Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը մարտի 3-ին կայացած հեռախոսազրույցում ընդգծել են առաջիկայում նախատեսվող միջոցառումների և փոխայցերի կարևորությունը՝ շեշտադրելով Հայաստան–ԵՄ օրակարգը առաջ մղելու գործում ակտիվ ներգրավվածությունը։
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Մերձավոր Արևելքում ստեղծված իրավիճակը՝ անդրադառնալով այդ տարածաշրջանում առկա հումանիտար խնդիրներին։
Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի մոտեցումները խաղաղության օրակարգի առաջմղման վերաբերյալ՝ ընդգծելով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության կայուն ամրապնդման գաղափարին Հայաստանի բնակչության շրջանում ձևավորված աջակցությունը։

4 Март 2026 - 07:26 AMT
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян и вице-президент Европейской комиссии, верховный представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас в телефонном разговоре 3 марта подчеркнули важность предстоящих мероприятий и взаимных визитов, отметив активное вовлечение в продвижение повестки Армения–ЕС.
Собеседники также обсудили ситуацию на Ближнем Востоке, затронув гуманитарные проблемы, существующие в регионе.
Мирзоян представил подходы Армении к продвижению мирной повестки, подчеркнув сформировавшуюся среди населения страны поддержку идеи устойчивого укрепления мира между Арменией и Азербайджаном.