Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ հեռախոսազրույցում անդրադարձել է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակին։
Զրույցի ընթացքում նրանք մտքեր են փոխանակել նաև հակամարտության գոտիներում գտնվող քաղաքացիներին աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ։
Միրզոյանը կարևորել է խնդրի խաղաղ կարգավորման հասնելու անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Նոել Բարոն նաև ընդգծել են մայիսին Երևանում նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու նպատակով ցուցաբերվող ակտիվ ներգրավվածությունը։
Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Քուվեյթի արտաքին գործերի նախարար Շեյխ Ջարրահ Ջաբեր Ալ-Ահմադ Ալ-Սաբահի հետ՝ քննարկելով Մերձավոր Արևելքում ընթացող զարգացումները և կարևորելով իրավիճակի խաղաղ կարգավորումը, հայտնում է արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում զարգացումներին՝ Միրզոյանը մտահոգություն է հայտնել քաղաքացիական օբյեկտներին հարվածների, քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի առնչությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի շուտափույթ՝ խաղաղ հանգուցալուծման ու այդ ուղղությամբ ջանքերի կարևորությունը»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

4 Март 2026 - 07:12 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в телефонном разговоре с министром Европы и иностранных дел Франции Жан-Ноэлем Барро коснулся ситуации, сложившейся на Ближнем Востоке.
В ходе беседы стороны также обменялись мнениями относительно проводимых работ по оказанию поддержки гражданам, находящимся в зонах конфликта.
Мирзоян подчеркнул важность достижения мирного урегулирования проблемы.
Арарат Мирзоян и Жан-Ноэль Барро также отметили активное вовлечение в подготовку саммита Европейского политического сообщества, который запланирован в Ереване в мае, с целью его проведения на высоком уровне.
Мирзоян также провел телефонный разговор с министром иностранных дел Кувейта шейхом Джаррахом Джабером Аль-Ахмадом Аль-Сабахом, обсудив текущие события на Ближнем Востоке и подчеркнув важность мирного урегулирования ситуации, сообщает Министерство иностранных дел.
«Касаясь развития событий на Ближнем Востоке, Мирзоян выразил обеспокоенность ударами по гражданским объектам и жертвами среди мирного населения. В этом контексте была подчеркнута важность скорейшего мирного разрешения сложившейся ситуации и усилий в этом направлении», — говорится в сообщении.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный духовный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран нанес удары по Израилю, а также по ряду стран Персидского залива, где размещены военные базы США.