Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը մարտի 3-ին կայացած հեռախոսազրույցում ընդգծել են առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումների և փոխայցերի կարևորությունը՝ շեշտադրելով Հայաստան–ԵՄ օրակարգը առաջ մղելու գործում ակտիվ ներգրավվածությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը՝ անդրադառնալով այդ տարածաշրջանում առկա հումանիտար խնդիրներին։
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումները խաղաղության օրակարգի առաջմղման վերաբերյալ՝ ընդգծելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության կայուն ամրապնդման գաղափարին Հայաստանի բնակչության շրջանում ձևավորված աջակցությունը։

4 March 2026 - 07:25 AMT
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan and European Commission Vice-President and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy Kaja Kallas highlighted the importance of upcoming events and mutual visits during a phone conversation on March 3, emphasizing active engagement in advancing the Armenia–EU agenda.
The sides also discussed the situation in the Middle East, referring to the humanitarian issues currently affecting the region.
Mirzoyan presented Armenia’s approaches to advancing the peace agenda, highlighting the public support within Armenia for the idea of firmly establishing peace between Armenia and Azerbaijan.