3 Մարտ 2026 - 13:17 AMT
Ըստ պաշտոնական տվյալների անհետ կորած 195 անձ ունենք, որից 170-ի փորձաքննություններն իրականացվել են, ասել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանն ԱԺ-ում:
«Ընդ որում՝ հատուկ փորձագիտական գիտելիքներով օժտված անձանց կողմից և հատուկ միջոցներով։ Այսինքը, փորձագետներն ամեն դեպքում վստահեցնում են, որ նույնականացումը ճիշտ է իրկանացվել»,- նշել է նախարարը, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա այդպես է պատասխանել ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանի հարցին այն մասին, թե ինչու Արցախի վառելիքաքսուկային պահեստի պայթյունի զոհերին կարգավիճակ չի տրվել՝ նշելով, որ այդ հարցով բազմաթիվ դիմումներ է ստացել։
Գալյանն ասել է, որ պնդումը, թե պետությունն աջակցություն չի ցուցաբերում, բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ անհետ կորածների ընտանիքներն ամեն ամիս ստացել են պետական ֆինանսական և սոցիալական աջակցություն։
Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ իր հարցը վերաբերում է կոնկրետ Արցախի վառելիքաքսուկային պահեստի զոհերին և անհետ կորածներին։
«230 հոգուց ավելի մարդկանց մասին է, որոնիցի 20-ի մասունքները դեռ չեն հայտնաբերվել»,- նշել է Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ նրանցից մոտ 80-նն ուժային կառույցների աշխատակիցներ են, իսկ մյուսները՝ քաղաքացիական անձինք։
Նա ընդգծել է, որ վառելիքաքսուկային պահեստի զոհերը որևէ փոխհատուցում և կարգավիճակ չեն ստացել՝ բացառությամբ թաղման ծախսերի։
Խաչատրյանը նշել է, որ զոհերի հարազատներից ստացված դիմումները փոխանցել է կառավարությանը և հարցրել. «Ինչ-որ մի բան անել, որովհետև 230 մեր հայրենակիցներն են, արդյոք որևէ բան նախատեսում է մեր կառավարությունը՝ գումար հատկացնել միանվագ, կարգավիճակ տալ, որպեսզի ինչ-ոչ մի կերպ հարցը լուծվի»։
Գալյանը հայտնել է, որ պայթյունի հետևանքով քաղաքացիական զոհերին տրամադրվել է 1 մլն դրամ, իսկ զինվորականներին՝ իր խոսքով, 2 մլն դրամ, ինչն իրականացվել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ։
2023 թ. սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ճանապարհին հարակից «Հայկազով» տեղանքում գտնվող զորամասի վառելիքի պահեստի պայթյունը խլել է 219 հոգու կյանք, 22-ն անհետ կորած են, վիրավորվել է ավելի քան 290 մարդ։

3 Март 2026 - 14:59 AMT
Согласно официальным данным, без вести пропавшими в результате взрыва на складе горючего в Арцахе считались 195 человек, из которых по 170 проведены соответствующие экспертизы, заявила в Национальном собрании министр юстиции Србуи Галян.
«Причем экспертизы проведены лицами, обладающими специальными экспертными знаниями, с применением специальных средств. То есть эксперты в любом случае заверяют, что идентификация проведена корректно», — отметила министр, сообщает «Panorama.am».
Так она ответила на вопрос депутата фракции «Армения» Артура Хачатряна о том, почему жертвам взрыва на складе горюче-смазочных материалов в Арцахе не присвоен соответствующий статус, отметив, что получила по этому поводу многочисленные обращения.
Галян заявила, что утверждение о том, будто государство не оказывает поддержку, абсолютно не соответствует действительности, поскольку семьи пропавших без вести ежемесячно получают государственную финансовую и социальную помощь.
Хачатрян уточнил, что его вопрос касается конкретно жертв и пропавших без вести в результате взрыва на складе ГСМ в Арцахе.
«Речь идет более чем о 230 людях, из которых останки 20 до сих пор не обнаружены», — сказал Хачатрян, добавив, что около 80 из них были сотрудниками силовых структур, остальные — гражданскими лицами.
Он подчеркнул, что жертвы взрыва на складе ГСМ не получили никакой компенсации и статуса, за исключением покрытия расходов на похороны.
Хачатрян сообщил, что передал правительству обращения родственников погибших и спросил: «Собирается ли наше правительство что-то предпринять — выделить единовременную выплату, предоставить статус, чтобы каким-либо образом решить вопрос, ведь речь идет о 230 наших соотечественниках?»
Галян сообщила, что гражданским жертвам взрыва была предоставлена помощь в размере 1 млн драмов, а военнослужащим, по ее словам, — 2 млн драмов, что было реализовано решением правительства Армении.
25 сентября 2023 года взрыв на складе топлива в районе «Айказов» на дороге Степанакерт–Аскеран унес жизни 219 человек, 22 считаются пропавшими без вести, более 290 получили ранения.