4 Մարտ 2026 - 08:05 AMT
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն մարտի 2-ին ցավակցական հեռագիր է հղել Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին՝ Գերագույն առաջնորդի, բարձրաստիճան պաշտոնյաների և քաղաքացիների շրջանում զոհերի կապակցությամբ, հայտնում է Երևանում Իրանի դեսպանատունը։
«Խոր մտահոգությամբ ենք հետևում մարդկային կյանքեր խլող և տարածաշրջանի անվտանգությունը խաթարող ռազմական գործողություններին, որոնց հետևանքով զոհվեցին Իրանի Իսլամական Հանրապետության Գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Սեյեդ Ալի Հոսեյնի Խամենեին, իշխանության բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ և անմեղ քաղաքացիներ:
«Մեր վշտակցությունն ենք հղում Ձերդ գերազանցությանը և մեր աղոթական զորակցությունը բերում զոհվածների ընտանիքներին մաղթելով Իրանի բարեկամ ժողովրդին խաղաղ և ապահով կյանք», ասված է հեռագրում:

4 Март 2026 - 08:25 AMT
Католикос всех армян Гарегин II 2 марта направил соболезнования президенту Ирана Масуду Пезешкиану в связи с гибелью верховного лидера страны, высокопоставленных представителей власти и граждан, сообщает посольство Ирана в Ереване.
«С глубокой тревогой мы следим за военными действиями, уносящими человеческие жизни и подрывающими безопасность региона, в результате которых погибли Верховный лидер Исламской Республики Иран аятолла Сейед Али Хосейни Хаменеи, высокопоставленные представители власти и невинные граждане.
«Мы выражаем наши соболезнования Вашему Превосходительству и молитвенную поддержку семьям погибших, желая дружественному народу Ирана мирной и безопасной жизни», — говорится в телеграмме.
28 февраля Израиль и США нанесли авиаудары по Ирану, в результате которых был убит верховный духовный лидер страны аятолла Али Хаменеи. В ответ Иран нанес удары по Израилю, а также по ряду стран Персидского залива, где размещены военные базы США.