Ստեփանակերտի մերձակայքում բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով անհետ կորած անձանց ընտանիքները կստանան այն նույն աջակցությունը, որը նախատեսվում է պատերազմում անհետ կորածների ընտանիքների համար։
Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացվել է «Ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում և հանգամանքներում անհայտ կորած անձանց մասին» և կից օրենքների փոփոխությունների փաթեթը, որը ներկայացրել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները ևս բարձրաձայնել են այդ հարցը, ինչին ի պատասխան նախարարը ներկայացրել է մանրամասներ։
«Անհետ կորած անձ հասկացությունն իր մեջ պարունակում է նաև խաղաղ պայմաններում զոհված անձանց, կամ այն անձանց, որոնք զոհվել կամ անհետ կորել են պատերազմական գործողություններին հաջորդող 6 ամսվա ընթացքում, կամ պատերազմական գործողությունների ժամանակ չմասնակցելով դրանց։ Այսինքն այն սուբյեկտները, որոնց մասին դուք խոսում եք, օրենքի նախագծով ներկայացված են որպես անհետ կորած անձինք»,– նշել է Գալյանը։
Նրա խոսքով՝ մինչ այժմ ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում անհետ կորած անձանց վերաբերյալ համապարփակ օրենսդրություն չի եղել։
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվել է հստակ սահմանել, թե ով է համարվում անհետ կորած անձ, ինչպես նաև ամրագրել այդ անձանց և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները։ Սահմանվել են անհետ կորած անձի հետախուզման համար դիմում ներկայացնելու ընթացակարգերը, հետախուզման գործընթացին առնչվող դրույթները և դրա դադարեցման հիմքերը։
Նախատեսվում է նաև լիազոր մարմնի ներքո ստեղծել անհետ կորած անձանց միասնական ռեեստր, որի տվյալները հասանելի կլինեն ընտանիքի անդամներին, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին։ Բացի այդ, սահմանվելու է անհետ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների համար նախատեսված արտոնությունների շրջանակը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհի հարակից տարածքում գտնվող բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով զոհվել է 219 անձ, 22-ը համարվում են անհետ կորած, ևս մոտ 300 մարդ վիրավորվել է։ Զոհվածների հարազատները բարձրաձայնել են խնդիրը՝ պահանջելով հստակ կարգավիճակ։

Семьи лиц, пропавших без вести в результате взрыва на топливном складе близ Степанакерта, получат ту же поддержку, что и семьи пропавших в условиях войны.
В Национальном собрании во втором чтении представлен пакет поправок к закону «О лицах, пропавших без вести в условиях и обстоятельствах, возникших вследствие военных действий» и сопутствующим законам. Документ представила министр юстиции Србуи Галян, сообщает «Sputnik Армения».
Депутаты фракции «Армения» также подняли этот вопрос, на что министр дала разъяснения.
«Понятие без вести пропавшего включает также лиц, погибших в мирных условиях, либо погибших или пропавших без вести в течение шести месяцев после военных действий, либо не участвуя непосредственно в них. То есть те субъекты, о которых вы говорите, в законопроекте представлены как без вести пропавшие лица», — отметила Галян.
По ее словам, до сих пор не существовало комплексного законодательства, регулирующего вопросы лиц, пропавших без вести в условиях, созданных военными действиями.
Пакет поправок предлагает четко определить, кто считается без вести пропавшим, а также закрепить права этих лиц и членов их семей. Устанавливаются процедуры подачи заявления о розыске, положения, касающиеся процесса поиска, и основания для его прекращения.
Предусматривается также создание единого реестра без вести пропавших при уполномоченном органе. Данные реестра будут доступны членам семей, а также государственным и органам местного самоуправления. Кроме того, будет определен перечень льгот, предусмотренных для пропавших без вести и их семей.
25 сентября 2023 года в результате взрыва на бензиновом складе вблизи автодороги Степанакерт–Аскеран погибли 219 человек, 22 считаются без вести пропавшими, около 300 получили ранения. Родственники погибших поднимали вопрос о необходимости предоставления четкого статуса.