՝ ինքն այդ խնդիրն ունի: Այդ քաղաքացիների առյուծի բաժինն իր ձայնը տալու է այլ ընդդիմադիր կուսակցության։ Սրա մասին Ռոբերտ Քոչարյանը շատ լավ գիտի»։»,-ասել է Սիմոնյանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ վստահ է՝ երկու-երեք ընդդիմադիր ուժ կարող է հաղթահարել անցողիկ շեմը։
«Դա ընտրարշավը ցույց կտա։ Կարծում եմ՝ կամ «Մեր ձևովի» տարբերակն է, կամ Ծառուկյանի։ Իրենք երկուսով են մրցելու ընդդիմադիր առաջին ուժը լինելու համար»,-ասել է նա:

3 Март 2026 - 11:46 AMT
Движение «Мер дзевов» и инициатива лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна будут бороться за то, чтобы стать первой оппозиционной силой, заявил председатель Национального собрания Ален Симонян в беседе с журналистами.
Он также отметил, что львиная доля граждан, проголосовавших в 2021 году за блок «Армения», больше не отдаст свой голос второму президенту Армении Роберту Кочаряну, сообщает «Aysor.am ».
По мнению Симоняна, Кочаряну сначала следует суметь руководить фракцией «Армения», поскольку, как он считает, это у него не получается. По его оценке, очевидно, что фракция не управляется Кочаряном, реальное влияние там приобрела АРФ, а остальные являются лишь сателлитами.
«Кому-кому, а Кочаряну не стоит говорить о руководстве. Ему есть о чем беспокоиться — преодолеет ли он проходной барьер на следующих парламентских выборах и попадет ли в парламент, или весь его оппозиционный ресурс заберут другие партии. По моей информации, у него есть эта проблема. Львиная доля этих граждан отдаст свой голос другой оппозиционной партии. Роберт Кочарян прекрасно об этом знает», — заявил Симонян.
Он также подчеркнул, что уверен: две-три оппозиционные силы смогут преодолеть проходной барьер.
«Это покажет предвыборная кампания. Думаю, это будет либо вариант “Мер дзевов”, либо Царукяна. Именно они двое будут конкурировать за статус первой оппозиционной силы», — отметил он.