4 Մարտ 2026 - 08:30 AMT
Զինհաշմանդամությամբ անձանցից գումար հափշտակած հանցավոր խումբ է բացահայտվել, հայտնում է Քննչական կոմիտեն:
Պարզվել է, որ «Զինվորի կողքին» ռազմահայրենասիրական հասարակական կազմակերպության փոխնախագահ Ա.Թ.-ն և ՀՀ պաշտպանության նախարարության զորամասերից մեկի վարորդ-տեխնիկ Տ.Ղ.-ն նախնական համաձայնությամբ խաբեությամբ փորձել են գումարներ ստանալ զինվորական հաշմանդամություն ունեցող մի շարք անձանցից։
Նրանք շահարկել են «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամի անունը՝ ներկայացնելով, թե կարող են ապահովել 39-42 մլն ՀՀ դրամի օգնություն, որի դիմաց պահանջել են նշված գումարի 10 տոկոսի չափով կանխավճար։
«Այնուհետև, Ա.Թ.-ն և Տ.Ղ.-ն 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմում ձեռքը կորցրած Մ.Հ.-ից հիշյալ պատրվակով պահանջել և 2025 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 3 մլն 800 հազար ՀՀ դրամ, որը խարդախությամբ հափշտակել են:
Բացի այդ, հանցավոր խմբի անդամները համանման եղանակով փորձել են գումար հափշտակել նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում վիրավորում ստացած Ռ.Գ.-ից և Ա.Ա.-ից, սակայն դիտավորության մեջ ընդգրկված հանցագործությունն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում չեն կարողացել իրագործել, քանի որ վերջիններս հրաժարվել են գումար փոխանցել նրանց:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են բազմաթիվ քննչական և վարութային գործողություններ, այդ թվում՝ միաժամանակյա խուզարկություններ մոտ մեկ տասնյակ հասցեներում:
Ա.Թ.-ի և Տ.Ղ.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 44-255-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախության փորձ):
Նրանցից մեկի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է կալանքը, մյուսի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:
Դեպքի բոլոր հանգամանքները, տուժողների ամբողջական շրջանակը, ինչպես նաև Ա.Թ.-ի և Տ.Ղ.-ի հետ հանցավոր համաձայնություն ձեռք բերած մյուս անձանց ինքնությունները պարզելու ուղղությամբ նախաքննությունը շարունակվում է
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով՝ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

В Армении выявлена преступная группа, которая похищала деньги у лиц с военной инвалидностью, сообщает Следственный комитет.
По данным следствия, заместитель председателя военно-патриотической общественной организации «Зинвори кохкин» («Рядом с солдатом») А.Т. и водитель-техник одной из воинских частей Министерства обороны Армении Т.Г. по предварительному сговору пытались обманным путем получить деньги у нескольких лиц с военной инвалидностью.
Они использовали имя благотворительного фонда «Мой шаг», утверждая, что могут обеспечить финансовую помощь в размере 39–42 млн драмов, и требовали предоплату в размере 10 процентов от этой суммы.
«А.Т. и Т.Г. под этим предлогом потребовали и 20 декабря 2025 года получили от М.Х., потерявшего руку во время 44-дневной войны 2020 года, особо крупную сумму — 3 млн 800 тыс. драмов, которую похитили путем мошенничества.
«Кроме того, участники преступной группы пытались аналогичным способом похитить деньги у Р.Г. и А.А., получивших ранения в ходе 44-дневной войны, однако не смогли довести преступление до конца по независящим от них обстоятельствам, поскольку последние отказались переводить деньги», — говорится в сообщении.
В ходе предварительного следствия проведено множество следственных и процессуальных действий, в том числе одновременные обыски примерно по десяти адресам.
В отношении А.Т. и Т.Г. возбуждено публичное уголовное преследование по пункту 3 части 3 статьи 44-255 Уголовного кодекса (покушение на мошенничество в особо крупном размере).
В отношении одного из них в качестве меры пресечения избран арест, в отношении другого — домашний арест.
Следствие продолжается с целью установления всех обстоятельств дела, полного круга потерпевших, а также лиц, которые могли вступить в преступный сговор с А.Т. и Т.Г.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в установленном законом порядке вступившим в силу приговором суда.