Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան նավթատարի անվտանգության շուրջ մտահոգությունները կրկին ակտիվացել են այն բանից հետո, երբ իրանական լրատվամիջոցները տարածել են Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատարի խորհրդականի հայտարարությունը, որը նշել է, որ Թեհրանը քայլեր է ձեռնարկելու իր բնորոշմամբ «թշնամիների նավթի մատակարարման ուղիների դեմ», գրում է Turkiye Today-ը:
Այդ հայտարարությունից հետո կրկին ուժեղացել են քննարկումները, թե ԲԹՋ խողովակաշարը կարող է հայտնվել հնարավոր թիրախների շարքում, հայտնում է Factor.am-ը:
Middle East Eye-ն, հղում անելով մի շարք արաբական աղբյուրների, նույնպես հաղորդել է նման մտահոգությունների մասին։
Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան խողովակաշարը Կասպից ծովի ավազանում գտնվող ադրբեջանական Ազերի-Չիրագ-Գյունեշլի հանքավայրերից հում նավթը տեղափոխում է Թուրքիայի հարավում գտնվող Ջեյհան նավահանգիստ՝ Միջերկրական ծովի ափին, ապահովելով եվրոպական շուկաներ արտահանման առանցքային կապը։
Նավթատարի տարանցման հզորությունը հասնում է օրական մոտ 1․2 միլիոն բարելի։ Նախագծում ամենամեծ մասնաբաժինը պատկանում է բրիտանական BP էներգետիկ ընկերությանը՝ մոտ 30 տոկոս։
Middle East Eye-ին իրանցի բարձրաստիճան աղբյուրները նաև հայտնել են, որ Իսրայելը «իր կեղտոտ աշխատանքը Իրանի և տարածաշրջանի դեմ կատարում է Ադրբեջանի միջոցով»՝ հավելելով, որ վերջին տարիներին նման գործունեությունն ավելի է ակտիվացել։
Միաժամանակ Reuters-ը հաղորդել է, որ մարտի 3-ին դադարեցվել է իրաքյան նավթի բեռնումը Թուրքիայի Ջեյհան նավահանգստում՝ հղում անելով նավագնացության ոլորտի աղբյուրին։ Հյուսիսային Իրաքից արտահանումը վերսկսվել էր սեպտեմբերի վերջում՝ մոտ երկու տարվա դադարից հետո, երբ Բաղդադը և Էրբիլը ժամանակավոր համաձայնության էին հասել օրական 180-190 հազար բարել նավթի փոխադրման վերաբերյալ։
Առայժմ որևէ հստակ նշան չի եղել, որ բեռնափոխադրումների դադարեցումն ուղղակիորեն կապ ունի Թեհրանից հնչած վերջին հայտարարությունների հետ։
Մինչ այդ, շաբաթավերջին սկսված ԱՄՆ-Իսրայել համատեղ ավիահարվածներից հետո Իրանը պատասխանել է հրթիռային և անօդաչու թռչող սարքերի հարվածներով Պարսից ծոցի մի շարք երկրներում, որտեղ տեղակայված են ԱՄՆ-ի և նրա դաշնակիցների ռազմական բազաները։ Հարվածների թիրախում հայտնվել են Կատարի, Սաուդյան Արաբիայի, Միացյալ Արաբական Էմիրությունների և Օմանի կարևոր նավթագազային ենթակառուցվածքները։
Լարվածությունն ազդեցություն է ունեցել նաև Հորմուզի նեղուցում նավագնացության վրա։ Համաշխարհային նավթի և գազի արտահանման մոտ 20 տոկոսը անցնում է այդ նեղուցով, սակայն իրավիճակը լրջորեն խաթարվել է այն բանից հետո, երբ Թեհրանը սպառնացել է քայլեր ձեռնարկել այնտեղով անցնող նավերի դեմ։
Այս զարգացումների հետևանքով էներգակիրների շուկաներում գներն արագ աճել են։ Brent տեսակի նավթի արժեքը 2024 թվականի հուլիսից ի վեր առաջին անգամ բարձրացել է՝ գերազանցելով մեկ բարելի համար 85 դոլարը։

Опасения по поводу безопасности нефтепровода Баку–Тбилиси–Джейхан вновь усилились после того, как иранские СМИ распространили заявление советника командира Корпуса стражей исламской революции Ирана о том, что Тегеран предпримет меры против так называемых «маршрутов поставок нефти врагов», пишет Turkiye Today.
После этого заявления вновь активизировались обсуждения о том, что трубопровод БТД может оказаться среди возможных целей, сообщает Factor.am .
Издание Middle East Eye, ссылаясь на ряд арабских источников, также сообщило о подобных опасениях.
Нефтепровод Баку–Тбилиси–Джейхан транспортирует сырую нефть с азербайджанских месторождений Азери–Чираг–Гюнешли в Каспийском бассейне к турецкому порту Джейхан на побережье Средиземного моря, обеспечивая ключевой экспортный маршрут на европейские рынки.
Пропускная способность трубопровода достигает примерно 1,2 млн баррелей в сутки. Крупнейшая доля в проекте принадлежит британской энергетической компании BP — около 30 процентов.
Высокопоставленные иранские источники также сообщили Middle East Eye, что Израиль «выполняет свою грязную работу против Ирана и региона через Азербайджан», добавив, что в последние годы подобная деятельность усилилась.
В то же время агентство Reuters сообщило, что 3 марта была приостановлена погрузка иракской нефти в турецком порту Джейхан, ссылаясь на источник в судоходной отрасли. Экспорт из северного Ирака возобновился в конце сентября после почти двухлетнего перерыва, когда Багдад и Эрбиль достигли временного соглашения о транспортировке 180–190 тыс. баррелей нефти в сутки.
Пока нет каких-либо явных признаков того, что остановка поставок напрямую связана с последними заявлениями из Тегерана.
Ранее, после совместных авиаударов США и Израиля, начавшихся в выходные, Иран ответил ракетными и беспилотными атаками по ряду стран Персидского залива, где размещены военные базы США и их союзников. Среди целей оказалась важная нефтегазовая инфраструктура Катара, Саудовской Аравии, Объединенных Арабских Эмиратов и Омана.
Напряженность также повлияла на судоходство в Ормузском проливе. Около 20 процентов мирового экспорта нефти и газа проходит через этот пролив, однако ситуация серьезно осложнилась после того, как Тегеран пригрозил принять меры против судов, проходящих через этот водный путь.
На фоне этих событий цены на энергоресурсы начали быстро расти. Стоимость нефти марки Brent впервые с июля 2024 года превысила 85 долларов за баррель.