Ստեփանակերտի մերձակայքում բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով անհետ կորած անձանց ընտանիքները կստանան այն նույն աջակցությունը, որը նախատեսվում է պատերազմում անհետ կորածների ընտանիքների համար։
Ազգային ժողովում երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացվել է «Ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում և հանգամանքներում անհայտ կորած անձանց մասին» և կից օրենքների փոփոխությունների փաթեթը, որը ներկայացրել է արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավորները ևս բարձրաձայնել են այդ հարցը, ինչին ի պատասխան նախարարը ներկայացրել է մանրամասներ։
«Անհետ կորած անձ հասկացությունն իր մեջ պարունակում է նաև խաղաղ պայմաններում զոհված անձանց, կամ այն անձանց, որոնք զոհվել կամ անհետ կորել են պատերազմական գործողություններին հաջորդող 6 ամսվա ընթացքում, կամ պատերազմական գործողությունների ժամանակ չմասնակցելով դրանց։ Այսինքն այն սուբյեկտները, որոնց մասին դուք խոսում եք, օրենքի նախագծով ներկայացված են որպես անհետ կորած անձինք»,– նշել է Գալյանը։
Նրա խոսքով՝ մինչ այժմ ռազմական գործողությունների հետևանքով ստեղծված պայմաններում անհետ կորած անձանց վերաբերյալ համապարփակ օրենսդրություն չի եղել։
Օրենսդրական փաթեթով առաջարկվել է հստակ սահմանել, թե ով է համարվում անհետ կորած անձ, ինչպես նաև ամրագրել այդ անձանց և նրանց ընտանիքների անդամների իրավունքները։ Սահմանվել են անհետ կորած անձի հետախուզման համար դիմում ներկայացնելու ընթացակարգերը, հետախուզման գործընթացին առնչվող դրույթները և դրա դադարեցման հիմքերը։
Նախատեսվում է նաև լիազոր մարմնի ներքո ստեղծել անհետ կորած անձանց միասնական ռեեստր, որի տվյալները հասանելի կլինեն ընտանիքի անդամներին, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին։ Բացի այդ, սահմանվելու է անհետ կորած անձանց և նրանց ընտանիքների համար նախատեսված արտոնությունների շրջանակը։
2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհի հարակից տարածքում գտնվող բենզինի պահեստի պայթյունի հետևանքով զոհվել է 219 անձ, 22-ը համարվում են անհետ կորած, ևս մոտ 300 մարդ վիրավորվել է։ Զոհվածների հարազատները բարձրաձայնել են խնդիրը՝ պահանջելով հստակ կարգավիճակ։

3 March 2026 - 15:09 AMT
Families of individuals missing as a result of the fuel depot explosion near Stepanakert will receive the same support provided to families of those missing in wartime.
The National Assembly has discussed in second reading a package of amendments to the law “On Persons Missing in Conditions and Circumstances Arising from Military Operations” and related legislation, presented by Justice Minister Srbuhi Galyan, Sputnik Armenia reports.
MPs from the Hayastan faction also raised the issue, prompting the minister to provide clarifications.
“The concept of a missing person also includes individuals who died in peacetime, or those who died or went missing within six months following military operations, or without directly participating in them. In other words, the subjects you are referring to are presented in the draft law as missing persons,” Galian said.
According to her, until now there has been no comprehensive legislation regarding persons missing in conditions created by military operations.
The legislative package proposes clearly defining who is considered a missing person and enshrining the rights of those individuals and their family members. It sets out procedures for filing search applications, regulates the search process and defines the grounds for its termination.
It also provides for the creation of a unified registry of missing persons under an authorized body. The registry’s data will be accessible to family members as well as state and local self-government bodies. In addition, the scope of benefits intended for missing persons and their families will be defined.
On September 25, 2023, an explosion at a fuel depot near the Stepanakert–Askeran highway killed 219 people, left 22 missing and injured around 300 others. Relatives of the victims have demanded a clear legal status for those affected.