Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոյի հետ հեռախոսազրույցում անդրադարձել է Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակին։
Զրույցի ընթացքում նրանք մտքեր են փոխանակել նաև հակամարտության գոտիներում գտնվող քաղաքացիներին աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ։
Միրզոյանը կարևորել է խնդրի խաղաղ կարգավորման հասնելու անհրաժեշտությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Ժան-Նոել Բարոն նաև ընդգծել են մայիսին Երևանում նախատեսված Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթաժողովը բարձր մակարդակով կազմակերպելու նպատակով ցուցաբերվող ակտիվ ներգրավվածությունը։
Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև Քուվեյթի արտաքին գործերի նախարար Շեյխ Ջարրահ Ջաբեր Ալ-Ահմադ Ալ-Սաբահի հետ՝ քննարկելով Մերձավոր Արևելքում ընթացող զարգացումները և կարևորելով իրավիճակի խաղաղ կարգավորումը, հայտնում է արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Անդրադառնալով Մերձավոր Արևելքում զարգացումներին՝ Միրզոյանը մտահոգություն է հայտնել քաղաքացիական օբյեկտներին հարվածների, քաղաքացիական անձանց շրջանում զոհերի առնչությամբ: Այս համատեքստում ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի շուտափույթ՝ խաղաղ հանգուցալուծման ու այդ ուղղությամբ ջանքերի կարևորությունը»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

4 March 2026 - 07:11 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan discussed the situation in the Middle East during a phone conversation with France’s Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Noël Barrot.
During the call, the two also exchanged views on efforts to assist citizens located in conflict zones.
Mirzoyan stressed the importance of achieving a peaceful settlement of the crisis.
Ararat Mirzoyan and Jean-Noël Barrot also emphasized their active engagement in preparations to organize the European Political Community summit scheduled to take place in Yerevan in May at a high level.
Mirzoyan also held a phone conversation with Kuwait’s Foreign Minister Sheikh Jarrah Jaber Al-Ahmad Al-Sabah, discussing developments in the Middle East and underscoring the importance of resolving the situation peacefully, Armenia’s Foreign Ministry reported.
“Referring to the developments in the Middle East, Mirzoyan expressed concern over strikes on civilian facilities and casualties among civilians. In this context, the importance of achieving a swift and peaceful resolution of the situation and of efforts in that direction was emphasized,” the statement said.
On February 28, Israel and the U.S. carried out airstrikes on Iran, killing Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. Iran responded with strikes against Israel as well as toward several Persian Gulf countries hosting U.S. military bases.