Մարտի 3-ին կազմակերպված չարտերային չվերթով Մասկատից Երևան է տեղափոխվել 115 ուղևոր։ Նրանց մեծ մասը՝ ավելի քան 90 մարդ, Հայաստանի քաղաքացի է, որոնց թվում եղել են նաև Հեռավոր Արևելքից Օման հասած երկու քաղաքացի։ Այd մասին հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Անի Բադալյանը, տեղեկացնում է Factor.am-ը:
«Օմանում ՀՀ դեսպանության անձնակազմը ներկա է եղել օդանավակայանում, քաղաքացիներին ցուցաբերվել է անհրաժեշտ աջակցություն»,- փոխանցել է Անի Բադալյանը։
Ավելի վաղ Երևանում վայրէջք էր կատարել Օմանից կազմակերպված առաջին տարհանման չվերթը, որով հայրենիք է վերադարձել Հայաստանի 15 քաղաքացի։ Fly One Armenia ավիաընկերության օդանավը Մասկատից տեղափոխել է նաև ԱՄԷ-ի տարբեր քաղաքներից Օման հասած քաղաքացիներին։

4 March 2026 - 08:16 AMT
Most of them — more than 90 people — were Armenian citizens, including two who had reached Oman from the Far East. The information was reported by Armenian Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan, Factor.am reported.
“The staff of Armenia’s Embassy in Oman were present at the airport, and the citizens were provided with the necessary assistance,” Ani Badalyan said.
Earlier, the first evacuation flight organized from Oman landed in Yerevan, bringing 15 Armenian citizens back home. The Fly One Armenia aircraft departing from Muscat also transported citizens who had arrived in Oman from various cities in the United Arab Emirates.
On February 28, Israel and the U.S. carried out airstrikes on Iran, killing Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. Iran responded with strikes toward Israel and several Persian Gulf countries hosting U.S. military bases.