4 Մարտ 2026 - 07:21 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Սպիտակ տանը լրագրողների հետ զրույցում Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ հանդիպումից հետո, հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի գործողության արդյունքում Իրանին լուրջ վնաս է հասցվել։ Նա նաև ասել է, որ հենց ինքն է դրդել Իսրայելին հարվածներ հասցնել Իրանին, այլ ոչ թե հակառակը։
«Ոչ, հավանաբար, հենց ես եմ դրդել Իսրայելին։ Մենք բանակցություններ էինք վարում այդ խելագարների հետ, և ինձ մոտ տպավորություն էր ստեղծվել, որ նրանք առաջինը կհարձակվեն մեզ վրա։ Ես չէի ցանկանում, որ դա տեղի ունենա։ Այդ պատճառով, եթե ինչ-որ մեկը ինչ-որ մեկին ինչ-որ բանի է դրդել, ապա դա ես էի»,-ասել է նա՝ պատասխանելով լրագրողի հարցին, հայտնում է BBC-ն:
Խոսելով Իրանում իրականացվող գործողության միջանկյալ արդյունքների մասին՝ նա ասել է․ «Գործնականում ամեն ինչ ոչնչացվել է»:
Թրամփին նաև հարցրել են, թե որ սցենարն է նա համարում ամենավատն այն տարբերակներից, որոնք դիտարկվել են ամերիկյան վարչակազմի կողմից։
«Կարծում եմ՝ ամենավատ տարբերակը կլինի այն, եթե մենք դա անենք, իսկ հետո իշխանության գա մեկը, ով նույնքան վատը կլինի, որքան նախորդը, չէ՞», -ասել է նա՝ նկատի ունենալով այաթոլլա Ալի Խամենեիին, որը սպանվել է հակամարտության առաջին օրը իրականացված ավիահարվածի արդյունքում։
Թրամփը նշել է, որ այն մարդկանց մեծ մասը, որոնք կարող էին փոխարինել սպանված Իրանի գերագույն առաջնորդին, արդեն մահացած են։
«Շատ շուտով մենք ընդհանրապես ոչ մեկին չենք ճանաչելու», — հավելել է նա։
Լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում Թրամփը նաև կոշտ քննադատություն է հնչեցրել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Կիր Սթարմերի հասցեին։ Պատճառը եղել է Լոնդոնի որոշումը՝ թույլ չտալ ԱՄՆ-ին օգտագործել Դիեգո-Գարսիա կղզում գտնվող բրիտանական ռազմաբազան Հնդկական օվկիանոսում Իրանի դեմ առաջին հարվածների ժամանակ։
«Եվ մեզ երեք-չորս օր պահանջվեց հասկանալու համար, թե որտեղ կարող ենք վայրէջք կատարել։ Շատ ավելի հարմար կլիներ այնտեղ վայրէջք կատարել, քան թե ժամեր թռչել: Այդ պատճառով մենք շատ զարմացած ենք։ Սա ձեզ Ուինսթոն Չերչիլը չէ», — ասել է նա՝ մեկնաբանելով Սթարմերի գործողությունները։
Խոսելով Չագոսի արշիպելագի մասին՝ Թրամփը դրանք անվանել է «հիմար կղզիներ… որոնք նրանք [Մեծ Բրիտանիան] տվել են»։
«Մեծ Բրիտանիան հարյուր տարվա վարձակալության պայմանագիր է կնքել՝ իբր որոշ բնիկ բնակիչների պահանջների պատճառով, որոնք այդ կղզիները նույնիսկ երբեք չեն տեսել։ Սա ընդհանրապես ի՞նչ տրամաբանություն է։ Դրանով նրանք փչացրել են հարաբերությունները, ցավալի է», -շարունակել է նա։
Միևնույն ժամանակ Թրամփը նշել է, որ սիրում է Մեծ Բրիտանիան, սակայն քննադատել է երկրի էներգետիկ և ներգաղթի քաղաքականությունը՝ այն անվանելով «սարսափելի»։
Ավելի վաղ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը բացատրել է, որ ԱՄՆ-ին Դիեգո-Գարսիա ռազմաբազան և RAF Fairford բազան Գլոստերշիրում օգտագործելու թույլտվություն չտալու որոշումը պայմանավորված է եղել պատմական փորձով։
«Մենք բոլորս հիշում ենք Իրաքի սխալները: Նախագահ Թրամփը հայտնել է իր անհամաձայնությունը մեր որոշման հետ՝ չմասնակցել առաջին հարվածներին, սակայն իմ պարտականությունն է գնահատել, թե ինչն է համապատասխանում Մեծ Բրիտանիայի ազգային շահերին»,-ասել է նա:
Ավելի ուշ ՄԹ վարչապետը հայտարարել է, որ Իրանի «վրդովեցուցիչ» պատասխանը դարձել է «սպառնալիք մեր ժողովրդին, մեր շահերին և մեր դաշնակիցներին»։ Նրա խոսքով՝ այդ գործողությունները վտանգ են ներկայացնում Մերձավոր Արևելքում գտնվող բրիտանացի քաղաքացիների համար, ինչի պատճառով որոշվել է թույլ տալ բազաների օգտագործումը Թեհրանի հրթիռային ենթակառուցվածքի դեմ հարվածներ հասցնելու համար։
Դաունինգ սթրիթում պաշտոնական մեկնաբանություն չի հնչել Թրամփի հայտարարությունների վերաբերյալ։ Սակայն, ինչպես փոխանցել է «քաղաքական խմբագիր Քրիս Մեյսոնը, աղբյուրները կրկնել են վարչապետի փաստարկները՝ ազգային շահերի և երկրում հասարակական կարծիքի կարևորության մասին։
Խոսելով Իսպանիայի մասին, որը նույնպես հրաժարվել է թույլ տալ ԱՄՆ-ին օգտագործել իր ռազմաբազաները գործողության ընթացքում, Թրամփը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը «կդադարեցնի ամբողջ առևտուրը» այդ երկրի հետ և արդեն հանձնարարել է ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենտին «դադարեցնել բոլոր գործարքները»։
«Մենք կարող ենք օգտագործել այդ բազան, եթե ցանկանանք։ Մենք կարող ենք պարզապես թռչել և օգտագործել այն։ Ոչ ոք չի ասի մեզ, որ չպետք է օգտագործենք այն, բայց մենք պարտավոր չենք դա անել։ Բայց նրանք անբարյացակամ էին։ […] Նրանց ժողովուրդը հրաշալի է, բայց ղեկավարությունը՝ ոչ։ Եվ, ինչպես գիտեք, նրանք ՆԱՏՕ-ում միակ երկիրն էին, որը չհամաձայնեց բարձրացնել [պաշտպանական ծախսերի] բաժինը մինչև 5%։ Չեմ կարծում, որ նրանք ցանկանում են ինչ-որ բանի համաձայնել։ Նրանք ուզում էին թողնել 2%, բայց նույնիսկ այդ 2%-ը չեն վճարում։ Այդ պատճառով մենք պատրաստվում ենք դադարեցնել ամբողջ առևտուրn Իսպանիայի հետ։ Մենք չենք ուզում որևէ կապ ունենալ Իսպանիայի հետ»։
Թրամփը նաև հասկացնել է տվել, որ այլևս հնարավոր չի համարում բանակցություններ վարել Իրանում իշխող ռեժիմի հետ, գրում է Deutsche Welle-ն:
«Նրանց մոտ այլևս չկա հակաօդային պաշտպանություն, ռազմաօդային ուժեր, ռազմածովային ուժեր և ղեկավարություն։ Նրանք ցանկանում են բանակցություններ։ Ես ասել եմ. «Արդեն շատ ուշ է», — գրել է Սպիտակ տան ղեկավարը Truth Social սոցիալական ցանցում։
Մարտի 1-ին Թրամփը հայտարարել էր, որ Իրանի նոր ղեկավարությունը՝ երկրի հոգևոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի մահից հետո, իրեն առաջարկել է բանակցություններ սկսել, և նա համաձայնել է այդ առաջարկին։
«Նրանք պետք է դա ավելի վաղ անեին։ Նրանք չափազանց երկար սպասեցին», — ասել է ԱՄՆ նախագահը The Atlantic պարբերականին տված հարցազրույցում։
Սակայն մարտի 2-ին Իրանի ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդի քարտուղար Ալի Լարիջանին X սոցիալական ցանցում գրել է. «Մենք չենք բանակցի Միացյալ Նահանգների հետ»։
ԱՄՆ Պետական դեպարտամենտը մարտի 3-ին հայտարարել է, որ Բահրեյնում, Հորդանանում, Իրաքում, Քաթարում, Քուվեյթում և Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող իր դիվանագիտական ներկայացուցչություններից տարհանելու է բոլոր այն աշխատակիցներին, որոնք ներգրավված չեն արտակարգ իրավիճակների աշխատանքներում, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամներին։
Իրաքի դեպքում Պետդեպարտամենտը դա բացատրել է «անվտանգության նկատառումներով»։ Մերձավոր Արևելքի մյուս հինգ երկրներում, Վաշինգտոնի տվյալներով, պահպանվում է «Իրանի կողմից անօդաչու սարքերի և հրթիռների հարվածների մշտական սպառնալիք»։
Մարտի 2-ին և 3-ին անօդաչու սարքերը հարձակվել են Սաուդյան Արաբիայում և Քուվեյթում գտնվող ԱՄՆ դեսպանությունների վրա, ինչից հետո վերջին դիվանագիտական ներկայացուցչությունը փակվել է «մինչև հետագա ծանուցումը», նշում է AFP գործակալությունը։
Իսրայելի և ԱՄՆ-ի պատերազմը Իրանի դեմ, ի թիվս այլ հետևանքների, հանգեցրել է նավթի և գազի գների աճի, ինչպես նաև ավիահաղորդակցության կոլապսի Մերձավոր Արևելքում, որտեղ տասնյակ հազարավոր զբոսաշրջիկներ մնացել են փակված։
Փորձագետների ժողովն Իրանի նոր գերագույն առաջնորդ է ընտրել Ալի Խամենեիի որդուն՝ Մոջթաբա Խամենեիին, հաղորդել է Iran International-ը։
Դա այն մարմինն է, որը սահմանադրության համաձայն պատասխանատու է երկրի գերագույն առաջնորդի ընտրության համար։
Ընդդիմադիր լրատվամիջոցների լրագրողների տվյալներով՝ ժողովի անդամների վրա զգալի ճնշում է գործադրել Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը։ Այդ ուժային կառույցը պնդել է հնարավորինս արագ որոշել իրավահաջորդին՝ Խամենեիի մահից հետո քաղաքական անկայունությունից խուսափելու համար։
Իսրայելի պաշտպանության նախարար Իսրայել Կացը հայտարարել է, որ Իրանի սպանված Գերագույն առաջնորդ Ալի Խամենեիին փոխարինելու համար նշանակվող ցանկացած առաջնորդ «անվիճելի թիրախ» կդառնա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Նրա խոսքով՝ ով էլ շարունակի Իրանի քաղաքականությունը, որը, ըստ Կացի, ուղղված է Իսրայելի և ԱՄՆ-ի դեմ, կհամարվի թիրախ։
«Կարևոր չէ՝ ով է կամ որտեղ է թաքնվում»,- X-ում գրել է նախարարը։
Կացը նաև հավելել է, որ Իսրայելն ԱՄՆ-ի հետ միասին շարունակելու է գործողությունները՝ թուլացնելու Իրանի իշխանությունների հնարավորությունները և պայմաններ ստեղծելու, որպեսզի Իրանի ժողովուրդը կարողանա փոխել իշխանությունը։
Գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեիի երկրորդ որդին՝ Մոջթաբան, ծնվել է 1969 թվականին Մեշհեդ քաղաքում։ Նա աստվածաբանություն է ուսումնասիրել իր հոր և այլ ազդեցիկ ուսուցիչների ղեկավարությամբ, ինչից հետո դարձել է հոգևորական։ Ավելի ուշ նա աստվածաբանություն է դասավանդել Քոմ քաղաքի կրոնական սեմինարիայում։
Hindusian Times-ի տվյալներով՝ նա իր կնոջ՝ Զահրա Հադդադ-Ադելի հետ ունի երեք երեխա։
Իսրայելը և Միացյալ Նահանգները փետրվարի 28-ի առավոտյան սկսել են հարվածներ հասցնել Իրանի տարածքին։ Թրամփը հայտարարել է, որ գործողության նպատակը Իրանի միջուկային ծրագրի ոչնչացումն է։ Նա նաև կոչ է արել իրանական բանակին վայր դնել զենքը, իսկ երկրի բնակիչներին՝ «իրենց ճակատագիրը վերցնել իրենց ձեռքը»։
Իրանական պետական լրատվամիջոցները մարտի 3-ին հայտնել են, որ հարվածների հետևանքով զոհվել է առնվազն 787 մարդ։ Հաստատվել է Խամենեիի և մի շարք բարձրաստիճան ուժայինների մահը։ Պատասխան հարվածներով Իրանը հարվածներ է հասցրել Իսրայելին և Պարսից ծոցի մի շարք երկրներին, որտեղ նույնպես կան զոհեր։ Թեհրանում պնդում են, որ չեն պատերազմում արաբական երկրների դեմ, այլ հարվածում են տարածաշրջանում գտնվող ԱՄՆ ռազմական բազաներին։

Президент США Дональд Трамп заявил, что именно он подтолкнул Израиль к нанесению ударов по Ирану, отметив, что совместная операция США и Израиля нанесла стране серьезный ущерб. Он сделал это заявление журналистам в Белом доме после встречи с канцлером Германии Фридрихом Мерцем.
«Нет, скорее всего, это я подтолкнул Израиль. Мы вели переговоры с этими сумасшедшими, и у меня сложилось впечатление, что они первыми нападут на нас. Я не хотел, чтобы это произошло. Поэтому если кто-то кого-то к чему-то подтолкнул, то это был я», — сказал он, отвечая на вопрос журналиста, сообщает BBC.
Говоря о промежуточных результатах операции в Иране, Трамп отметил: «Практически все уничтожено».
Отвечая на вопрос о худшем сценарии из рассматривавшихся американской администрацией, Трамп заявил, что таким вариантом было бы появление у власти лидера, столь же плохого, как предыдущий. Он имел в виду верховного лидера Ирана аятоллу Али Хаменеи, который был убит в результате авиаудара в первый день конфликта.
По словам Трампа, большинство людей, которые могли заменить погибшего лидера, уже мертвы.
«Очень скоро мы вообще никого не будем знать», — добавил он.
В ходе беседы с журналистами Трамп также резко раскритиковал премьер-министра Великобритании Кира Стармера. Причиной стало решение Лондона не разрешить США использовать британскую военную базу на острове Диего-Гарсия в Индийском океане для первых ударов по Ирану.
«Нам потребовалось три-четыре дня, чтобы понять, где мы можем приземлиться. Было бы гораздо проще приземлиться там, чем лететь часами. Поэтому мы были очень удивлены. Это вам не Уинстон Черчилль», — заявил он.
Говоря об архипелаге Чагос, Трамп назвал их «глупыми островами… которые они [Великобритания] отдали».
«Великобритания подписала столетнюю аренду якобы из-за требований некоторых коренных жителей, которые даже никогда не видели эти острова. Какая в этом логика? Они испортили отношения, это печально», — сказал он.
При этом Трамп отметил, что любит Великобританию, однако раскритиковал энергетическую и миграционную политику страны, назвав ее «ужасной».
Ранее премьер-министр Великобритании объяснил, что решение не разрешать США использовать базы Диего-Гарсия и RAF Fairford в Глостершире было обусловлено историческим опытом.
«Мы все помним ошибки Ирака. Президент Трамп выразил несогласие с нашим решением не участвовать в первых ударах, однако моя обязанность — оценивать, что соответствует национальным интересам Великобритании», — сказал он.
Позднее Стармер заявил, что «возмутительный» ответ Ирана стал угрозой для Британии, ее интересов и союзников, а также для британских граждан на Ближнем Востоке. В результате было решено разрешить использование баз для ударов по ракетной инфраструктуре Тегерана.
Официальной реакции Даунинг-стрит на заявления Трампа не последовало. Однако, как сообщил политический редактор Крис Мейсон, источники повторили аргументы премьер-министра о национальных интересах и общественном мнении.
Говоря об Испании, которая также отказалась разрешить США использовать свои военные базы в ходе операции, Трамп заявил, что Соединенные Штаты «прекратят всю торговлю» с этой страной и уже поручили министру финансов Скотту Бессенту остановить все сделки.
«Мы можем использовать эту базу, если захотим. Мы можем просто прилететь и использовать ее. Никто не скажет нам, что мы не должны ее использовать. Но мы не обязаны этого делать. Они были недружелюбны. […] Их народ замечательный, но руководство — нет. И, как вы знаете, они были единственной страной НАТО, которая не согласилась повысить [военные расходы] до 5%. Думаю, они не хотят ни на что соглашаться. Они хотели оставить 2%, но даже эти 2% не платят. Поэтому мы собираемся прекратить всю торговлю с Испанией. Мы не хотим иметь никаких связей с Испанией», — заявил Трамп.
Трамп также дал понять, что больше не считает возможным вести переговоры с правящим режимом в Иране, пишет Deutsche Welle.
«У них больше нет ни противовоздушной обороны, ни военно-воздушных сил, ни военно-морских сил, ни руководства. Они хотят переговоров. Я сказал: “Уже слишком поздно”», — написал глава Белого дома в социальной сети Truth Social.
1 марта Трамп заявил, что новое руководство Ирана после смерти аятоллы Али Хаменеи предложило начать переговоры, и он согласился.
«Им следовало сделать это раньше. Они слишком долго ждали», — сказал президент США в интервью журналу The Atlantic.
Однако 2 марта секретарь Высшего совета национальной безопасности Ирана Али Лариджани написал в социальной сети X: «Мы не будем вести переговоры с Соединенными Штатами».
Госдепартамент США 3 марта объявил об эвакуации всех сотрудников своих дипломатических представительств, не занятых в чрезвычайных работах, а также членов их семей из Бахрейна, Иордании, Ирака, Катара, Кувейта и Объединенных Арабских Эмиратов.
В случае с Ираком это объяснили «соображениями безопасности». В остальных пяти странах, по данным Вашингтона, сохраняется «постоянная угроза ударов беспилотников и ракет со стороны Ирана».
2 и 3 марта беспилотники атаковали посольства США в Саудовской Аравии и Кувейте. Последнее дипломатическое представительство было закрыто «до дальнейшего уведомления», сообщает AFP.
Война Израиля и США против Ирана, среди прочего, привела к росту цен на нефть и газ, а также к коллапсу авиасообщения на Ближнем Востоке, где десятки тысяч туристов оказались заблокированы.
По данным Iran International, Собрание экспертов Ирана избрало новым верховным лидером страны Моджтабу Хаменеи — сына Али Хаменеи.
Именно этот орган, согласно конституции, отвечает за выбор верховного лидера страны.
По данным журналистов оппозиционных СМИ, на членов собрания оказывал значительное давление Корпус стражей исламской революции, настаивая на скорейшем определении преемника, чтобы избежать политической нестабильности после смерти Хаменеи.
Министр обороны Израиля Исраэль Кац заявил, что любой лидер, назначенный властями Ирана на замену верховному лидеру Али Хаменеи, станет «бесспорной целью», сообщает «Азатутюн».
По его словам, любой, кто продолжит политику Ирана, направленную против Израиля и США, будет рассматриваться как цель.
«Неважно, кто это и где он скрывается», — написал министр в X.
Кац также добавил, что Израиль вместе с США продолжит операции по ослаблению возможностей иранских властей и созданию условий, чтобы народ Ирана смог изменить власть.
Моджтаба Хаменеи, второй сын аятоллы Али Хаменеи, родился в 1969 году в Мешхеде. Он изучал богословие под руководством своего отца и других влиятельных учителей, после чего стал духовным лицом, а позднее преподавал богословие в религиозной семинарии города Кум.