«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության նախագահ` Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքի դեմ բողոքի որոշումը հրապարակվելու է մարտի 5-ին, հայտնել է նրա փաստաբան Արամ Վարդևանյանը: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
«Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ քաղաքական հետապնդման աբսուրդը և վախերն այլևս տևում են մոտ 9 ամիս: Առաջիկայում կներկայացվեն «գործի» վերաբերյալ լրացուցիչ տվյալներ: Այս պահի դրությամբ տնային կալանքի որոշման դեմ մեր կողմից դեռևս 2026 թվականի փետրվարի 8-ին ներկայացված վերաքննիչ բողոքի վերաբերյալ որոշումը հրապարակվելու է 2026 թվականի մարտի 5-ին: Ուժեղ Հայաստան կուսակցության նախագահ` Սամվել Կարապետյանի ազատության ինտենսիվ սահմանափակումը տևում է 258 օր, առանց որևէ հիմքի, առանց որևէ տվյալի, հրապարակայնորեն մեր Մայր Աթոռը պաշտպանող խոսքի համար…

3 March 2026 - 15:07 AMT
The decision on the appeal against the house arrest of Strong Armenia party leader Samvel Karapetyan will be announced on March 5, his lawyer Aram Vardevanyan said in a Facebook post.
“The absurdity and fears behind the political persecution of Samvel Karapetyan have now lasted for about nine months. Additional information regarding the ‘case’ will be presented soon. At this point, the decision on the appellate complaint we filed on February 8, 2026, against the house arrest ruling will be published on March 5, 2026. The intensive restriction of the freedom of Strong Armenia party chairman Samvel Karapetyan has lasted 258 days, without any grounds, without any evidence, for publicly defending our Mother See…
The rule of law must prevail. Freedom for all political prisoners…” the post reads.
Samvel Karapetyan has been named the prime ministerial candidate of the Strong Armenia party. The announcement was made by Narek Karapetyan, coordinator of the Mer Dzevov movement, during the party’s official presentation at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex.