Հայ Առաքելական եկեղեցին չի միջամտում քաղաքականությանը, սակայն Սահմանադրությունը նրան չի արգելում ձայն բարձրացնել ի պաշտպանություն երկրի հոգևոր անվտանգության, հայտարարել է ՀԱԵ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Եկեղեցին, որպես վերկուսակցական ինստիտուտ, ելնելով իր առաքելությունից, երբեք չի միջամտել պետության գործերին։ Այս դրույթն ամրագրված է Սահմանադրության 17-րդ և 18-րդ հոդվածներում. եկեղեցին անջատ է պետությունից և քաղաքականությամբ չի զբաղվում։ Իշխանությունն իր հերթին իրավունք չունի միջամտել եկեղեցու ներքին կյանքին։ Միևնույն ժամանակ, դարձյալ ըստ Սահմանադրության, եկեղեցուն արգելված չէ արդարության ձայն բարձրացնել հօգուտ ազգի և երկրի հոգևոր անվտանգության»,-ասել է սրբազանը:
Մեկնաբանելով հոգևորականների նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը՝ Ներսիսյանը դրանք բնութագրել է որպես «արհեստական»։
«Ամեն ինչ արվեց, որպեսզի վեց եպիսկոպոսի արգելվի մասնակցել Ավստրիայում կայացած բարձրաստիճան եկեղեցականների հավաքին։ Իշխանությունները վախենում էին, որ ժողովը կդատապարտի նրանց հակաեկեղեցական քաղաքականությունը։ Այնուամենայնիվ, հավաքին մասնակցել է 25 սրբազան։
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի դեմ աբսուրդային մեղադրանք է առաջադրվել՝ նախկին եպիսկոպոս Սարոյանին պաշտոնում վերականգնելու և հոգևոր աստիճանը վերադարձնելու մասին դատական որոշումը չկատարելու համար»,-հայտարարել է արքեպիսկոպոսը։
Նա չի բացառել, որ կաթողիկոսի դեմ կարող են կիրառվել ավելի ծայրահեղ միջոցներ:
«Իշխանություններն օգտագործում են ամբողջ վարչական ռեսուրսը, քաղաքական նպատակներից ելնելով, հոգևորականներին հեղինակազրկելու, եկեղեցու հանդեպ անհանդուրժողականություն սերմանելու համար»,-ասել է նա:

The Armenian Apostolic Church does not interfere in politics, but the Constitution does not prohibit it from raising its voice in defense of the country’s spiritual security, Archbishop Yezras Nersisian, head of the Russian and New Nakhichevan Diocese of the Armenian Apostolic Church, said, TASS reported.
“The Church, based on its mission, has never interfered in the affairs of the state. This provision is enshrined in Articles 17 and 18 of the Constitution: the Church is separate from the state and does not engage in politics. The authorities, in turn, have no right to interfere in the internal life of the Church. At the same time, according to the Constitution, the Church is not prohibited from raising the voice of justice in support of the nation and the spiritual security of the country,” the archbishop said.
Commenting on criminal cases initiated against clergy members, Archbishop Nersisian described them as “artificial.”
“Everything was done to prevent six bishops from attending a high-level gathering of church leaders held in Austria. The authorities feared that the meeting would condemn their anti-church policy. Nevertheless, 25 bishops participated in the gathering.
An absurd accusation has been brought against Catholicos of All Armenians Karekin II for allegedly failing to comply with a court decision to reinstate former bishop Saroyan in his position and restore his clerical rank,” the archbishop said.
He did not rule out that more extreme measures could be taken against the Catholicos.
“The authorities are using all administrative resources, driven by political motives, to discredit clergy and sow intolerance toward the Church,” he said.
On February 14, it became known that Armenia’s Prosecutor’s Office had initiated criminal prosecution against Catholicos of All Armenians Karekin II on charges of failing to implement a court ruling related to the case of the former head of the Masis Diocese, and had banned him from leaving Armenia.