4 Մարտ 2026 - 08:05 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն մարտի 2-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Գերագույն առաջնորդի, բարձրաստիճան պաշտոնյաների և քաղաքացիների շրջանում զոհերի կապակցությամբ, հայտնում է Երևանում Իրանի դեսպանատունը։
«Խոր մտահոգությամբ ենք հետևում մարդկային կյանքեր խլող և տարածաշրջանի անվտանգությունը խաթարող ռազմական գործողություններին, որոնց հետևանքով զոհվեցին Իրանի Իսլամական Հանրապետության Գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Հոսեյնի Խամենեին, իշխանության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ և անմեղ քաղաքացիներ:
«Մեր վշտակցությունն ենք հղում Ձերդ գերազանցությանը և մեր աղոթական զորակցությունը բերում զոհվածների ընտանիքներին մաղթելով Իրանի բարեկամ ժողովրդին խաղաղ և ապահով կյանք», ասված է հեռագրում:

4 March 2026 - 08:24 AMT
Catholicos of All Armenians Karekin II sent condolences to Iran’s President Masoud Pezeshkian over the deaths of the country’s Supreme Leader, senior officials, and civilians, Iran’s Embassy in Yerevan reported.
“We are deeply concerned about the military actions that have claimed human lives and undermined regional security, as a result of which the Supreme Leader of the Islamic Republic of Iran, Ayatollah Seyyed Ali Hosseini Khamenei, senior representatives of the authorities, and innocent citizens were killed.
We express our condolences to Your Excellency and offer our prayerful support to the families of the victims, wishing the friendly people of Iran a peaceful and safe life,” the message said.
On February 28, Israel and the U.S. carried out airstrikes on Iran that killed Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei. Iran responded with strikes toward Israel as well as several Persian Gulf countries hosting U.S. military bases.