Հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարանը, դատավոր Լիլի Դրմեյանի նախագահությամբ, կարճել է գեներալներ Մովսես Հակոբյանից և Արմեն Հարությունյանից որպես գույքային վնաս մոտ 4,5 մլրդ դրամ բռնագանձելու վերաբերյալ գործը:
Դատարանը բավարարել է պատասխանող կողմի ներկայացրած միջնորդությունը հայցային վաղեմություն կիրառելու մասին, հայտնում է «Փաստինֆոն»:
ՀՀ դատախազությունը ՀՀ ԶՈւ ԳՇ նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանից և ՀՀ ԶՈւ հրթիռային զորքերի և հրետանու վարչության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանից պահանջել է 4 մլրդ 370 մլն 985,000 դրամի բռնագանձում՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի փոխհատուցում։ Հայցադիմումը մուտքագրվել է Հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարան 2025 թվականի մարտի 17-ին և նույն օրը մակագրվել դատավոր Լիլի Դրմեյանին։
Այն քրեական գործը, որի շրջանակում բարձրացվել է վնասի փոխհատուցման հարցը, ևս մուտքագրվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարան և մակագրվել դատավոր Մասիս Մելքոնյանին։ Այն վերաբերել է պաշտոնեական անփութությանը, որը անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետևանքներ։
Պաշտպանության կողմը հայտարարել է, որ քրեական գործով վաղեմության ժամկետներն արդեն անցել են, իսկ գեներալներն իրենց ներկայացված մեղադրանքը չեն ընդունել։ Բացի այդ, պաշտպանները կասկածներ են հայտնել, որ սկզբից ի վեր քրեական գործը դատարան ուղարկելու նպատակը եղել է քաղաքացիական հայցի միջոցով պետությանը ենթադրյալ պատճառված վնասի բռնագանձման հարց բարձրացնելը, ինչն էլ փաստացի իրականացվել է։
Հակակոռուպցիոն դատարան ներկայացված հայցադիմումի շրջանակում դատարանը կիրառել է հայցի ապահովման միջոց՝ արգելանք դնելով Հակոբյանի և Հարությունյանի գույքի վրա՝ մոտ 4,5 մլրդ դրամի չափով։ Սակայն ամիսներ անց գործը կարճվել է։ Որոշումը դատարանը կայացրել է 2025 թվականի դեկտեմբերին՝ բավարարելով պատասխանող կողմի միջնորդությունը։
«Դատալեքս» համակարգից հայտնի է դարձել, որ գլխավոր դատախազությունն արդեն վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել։ Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն քաղաքացիական դատարանը, դատավոր Գոռ Թորոսյանի նախագահությամբ և դատավորներ Արմիդա Ոսկանյանի ու Դիանա Հովհաննիսյանի կազմով, փետրվարի 19-ին որոշում է կայացրել բողոքը վարույթ ընդունելու մասին։

Антикоррупционный гражданский суд под председательством судьи Лилит Дрмеян прекратил дело о взыскании с генералов Мовсеса Акопяна и Армена Арутюняна около 4,5 млрд драмов в качестве имущественного ущерба.
Суд удовлетворил ходатайство стороны ответчиков о применении срока исковой давности, сообщает «Фактинфо».
Прокуратура Армении требовала взыскать 4 млрд 370 млн 985 тыс. драмов с бывшего начальника Генерального штаба Вооруженных сил Армении генерал-полковника Мовсеса Акопяна и бывшего начальника управления ракетных войск и артиллерии ВС Армении генерал-майора Армена Арутюняна в качестве компенсации ущерба, причиненного государству. Иск был подан в Антикоррупционный гражданский суд 17 марта 2025 года и в тот же день передан судье Лилит Дрмеян.
Уголовное дело, в рамках которого поднимался вопрос о возмещении ущерба, также поступило в Ереванский суд общей юрисдикции и было распределено судье Масису Мелконяну. Оно касалось служебной халатности, которая по неосторожности повлекла тяжкие последствия.
Сторона защиты заявила, что сроки давности по уголовному делу уже истекли, а сами генералы не признали предъявленные им обвинения. Кроме того, адвокаты выразили сомнение, что изначальной целью передачи уголовного дела в суд было поднятие вопроса о взыскании предполагаемого ущерба государству посредством гражданского иска, что фактически и произошло.
В рамках иска, поданного в Антикоррупционный суд, суд применил обеспечительную меру, наложив арест на имущество Акопяна и Арутюняна на сумму около 4,5 млрд драмов. Однако спустя несколько месяцев дело было прекращено. Решение суд принял в декабре 2025 года, удовлетворив ходатайство стороны ответчиков.
Из системы «Даталекс» стало известно, что Генеральная прокуратура уже подала апелляционную жалобу. Антикоррупционный гражданский апелляционный суд под председательством судьи Гора Торосяна и в составе судей Армиды Восканян и Дианы Оганнисян 19 февраля принял решение принять жалобу к производству.